سرپرست بنیاد نخبگان استان خراسان‌جنوبی خبر داد:
اجرای طرح پژوهشی «نقشۀ‌راه گیاهان‌دارویی و طب‌سنتی» در خراسان جنوبی

حسن هاشمی از اجرای طرح پژوهشیِ تهیه، طراحی و اجرای نقشۀ‌راه گیاهان‌دارویی و طب‌سنتی استان خراسان‌جنوبی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ طرح پژوهشی «تهیه، طراحی و اجرای نقشۀ‌راه گیاهان‌دارویی و طب‌سنتی استان خراسان‌جنوبی» در کارگروه گیاهان‌دارویی این بنیاد تصویب و با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری انجام می‌شود.

حسن هاشمی؛ سرپرست بنیاد نخبگان استان خراسان‌جنوبی دربارۀ این طرح، گفت: هدف از اجرای این طرح، مطالعه، طراحی، اجرا و سیاست‌گذاری در مسیرتحقق اهداف سند ملی گیاهان‌دارویی و طب‌سنتی است که موسوم به نقشۀراه است.

وی افزود: نقشۀراه گیاهان‌دارویی و طب‌سنتی می‌تواند به عنوان نقشۀ فنی و اجرایی تحقق اهداف سند ملی گیاهان‌دارویی و طب‌سنتی در استان خراسان‌جنوبی تلقی شود.

هاشمی ادامه داد: وجود این نقشه برای شناخت موانع، مشکلات، محدودیت‌ها، ظرفیت‌ها و اقدامات اساسی برای گیاهان‌دارویی و طب‌سنتی در استان بسیار مفید خواهد بود. نقشۀراه به این موضوع می‌‍پردازد که در انطباق با سند آمایش استان، چه کاری در چه زمانی، با چه اولویتی، چه منبع اعتباری و چه فناوری باید انجام شود تا به اهداف منطقه‌ای سند مذکور دست یافت.

سرپرست بنیاد نخبگان استان خراسان‌جنوبی اظهار داشت: با توجه به اینکه خراسان‌جنوبی در اقلیم خشک و نیمه‌خشک قرار دارد، این استان دارای اقلیم بسیار خاص از جمله تفاوت دمای شب و روز به بیش از 10 درجه، تبخیر و تعرق پتانسیل بیش از 2200 میلی‌متر، متوسط بارندگی 120 میلی‌متر سالیانه، بادهای منظم با سرعت متوسط بیش از 4 متر بر ثانیه در 223 روز از سال و آسمان آفتابی بیش از 300 روز در سال است که مستعد شرایط کشت‌وکار بسیاری از گیاهان‌دارویی (حداقل 800 گونه) است.

وی تصریح کرد: تهیۀ نقشۀراه به روش برنامه‌ریزی استراتژیک انجام شده و بر مبنای اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت خواهد بود و بعد از اجرای موفق این طرح می‌توان به اهداف چون تحقق اهداف سند ملی گیاهان‌دارویی و طب‌سنتی در برش استانی با توجه به مزیت‌نسبی این بخش کشور در این صنعت، تسهیل توسعۀ اقتصادی استان توسط افزایش و مدرنیزه کردن تولید گیاهان‌دارویی، ارتقاء عملکرد و کیفیت محصولات در گیاهان‌دارویی در استان، بهبود معاش و اقتصاد کشاورزان، تولیدکنندگان و صنایع مرتبط در استان خراسان‌جنوبی دست یافت.

هاشم معرفی محصولات مهم گیاهان‌دارویی خراسان‌جنوبی در سطح بین‌المللی و سهم بالا از بازار بین‌المللی را یکی دیگر از دستاوردهای این طرح برشمرد و یادآور شد: ایجاد یک پایگاه داده در استان که ملزم به جمع‌آوری اطلاعات در مورد تمام طرح‌های ابتکاری، برنامه­ها و فعالیت­ها در استان و در نتیجه ارائه اطلاعات، دانش وخدمت به عنوان پایگاهی برای تبادل تجربه، افزایش همکاری و ارتباط میان سرمایه­داران در جهت تولید، تجاری‌سازی و نوآوری محصولات گیاهان‌دارویی و اشائه طب‌سنتی با برگزاری جلسات منظم سیاست‌گذاری و تعریف و تبیین طرح‌ها و اقدامات فنی و اجرایی در استان از دیگر نتایج این طرح پژوهشی خواهد بود.

لازم به ذکر است، طرح پژوهشی تهیه، طراحی و اجرای نقشۀ‌راه گیاهان‌دارویی و طب‌سنتی استان خراسان‌جنوبی از مهر ماه 96 به مدت 9 ماه آغاز می‌شود.  

تاریخ انتشار : 1396/05/10
کد : 74463
تعداد بازدید: 879