در آیین افتتاحیۀ دوره‌های آموزشی تأمین مدرسان استانی برنامۀ ملی شهاب مطرح شد/
«شهاب» باید به گفتمان ملی و مطالبه عمومی تبدیل شود

آیین افتتاحیۀ دوره‌های آموزشی تأمین مدرسان استانی برنامۀ ملی شهاب با حضور رئیس بنیاد نخبگان استان زنجان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ آیین افتتاحیۀ دوره‌های آموزشی تأمین مدرسان استانی برنامۀ ملی شهاب به همت بنیاد نخبگان استان زنجان برگزار شد.

وحید رشتچی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان زنجان با اشاره به لزوم تعامل و همکاری بین‌دستگاهی در حمایت از اجتماع نخبگانی، گفت: همکاری بنیاد ملی نخبگان به عنوان یک نهاد حمایتی از اجتماع نخبگانی و آموزش‌وپرورش به عنوان بزرگترین دستگاه آموزشی کشور در اجرای برنامۀ ملی شهاب یک الگوی مناسب در تعامل بین‌نهادی است.

وی با اشاره به وجود استعدادهای فردی متفاوت در دانش‌آموزان، بر لزوم اجرای صحیح برنامۀ ملی شهاب تاکید کرد و اظهار داشت: این برنامه با رویکرد شناسایی و هدایت استعدادهای برتر فردی از مقطع ابتدایی تا پیش‌دانشگاهی با همکاری بنیاد ملی نخبگان و آموزش‌وپرورش در سطح استان‌ها اجرا می‌شود.

رشتچی با اشاره به فراهم‌شدن زیرساخت‌های لازم برای اجرای شهاب، افزود:  استان زنجان یکی از استان‌های پیشرو در این زمینه بوده است. این طرح امسال نیز در مناطق ناحیۀ یک و دو زنجان، خرمدره، ابهر، خدابنده و ایجرود در حال اجرا است و در سال تحصیلی جدید با افزوده شدن هشت منطقۀ آموزشی دیگر، کل مناطق استان زنجان تحت پوشش این برنامه قرار می‌گیرند.

رشتچی یادآور شد: دورۀ آموزشی تربیت مدرسان استانی برنامۀ ملی شهاب  با حضور۴۰۰ مدرس از ۱۶ استان کشور از ۲۵ تیرماه الی ۴ مرداد ماه به میزبانی استان زنجان در حال اجرا است.

در ادامه، جعفری؛ قائم‌مقام مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان کشور، گفت: برنامۀ ملی شهاب در نخستین سال اجرای خود در  سال 93، در 32 منطقه آموزشی کشور با حضور128 هزار دانش‌آموز اجرایی شد. در سال دوم اجرا، تعداد نواحی مجری این طرح به 64 منطقۀ آموزشی افزایش یافت و در آن سال 386 هزار نفر در این طرح حضور داشتند. شهاب در سال سوم (1395) نیز در 193 منطقۀ آموزشی 970 هزار دانش‌آموز کشور را تحت پوشش قرار داد.

وی افزود: برنامۀ ملی شهاب در سال 1396 و در چهارمین سال اجرای، در 386 منطقۀ آموزشی اجرایی می‌شود و در سال تحصیلی آتی یک میلیون و 700 هزار دانش‌آموز از اجرای این طرح بهره‌مند می‌شوند.

جعفری با اشاره به اینکه برنامۀ ملی شهاب با توجه به اسناد بالادستی اجرایی می‌شود، خاطرنشان کرد: عدالت‌محوری، هدف مورد توجه این برنامه در مدارس است. از سوی دیگر، امکان شناسایی و رصد استعداد دانش‌آموزان در شرایط برابر از جمله ویژگی‌های برتر شهاب است و این شناسایی و هدایت بر اساس برنامۀ مدون اتفاق می‌افتد.

تمجیدی؛ مدیرکل آموزش‌وپرورش استان زنجان نیز در این نشست، گفت:  مسئله تعلیم و تربیت دغدغه مشترک خانواده‌ها، نهاد آموزش‌وپرورش و بنیاد ملی نخبگان است.

وی به اهمیت پذیرش تفاوت‌های فردی اشاره کرد و افزود: باید این تفاوت‌ها را به رسمیت شناخت؛ چراکه افراد با استعدادهای مختلف در محیط مدرسه حضور پیدا می‌کنند ولی در نظام سنتی، معلمان با یک الگوی ثابت درصدد آموزش دانش‌آموزان هستند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان در پایان خاطر نشان کرد: در حال حاضر اجرای برنامۀ ملی شهاب در ابتدای راه است و برای رسیدن به نتیجۀ مطلوب، باید به یک گفتمان ملی و یک مطالبه عمومی تبدیل شود. از سوی دیگر، معلمان نیز باید آن را به عنوان یک ضرورت احساس کنند.

تاریخ انتشار : 1396/05/03
کد : 74417
تعداد بازدید: 1166