در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مطرح شد:
برگزاری نشست‌های نخبگانی سبب همگرا شدن دیدگاه‌ها می‌شود

دانش‌آموختۀبرتر مدیریت‌دولتی، برگزاری همایش‌ها و نشست‌های نخبگانی را اقدامی موثر توصیف کرد و گفت: برگزاری این قبیل جلسات، به ویژه همایش سالانۀ بنیاد ملی نخبگان، کمک شایانی به همگرا شدن دیدگاه‌های نخبگان و مستعدان برتر می‌کند.

محسن ایزی؛ دانش‌آموختۀبرتر مدیریت‌دولتی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان اعطای تسهیلات مالی را از اقدامات در خور توجه بنیاد ملی نخبگان دانست و گفت: این حمایت‌ها بخش زیادی از دغدغه‌های مستعدان‌برتر را رفع کرده است.

وی با مناسب ارزیابی‌کردن برگزاری همایش‌ها و نشست‌های نخبگانی، افزود: برگزاری این قبیل جلسات خاصه همایش سالانۀ بنیاد ملی نخبگان، کمک شایانی به همگرا شدن دیدگاه‌های نخبگان و مستعدان برتر  می‌کند. از سوی دیگر، در همایش سالانه کارگاه‌های خوبی با حضور مدرسان کارآمد و نام‌آشنا و با استقبال زیاد مستعدان‌برتر برگزار شد که خروجی بسیار خوبی داشت و توانست تا حد بسیاری افراد را به‌سمت کسب مهارت‌های عملیاتی متمایل کرده و دید آنان را به اشتغال اصلاح کند.

ایزی ادامه داد: برگزاری کارگاه‌های توان‌افزایی و مهارت‌آموزی نقش بسیار تأثیرگذاری دارد و اگر در طول سال به صورت مداوم و البته منطقه‌ای برگزار شود، نتایج بهتری خواهد داشت.

دانش‌آموختۀبرتر مدیریت‌دولتی در ادامه با اشاره به لزوم توسعۀ فرهنگ کارآفرینی در میان مستعدان‌برتر، اظهار داشت: یکی از ملزومات امروز کشور، گسترش فرهنگ کارآفرینی خاصه در بین دانشگاهیان است. مستعدبرتر باید به‌گونه‌ای آموزش ببیند و حرکت کند که پس از تحصیل توانایی لازم برای ایجاد اشتغال را داشته باشد و بتواند طرح‌های کارآفرینی با توجیه اقتصادی را مدون و اجرا کند تا هم به لحاظ مالی به جایگاه مطلوب برسد و هم بتواند با ایجاد اشتغال پایدار، در جامعۀ بومی اثرگذاری مثبت داشته باشد.

وی با بیان اینکه یک فرد به‌تنهایی توان فعالیت در همۀ حوزه‌ها را ندارد، بر ضرورت کار ِگروهی تأکید و تصریح کرد: گرچه انجام کارِ گروهی مشکلاتی مانند تعدد سلایق و نظرات دارد اما باید دانست، نتایج آن بهتر و کاربردی‌تر است. در فعالیت‌هایی مانند شرکت‌های دانش‌بنیان و یا کسب‌وکارهای نوپا، موضوعاتی مطرح می‌شود که حل آنها نیازمند تخصص‌ها و توانایی‌های متنوعی است که قاعدتاً از عهدۀ یک نفر خارج است.

دانش‌آموختۀ دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: نظارت بنیاد ملی نخبگان بر عملکرد گروه‌های کارآفرینی از سویی و شفاف‌سازی شرح وظایف هر یک اعضا و میزان سهم‌ هر یک از نتیجۀ اقدامات انجام‌شده، از بروز اختلافات جلوگیری می‌کند. به‌عبارت دیگر، در همان ابتدای فعالیت و براساس شاکلۀ اصلی کار، شرح وظایف هر عضو بر مبنای میزان توانایی و تخصص او مشخص و مدون شود.

ایزی در پایان بررسی تجربیات موفق را اقدامی مناسب توصیف کرد و گفت: کارآفرینان موفق و باتجربه‌ای در کشور حضور دارند که در این عرصه‌ نامی آشنا هستند؛ حضور این افراد در کنار گروه مستعدان‌برتر قطعاً روند کنونی را تسریع خواهد کرد.

 

تاریخ انتشار : 1396/05/07
کد : 74434
تعداد بازدید: 885