جمعه 3 بهمن 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

سرپرست بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی:
اجرای نقشه‌راه گیاهان‌دارویی و طب‌سنتی از ملزومات پیشرفت است

هاشمی گفت: مطالعه، طراحی، اجرا و سیاست‌گذاری در مسیرتحقق اهداف سند ملی گیاهان‌دارویی و طب‌سنتی از اولویت‌های کاری بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست مشترک سرپرست بنیاد نخبگان استان خراسان‌جنوبی با اعضای هیئت‌علمی جهاددانشگاهی استان با محوریت توسعۀ گیاهان‌دارویی و طب‌سنتی برگزار شد.

حسن هاشمی؛ سرپرست بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی گفت: مطالعه، طراحی، اجرا و سیاست‌گذاری در مسیرتحقق اهداف سند ملی گیاهان‌دارویی و طب‌سنتی از مهمترین اهداف اجرای طرح «تهیه، طراحی و اجرای نقشه‌راه گیاهان‌دارویی و طب‌سنتی» است.

وی افزود: با توجه به اینکه خراسان‌جنوبی در اقلیم خشک و نیمه‌خشک قرار دارد، این استان دارای اقلیم بسیار خاص ازجمله تفاوت دمای شب و ‌روز به بیش از 10 درجه، تبخیر و تعرق پتانسیل بیش از 2200 میلی‌متر، متوسط بارندگی 120 میلی‌متر سالیانه، بادهای منظم با سرعت متوسط بیش از 4 متر بر ثانیه در 223 روز از سال و آسمان آفتابی بیش از 300 روز در سال است که مستعد شرایط کشت و کار بسیاری از گیاهان دارویی (حداقل 800 گونه) است.

هاشمی ادامه داد: تهیۀ نقشۀ راه به روش برنامه‌ریزی استراتژیک انجام شده و بر مبنای اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت خواهد بود.

سرپرست بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی تصریح کرد: تحقق اهداف سند ملی گیاهان‌دارویی و طب‌سنتی در برش استانی با توجه به مزیت‌نسبی این بخش کشور در این صنعت، تسهیل توسعه اقتصادی خراسان‌جنوبی توسط افزایش و مدرنیزه‌کردن تولیدگیاهان‌دارویی و ارتقاء عملکرد و کیفیت محصولات در گیاهان دارویی در استان از مهمترین دستاوردهای اجرای این طرح خواهد بود.

وی اضافه کرد: بهبود معاش و اقتصاد کشاورزان، تولیدکنندگان و صنایع مرتبط در استان خراسان جنوبی، معرفی محصولات مهم گیاهان‌دارویی استان در سطح بین‌المللی و سهم مهم از بازار بین‌المللی و همچنین ایجاد یک پایگاه داده در استان که ملزم به جمع‌آوری اطلاعات در مورد تمام طرح‌های ابتکاری، برنامه­ها و فعالیت­ها در استان و در نتیجه ارائه اطلاعات، دانش وخدمت به عنوان پایگاهی برای تبادل تجربه نیز از دیگر خروجی‌های این طرح است.

هاشمی ادامه داد: در قالب اجرای این طرح، افزایش همکاری و ارتباط میان سرمایه­داران در جهت تولید، تجاری‌سازی و نوآوری محصولات گیاهان‌دارویی و اشائه طب‌سنتی با برگزاری جلسات منظم سیاست‌گذاری و تعریف و تبیین طرح‌ها و اقدامات فنی و اجرایی در استان نیز در دسترس است.

لازم به ذکر است، برگزاری استارت‌آپ‌های تخصصی مرتبط با حوزه گیاهان‌دارویی و همچنین برگزاری اولین همایش دوسالانه تخصصی گیان‌دارویی از جمله پیشنهادات مطرح‌شده در این نشست بود.

 

تاریخ انتشار : 1396/05/22
کد : 74531
تعداد بازدید: 533

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601