در کارگاه اخلاق نخبگی در اصفهان مطرح شد:
نخبگی در سایۀ اخلاق بارز می‌شود

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان گفت: آنچه برای دست‌یابی به مقبولیت لازم است نظم، احترام به اقشار مختلف در جامعه، آراستگی در ظاهر،کلام، رفتار و صداقت در امور است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ با توجه به نیاز مبرم جامعۀ امروز به اخلاق و در راستای توانمندسازی نخبگان در اخلاق حرفه‌ای، کارگاه آموزشی اخلاق نخبگی به همت بنیاد نخبگان استان اصفهان برگزار شد
.

در ابتدا این کارگاه حمید دوازده‌امامی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان مقدمه‌ای را دربارۀ اهمیت موضوع اخلاق در جامعه ارائه کرد و گفت: در جامعه امروز اگرچه نیازهای کنترلی و قوانین جهت پیشبرد امور لازم است، ولی کافی نبوده و به اعتقاد بسیاری از جامعه‌شناسان در سراسر دنیا، به منظور اداره بهتر سازمان‌ها، حضور اخلاق در کنار قانون ضروری است.

وی افزود: آنچه که در جامعه از یک فرد نخبه بیش از سایر اقشار انتظار می‌رود، تقویت روحیۀ خودکنترلی است که در راستای بهبود این روحیه، رعایت سه رکن مشارطه، مراقبه و محاسبه ضرورت دارد.

دوازده‌امامی ادامه داد: مشارطه (رکن اول) عبارت است از اینکه در ابتدای روز با خود شرط کند که تا به آخر روز از انجام هر گناهی دوری کند. برای پرورش این فکر و شرط لازم است که رکن دوم یعنی مراقبه را مدنظر داشته باشد، بدین صورت که در تمام روز با کمال دقت مواظبت به این امر داشته باشد که گرد گناه و اشتباه نگردد و به اصطلاح از نفس خود مراقبت کند. در نهایت چون روز به شب و موقع خواب رسید، پیش از خواب چند دقیقه‌ای اعمال خود را به حساب کشیده و خوب و بد آن را بسنجد. بسیاری از بزرگان که در حوزه اخلاق عملی سرآمد بودند، در زندگی خود از فرمول خودکنترلی (مشارطه+مراقبه+محاسبه) تبعیت کرده‌اند.

وی یادآور شد: امام رضا علیه‌السلام فرمودند: مَن حاسَبَ نَفسَهُ رَبِحَ، وَ مَن غَفِلَ عَنها خَسِرَ، وَ مَنِ اعتَبرَ اَبصَرَ؛ هر کس به حساب خودش رسیدگی کند، سود می‌برد، و هر کس از خود (و اعمالش) غافل شود، زیان می‌کند، و هر کس عبرت بگیرد، بینا شود.

در ادامه وی ضمن تشریح اخلاق فردی و تقویت روحیه خود کنترلی در نخبگان، اخلاق حرفه‌ای را نیز بخش مهمی از مجموعه رفتارهای یک فرد در انجام وظایف و شغل او، منطبق با ارزش‌های عرفی و اخلاقی دانست و تصریح کرد: ملاک محبوب شدن فرد در جامعه، تنها مهارت‌های شغلی نیست بلکه مهمتر از آن، اخلاق و رعایت آن است که در صورت رعایت نشدن، محبوبیت تداوم نخواهد داشت.

دوازده‌امامی افزود: بحث اخلاق فردی و حرفه‌ای و چگونگی نهادینه‌کردن آن در سازمان‌ها جهت پیاده‌سازی فضای اخلاقی و به منظور ایجاد بسترهای مناسب برای عوامل انسانی شاغل در تمام حرفه‌ها و کاهش دوباره‌کاری، همچنین مسؤلیت‌پذیری برای ارتقاء کیفیت و احساس تعلق به کار از نتایج اخلاقی‌شدن در ابعاد مختلف بوده است که در بحث مدیریت، فرهنگ سازمانی مبتنی بر اخلاق نامیده می‌شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ضرورت اخلاق نخبگی، خودبرتربینی را مهمترین آفت نخبگی دانست و خاطرنشان کرد: ارزیابی غیرواقعی و ناتمام انسان از خود، یکی از آسیب‌های تهدیدکننده در فضای نخبگی و ابتدای راه غرور، تکبر و کوچک‌انگاری دیگران است که می‌تواند در ابعاد وسیع تر و در بعدهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی صدمات جبران‌ناپذیری را به جامعه تحمیل کند.

وی اظهار داشت: در جامعه امروز نخبگان و سرآمدان بیش از سایر اقشار مردم در خطر ابتلا به روحیه خودبرتربینی هستند؛ بنابراین اجتماع نخبگان باید درکنار تقویت بنیه و توان علمی و عملی خود و همچنین ارتقاء مهارت‌های تخصصی، تأکید بسیار بر فراگیری اخلاق نخبگی داشته باشند چرا که نخبگی در سایۀ اخلاق بارز می‌شود و می‌تواند زمینه‌ساز بهبود کیفیت زندگی فرد و پیشرفت همه جانبۀ جامعه باشد.

وی مسؤلیت‌پذیری را کلید دستیابی به موفقیت دانست و خاطرنشان کرد: انسان با مسؤولیت اخلاقی، قانون‌مند شده و با قانون‌مندی، پیش‌بینی‌پذیر خواهد شد در نتیجه در جامعه مقبولیت پیدا کرده و در میان مردم قابل اعتماد خواهد بود. بدین‌ترتیب می‌تواند ارتباط آسان و درستی با محیط و سازمان‌های مربوطه پیدا کند و به موفقیت دست یابد.

دوازده‌امامی مقبولیت و اعتبار یک نخبه را در جامعه، رمز موفقیت او در رفع مشکلات و مسائل موجود در کشور دانست و یادآور شد: آنچه برای دست‌یابی به مقبولیت لازم است نظم در امور، احترام به اقشار مختلف در جامعه، آراستگی در ظاهر-کلام رفتار و صداقت در امور است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی یادآور شد: آنچه که مزیت علمی و عملی یک نخبه محسوب می‌شود، نعمت الهی است که باید با بکارگیری آن در مسیر صحیح، شکر آن را به جا آورد. از آن‌جایی که جامعه هزینه‌های نخبه شدن افراد را می‌پردازد؛ فرد نخبه باید خود را در قبال جامعه مسؤول دانسته و به اخلاق فردی، حرفه‌ای و سازمانی پایبند بماند.

لازم به ذکر است، دوازده‌امامی مطالعۀ کتاب‌های استاد عشق (زندگینامه مرحوم دکتر حسابی)، هفت عادت مردمان مؤثر (نوشتۀ استفان کاوی با ترجمه گیتی خوش‌دل)، همۀ ما برادریم (اثر محمد اسفندیاری)، داستان راستان (اثر شهید مرتضی مطهری)، چاپ جدید معراج‌السعاده (از ملااحمد فاضل نراقی) و رسالۀ حقوقی امام سجاد علیه‌السلام را برای پایبندی بیشتر به اخلاق، پیشنهاد کرد.

 

تاریخ انتشار : 1396/05/16
کد : 74502
تعداد بازدید: 900