در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مطرح شد:
روند نظام‎مند بنیاد، اجتماع نخبگانی را به استانداردهای مشخص می‌رساند

دانشجوی‌برتر کارشناسی‌ارشد حقوق دانشگاه شهید بهشتی گفت: روند نظام‌مند در ایجاد هسته‌های پژوهشی و نخبگانی و حاکم‌شدن نظم مشخص تحت نظارت بنیاد ملی نخبگان، سبب می‌شود اجتماع نخبگانی خود را به استانداردهای مشخصی برساند.

رضا باستانی‌نامقی؛ دانشجوی‌برتر کارشناسی‌ارشد حقوق دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان ضمن مناسب ارزیابی‌کردن سیاست‌ بنیاد ملی نخبگان در عدم‌پرداخت پول بی‌تکلف، گفت: دانشگاه باید فضای لازم برای فعالیت نخبگانی مستعدان‌برتر را فراهم کند.

وی افزود: متأسفانه دانشگاه‌ها در بُعد عملیاتی و مقیاس‌های بزرگ فعالیت چندانی ندارند و همین امر سبب می‌شود دانشسجو نتواند داشته‌های علمی خود را با استفاده از مهارت‌های فنی، عملیاتی کند.

باستانی‌نامقی با اشاره نقش مهم فعالیت‌های صنعتی در دورۀ دانشجویی، ادامه داد: دولت نمی‌تواند به اندازۀ همۀ دانش‌آموختگان کارخانه بسازد چراکه نه از منابع لازم برخوردار است و نه این اقدام منطق صحیحی دارد.

 دانشجوی‌برتر کارشناسی‌ارشد حقوق با مناسب توصیف‌کردن حمایت‌های دولت از عرصه‌های کارآفرینی، اظهار داشت: برگزاری استارت‌آپ‌ها مهارت کافی برای حضور در عرصه‌های کارآفرینی را به مستعدبرتر منتقل می‌کند؛ بنابراین نیاز است که گسترش یابد. از سوی دیگر، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب‌وکارهای نوپا نیز می‌تواند در ایجاد و گسترش انگیزه برای حضور مستعدان‌برتر را افزایش دهد.

وی یادآور شد: نمونه‌های بسیاری را می‌توان از شرکت‌های دانش‌بنیان موفق نام برد که از استارتاپ‌ها آغاز شده‌اند و امروز به درآمد بالایی رسیده‌اند گرچه در اشتغال‌زایی نیز اثرگذاری چشمگیری نیز داشته‌اند.

دانشجوی‌برتر دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه نتایج فعالیت گروهی عمدتاً کیفیت بهتری دارد، خاطرنشان کرد: تشکیل هسته و یا گروه نخبگانی با استفاده از شبکه‌سازی در اجتماع مستعدان‌برتر یک ضرورت در ایجاد فرهنگ کارِ گروهی دانش‌بنیان است. با این اقدام می‌توان براساس یک هدف مشخص و از پیش تعیین‌شده، تخصص‌ها و مهارت‌های لازم برای رسیدن به هدف را در قالب یک گروهِ دغدغه‌مند جمع‌آوری کرد و برای این کار با رویکرد تمرکز‌زدایی، از تمام ظرفیت موجود در کشور بهره برد.

باستانی‌نامقی تصریح کرد: روند نظام‌مند در ایجاد هسته‌های پژوهشی و نخبگانی و حاکم‌شدن نظم مشخص تحت نظارت بنیاد ملی نخبگان، سبب می‌شود اجتماع نخبگانی خود را به استانداردهای مشخصی برساند و خودش را مدیریت کند بطوری که هیچ گروه و هسته‌ای نتواند زیر استانداردهای تعیین‌شده فعالیت کند.

وی در پایان با تأکید بر لزوم برخورداری از تجربیات موفق در عرصه‌های بین‌المللی، خاطرنشان کرد: گسترش فضای مجازی فرصتی مغتنم برای شبکه‌سازی نخبگانی است؛ خاصه اینکه نمی‌توان همۀ مشمولان آئین‌نامه‌های بنیاد ملی نخبگان را در یک مکان گرد هم جمع کرد.

 

 

 

 

تاریخ انتشار : 1396/05/09
کد : 74454
تعداد بازدید: 1365