در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مطرح شد:
لزوم حرکت مخترعان به سمت کارآفرینی

برگزيدۀ جشنواره رويش گفت: تشخیص صحیح نیاز و بکارگیری ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین سیستم برای رفع آن، از مهمترین عوامل موفقیت یک اختراع است،

محمدامین شاهرخیان؛ برگزيدۀ جشنواره رويش در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اينكه تشخیص صحیح نیاز و بکارگیری ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین سیستم برای رفع آن، از مهمترین عوامل موفقیت یک اختراع است، گفت: بازدید از مکانیزم‌ها و تجهیزات خطوط تولید کارخانجات بزرگ و نحوه کارکرد آنها می‌تواند به جهت‌گیری اختراعات کمک کند.

 وی با اشاره به لزوم حرکت مخترعان به سمت کارآفرینی، گفت: متأسفانه بنا به دلایلی چون عدم‌ارتباط با صنعت و یا فقدان‌ اعتماد‌به‌نفس کافی، استعداد افراد به مسیر کارآفرینی متمایل نمی‌شود.

دانش‌آموختۀ مهندسي مكانيك افزود: ارتباط دانش‌آموختگان با صنعت علاوه بر آنکه باعث رشد و شکوفایی صنعت می‌شود، توانمندي افراد را افزایش داده و رفته‌رفته رغبت آنان برای حرکت به سمت خوداشتغالي را بیشتر و فرهنگ دانش‌بنیان را به گفتمان غالب فضای علمی تبدیل می‌کند؛ بنابراین حضور مستعدان و مخترعان در مراكز صنعتي و محل‌هایی مانند پارك علم‌وفناوري ضروري است تا افراد با گذراندن دوره‌های عملی و کاربردی توانایی لازم برای حضور در عرصه‌های کارآفرینی را در قالب کارگروهی، کسب کنند.

شاهرخيان با تأكيد بر لزوم ایجاد بانك اطلاعاتي كامل از توانمندي نیروی‌انسانی مستعد و مخترع، به افزایش میزان خطرپذیری در کارِگروهی اشاره کرد و اظهار داشت: ایجاد شبکه‌های نخبگانی می‌تواند علاوه بر اینکه زمینه‌ساز ارتباط و تعامل بیشتر مستعدان‌برتر با یکدیگر و ایجاد گروه‌های نخبگانی باشد، نهادها و دستگاه‌های موجود را از توان نیروی‌انسانی بومی مطلع کند.

شاهرخیان با بیان اینکه لازمۀ به تولید رسیدن و تجاری‌سازی اختراع، حمایت همه‌جانبه از طرح و تولیدات نوپا است، اظهار داشت: در برخی تولیدات نوپا حمایت سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی و همچنین زمینه‌سازی برای رقابت محصولات داخلی در بازارسرمایه، تأثیر بسزایی در جهت شناخته‌شدن محصول و افزایش تولید خواهد داشت. از سوی دیگر، در برخی صنایع تولیدی، هزینه‌های اولیه برای مخترع قابل تأمین نیست بنابراین حمایت مالی، روند تولید انبوه و تجاری‌سازی را تسهیل خواهد کرد.

مخترع برگزيده جشنوارۀ رويش تصریح کرد: برای رسیدن به توليد و اشتغال پايدار، ايجاد انگیزه، فراهم‌کردن‌ بستر مناسب مادي و معنوي توسط نهادهاي حمايتي و همچنين استمرار و پشتکار فردی، ضروری است.

وی در پایان برگزاري نشست‌هاي تخصصي با اجتماع نخبگان را مفید توصیف کرد و یادآور شد: در قالب برگزاری این قبیل نشست‌ها، مستعدان ‌و مخترعان مي‌توانند افکار، ایده‌ها و توانایی‌ها خود را برای تشکیل گروه‌های پژوهشی هدفمند به اشتراک بگذارند.

 

 

تاریخ انتشار : 1396/05/03
کد : 74419
تعداد بازدید: 1074