در بیرجند/
کارگاه مقاله‌نویسی و آشنایی با پایگاه‌های اطلاعات علمی برگزار شد

کارگاه مقاله‌نویسی و آشنایی با پایگاه‌های اطلاعات علمی با حضور سرآمدان، طلاب و دانشجویان مستعدبرتر در بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ کارگاه مقاله‌نویسی و آشنایی با پایگاه‌های اطلاعات علمی با حضور سرپرست بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی و تعدادی از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه بیرجند و جمعی از سرآمدان، طلاب و دانشجویان در محل بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی برگزار شد.

در ابتدای این کارگاه، حسن هاشمی؛ سرپرست بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی به تشریح مختصر قوانین و آیین‌نامه‌های حمایت و پشتیبانی از استعدادهای‌برتر پرداخت و با اشاره به لزوم برگزاری کارگاه‌های توانمندسازی، گفت: نگارش مقاله در زمره هنر‌های پژوهشگران، در اشاعه دستاورد‌های علمی تلقی می‌شود.

وی افزود: مقاله به مثابه ابزاری برای بازاریابی مهارت‌های علمی در مجامع علمی است. از این‌رو همواره مورد توجه دانشجویان تحصیلات‌تکمیلی قرار می‌گیرد.

هاشمی ادامه داد: تألیف مقاله تأثیر بسزایی در پذیرش در مقاطع بالاتر تحصیلی (دکترای و پست‌دکترا)، جذب هیئت‌علمی و ارتقاء شغل دارد. از سوی دیگر، به اشاعه علم و کمک به دیگر پژوهشگران در بهره‌مندی از دستاورد‌های پژوهشی نیز کمک شایانی می‌کند.

سرپرست بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی اظهار داشت: رقابت روزافزون دانشجویان برای پذیرش در آزمون مصاحبه دکتری و سهم بسزای مقالات علمی در این گزینش، بنیاد نخبگان استان را بر آن داشت تا به برگزاری کارگاه مقاله‌نویسی با حضور اساتید برجسته و متخصص فن اقدام کند.

در ادامه، رستمی نژاد؛ عضو هیئت‌علیم دانشگاه بیرجند و مدرس کارگاه به بیان تفصیلی شیوۀ نگارش مقاله  به‌صورت پرسش و پاسخ پرداخت و  تعریفی از مسئله و فرضیۀ علمی ارائه کرد.

تعریف روش‌های انتخاب موضوع، بیان تعاریف اولیه درباره انواع مقالات و روش‌های چاپ مقالات، آشنایی با مجلات معتبر، غیر معتبر و جعلی، آشنایی با اعتبار مجلات ISI و سایر مجلات و چگونگی تشخیص اعتبار و پولی‌بودن آنها، نحوه یافتن مجلات علمی داخلی و خارجی در زمینۀ رشته تخصصی، معرفی مجلات معتبر داخلی و خارجی در زمینه رشته تخصصی شرکت کنندگان، آشنایی با انواع پایگاه‌های نمایه‌کنندگان مقالات، آشنایی با مجلات دارای ضریب‌تأثیر، آشنایی با شیوه دریافت مقالات پولی به صورت رایگان، آشنایی با روش‌های خواندن مقالات داخلی و خارجی، شیوه‌های نوشتن مقالات جهت ارسال به مجلات ISC و ISI، شیوه‌های نوشتن مقالات علمی پژوهشی و علمی ترویجی به صورت کاربردی، آشنایی با همایش‌های بین‌المللی و ملی و روش‌های سنجش اعتبار علمی کنفرانس‌ها، شیوه نگارش مقاله برای کنفرانس‌ها به روش کاملاً کاربردی، نحوه تنظیم فرمت استاندارد مقاله علمی برای مجلات داخلی و ISI، نحوه استناد و منبع‌نویسی و کاورلتر و استانداردسازی درمجلات داخلی و ISI، بیان خطاهای رایج و رعایت اخلاق در مقاله‌نویسی، نحوه ارسال و مکاتبه با مجلات و پیگیری انتشار مقاله علمی به صورت قدم به قدم، نحوه انتخاب داور از پایگاه‌های معتبر علمی، نحوه پاسخگویی به داوران و اصلاحات مقاله، ارائه لیست تمامی نشریات داخلی و خارجی مورد تایید وزارت علوم از مهمترین محورهای مطرح‌شده در این کارگاه بود.

لازم به ذکر است، در پایان به شرکت‌کنندگان در کارگاه، گواهی شرکت ارائه شد.


تاریخ انتشار : 1396/05/23
کد : 74538
تعداد بازدید: 895