نمایندۀ ولی‌فقیه در استان چهارمحال‌وبختیاری:
موانع اثرگذاری نخبگان در جامعه از راه تعامل بین‌دستگاهی رفع شود

امام‌جمعه شهرکرد با تأکید بر لزوم حمایت معنوی از مستعدان‌برتر، اظهار داشت: موانع بسیاری در مسیر اثرگذاری این افراد وجود دارد که می‌توان در ذیل گسترش تعامل و همکاری بین‌دستگاهی آنها را رفع کرد. 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ جلسۀ معارف مدیران‌ارشد استان چهارمحال‌وبختیاری به منظور ارتباط و تعامل هر چه بیشتر دستگاه‌های اجرایی و همچنین آشنایی با معارف‌اسلامی-اخلاقی به عنوان زمینه‌های رشد معنوی و کمالات انسان با حضور استاندار چهارمحال‌وبختیاری و نمایندۀ ولی‌فقیه در استان به میزبانی بنیاد نخبگان استان برگزار شد.

در این نشست، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی نکونام؛ نمایندۀ ولی‌فقیه در استان چهارمحال‌وبختیاری و امام‌جمعه شهرکرد با اشاره تبیین جایگاه و اهمیت بنیاد نخبگان در توانمندسازی و حمایت‌ مادی و معنوی از جامعۀ نخبگان بومی، گفت: نخبگان و استعدادهای‌برتر پایه و اساس توسعه و پیشرفت جامعه‌اند بنابراین ضرورت دارد بستر مناسب برای شکوفایی استعداد آنان فراهم شود.

وی افزود: باید پرورش نخبگان در چارخوب اخلاق ایرانی و اسلامی باشد که این مهم نیازمند مدیریت و جهت‌دهی فکری است. به عبارت دیگر، اجتماع نخبگانی باید در مسیر صحیح هدایت شوند تا توانمندی‌های آنان در راستای پیشرفت و شکوفایی جامعه به کار گرفته شود.

امام‌جمعه شهرکرد با تأکید بر لزوم حمایت معنوی از مستعدان‌برتر، اظهار داشت: موانع بسیاری در مسیر اثرگذاری این افراد وجود دارد که می‌توان در ذیل گسترش تعامل و همکاری بین‌دستگاهی آنها را رفع کرد. 

در بخش دیگری از این جلسه، مجتبی بنیادیان؛ رییس بنیاد نخبگان استان چهارمحال‌وبختیاری ضمن اشاره به پیشنه و اهداف تشکیل بنیاد ملی نخبگان، گفت: استفاده صحیح و مناسب از ظرفیت‌های علمی نخبگان در راستای توسعۀ کشور و لزوم حرکت انقلابی در مسیر رفع موانع و مشکلات تولید دانش و همچنین جنبش نرم‌افزاری، سبب شد با تأکید مستقیم رهبرمعظم‌انقلاب، اساسنامۀ بنیاد ملی نخبگان در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و اجرا شود.

وی با اشاره به اقدامات بنیاد نخبگان استان ذیل برنامه‌ها و اهداف بنیاد ملی نخبگان، افزود: این بنیاد در راستای هدایت و حمایت از دانش‌آموزان برنامۀ ملی شهاب را با همکاری آموزش‌وپرورش در حال اجرا دارد. طرح دوست علمی، بازدیدهای علمی و فرهنگی با حضور دانش‌آموزان مستعد، برگزاری کارگاه‌های مشترک با موضوعات مرتبط با دانش‌آموزان از دیگر فعالیت‌ها در حوزۀ دانش‌آموزی است.

بنیادیان ادامه داد: اعطای جایزه‌ها و تسهیلات ویژۀ دانشجویان برگزیده استان مانند راتبه داشجویی، آموزش یاری، پژوهش یاری، هدایای فرهنگی مانند هدیه ازدواج، کمک‌هزینه سفرهای زیازتی گردشگری، اعطای تسهیلات ویژه دانش‌آموختگان برتر استان ازجمله تسهیلات جذب در دستگاه‌های اجرایی، هیأت علمی، مراکز فناورانه و شرکت‌های دانش‌بنیان، تسهیلات نظام‌وظیفه، وام خرید و ساخت مسکن، بورس دکتری تخصصی و پسا‌دکتری نیز از دیگر حمایت‌های بنیاد نخبگان از دانشگاهیان است.

رییس بنیاد نخبگان استان چهارمحال‌وبختیاری حمایت از مخترعان و تجاری‌سازی اختراعات، شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی‌کشور (مستعد برتر ادبی و سرآمد ادبی)، شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان هنری کشور (مستعد برتر هنری و سرآمد هنری)، شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان قرآن‌کریم (مستعد برتر قرآنی و سرآمد قرآنی)، شناسایی و پشتیبانی از مستعدان برترِ حوزوی‌کشور را از دیگر برنامه‌های اجرایی این بنیاد برشمرد.

 وی در ادامه به لزوم همکاری و هم‌افزایی بنیاد نخبگان استان با ارگان‌های‌اجرایی اشاره کرد و یادآور شد: بر اساس ظرفیت استان یا مشکلات عمده در زمینه های خاص و بر اساس درخواست دستگاه های مجری،  بنیاد نخبگان استان براساس ظرفیت‌های و نیازهای موجود و همچنین درخواست سازمان‌ها و دستگاه‌های درون‌استانی، کارگروه‌های تخصصی در موارد خاص ازجمله کارگروه‌هایی مانند فرش، بادام، جوش، گردشگری، صنایع دستی و آب را با هدف تزریق تفکر نخبگانی به دستگاه‌های اجرایی استان، ایجاد کرده است.

بنیادیان در پایان خاطرنشان کرد: بنیادهای نخبگان استانی در کنار شناسایی، حمایت و هدایت استعدادهای‌برتر، فعالیت‌های فرهنگی را با رویکرد توانمندسازی جامعه نخبگانی در اولویت کاری خود قرار داده‌ و هر ساله برنامه‌های متعددی در قالب بازدیدهای علمی، فرهنگی، رویداهای علمی و کارآفرینی، اردوهای جهادی، نشست‌های فرهنگی و غیره برگزار می‌کند.

 

 

تاریخ انتشار : 1396/05/21
کد : 74521
تعداد بازدید: 1025