رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر خبر داد:
اجرای طرح جهادی-آموزشی امید اجتماعی در دشتستان

نشست هماهنگی برگزاری طرح جهادی-آموزشی امید اجتماعی در شهرستان دشتستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست هماهنگی برگزاری طرح جهادی-آموزشی امید اجتماعی با حضور رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر و مسؤولان استانی در دشتستان برگزار شد.

در این نشست، رضا آذین؛ رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر با اشاره به اهداف برگزاری اردوی جهادی-آموزشی امید اجتماعی، گفت: این طرح با هدف توسعۀ آموزش به دانش‌آموزان روستایی که از بعضی فرصت‌ها و امکانات آموزشی محروم هستند، تعریف شده است.

وی افزود: امکانات و ظرفیت‌هایی در استان وجود دارد که می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب آنها را برای اجرای بهتر این طرح استفاده کرد به شکلی که  دانش‌آموزان مناطق‌محروم و کم‌برخوردار نیز بتوانند با کیفیت بهتری آموزش ببینند.

رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر ادامه داد: در طرح آموزشی امید، دستگاه‌های اجرایی و نهادهای علمی استان به کمک آموزش‌و‌پرورش تلاش می‌کنند نمودی از عدالت آموزشی بروز کند که امید است ظرف 4 سال آینده اثرات آن را مشاهده شود.

وی با بیان اینکه طرح آموزشی امید برای اولین بار در سال 1394 و با همکاری فرمانداری شهرستان بوشهر در استان برگزار شد، خاطر نشان ساخت: این طرح از ابتدای سال تحصیلی، هر دوهفته یکبار در روزهای پنجشنبه در مرکز استان برگزار شد که در سال اول حدود 100 دانش‌آموز و سال گذشته نیز بیش از 230 دانش‌آموز مناطق‌محروم تحت آموزش نخبگان و سرآمدان استان قرار گرفتند. این طرح به ماندگاری نیروی‌انسانی مستعد و فرهیخته در روستا نیز کمک می‌کند.

در ادامه، ارسلان زارع؛ فرماندار دشتستان با تشریح اهداف نشست هماهنگی اردوی امید برای سال تحصیلی 96-97، گفت: رکن هر کشور، توسعۀ انسانی است و هر جامعه‌ای که از این مسیر به توسعۀ پایدار دست یافته است.

وی افزود: طرح آموزشی امید اجتماعی در 5 روستای بخش مرکزی دشتستان شامل دهقاید، زیارت، خوشمکان، راهدار و بنداروز برگزار می‌شود.

ماریا ظهیری؛عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی بوشهر و دبیر کمیته سلول‌های بنیادی و طب‌بازساختی استان بوشهر نیز با ارائه گزارشی از آموزش مبانی زیست‌فناوری و سلول‌های بنیادی به دانش‌آموزان شرکت‌کننده در دورۀ آموزشی جهادی امید اجتماعی، گفت: در این دوره دانش‌آموزان با مفاهیم پایه ساختار سلول و بافت، سلول بنیادی و انواع آن، قابلیت‌ها و توانمندی‌های سلول‌های بنیادی، شرایط کشت طبیعی سلول‌ها و بافت‌ها، شبیه‌سازی کشت در شرایط داخل آزمایشگاه، مدل‌سازی، ردیابی سلول‌ها، تجهیزات آزمایشگاه کشت، در قالب جلسات تئوری و عملی آشنا شدند.

وی افزود: طی این دوره سعی می‌شود با فراهم آوردن فضای آموزشی و تعاملی مناسب، ذهن خلاق و پرسشگر دانش‌آموزان تقویت شده و با رویکردهای علمی مشاهده دقیق، طرح مسأله، فرضیه‌پردازی و دستیابی به پاسخ مناسب، آشنا شوند.

ظهیری با اشاره به برگزاری مدرسۀ زمستانی سلول‌های بنیادی، گفت: این دوره ویژه دانشجویان پزشکی برگزار شده بود و 20 نفر از دانش‌آموزان حاضر در طرح آموزشی جهادی امید نیز در آن شرکت کردند.

در ادامه این نشست، نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و آموزشی شهرستان دشتستان به ارائه نظریات خود درخصوص سازوکار اجرایی طرح آموزشی امید اجتماعی در دشتستان پرداختند و برای اجرای مناسب و تأثیرگذار طرح برنامه‌ریزی لازم صورت پذیرفت.

در پایان این نشست، از ظرفیت‌های پژوهش‌سرای دانش‌آموزی متقین و کانون فرهنگی امام‌خمینی(ره) برازجان برای میزبانی برگزاری طرح آموزشی جهادی امید بازدید به عمل آمد.

 

تاریخ انتشار : 1396/05/02
کد : 74406
تعداد بازدید: 1133