به همت بنیاد نخبگان استان چهارمحال‌وبختیاری/
همايش «فرش دستبافت ايران» در شهرکرد برگزار شد

همايش ملي فرش با رویکرد تولید و صادرات فرش دستباف و آینده‌پژوهی با حضور استاندار چهارمحال‌وبختیاری، نمایندگان مجلس و رئیس مرکز ملی فرش در شهرکرد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ همايش ملي فرش با رویکرد تولید و صادرات فرش دستباف، آینده‌پژوهی فرش، فناوری و مواد اولیه، اقتصاد و بازاریابی، خلاقیت مدیریتی و طراحی فرش دستباف با هدف شناساندن هر چه بهتر این صنعت در استان و برندسازي فرش بختیاری در سطح جهاني، به همت بنیاد نخبگان استان چهارمحال‌وبختیاری و با حضور استاندار چهارمحال‌وبختياري، جمعی از نمايندگان استان در مجلس‌شوراي‌اسلامي، رييس مركز ملي فرش ايران، رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال‌وبختیاری و رييس بنياد نخبگان استان، برگزار شد.

در این همایش، 64مقاله با محور بازاریابی و تخصصی تولید فرش به همایش ملی فرش دستبافت ارسال شد كه از این تعداد 30مقاله با محوریت بازاریابی و 34 مقاله با محوریت تخصصی تولید فرش است.

همزمان با برگزاری همایش ملی فرش دستباف استان، از آلبوم 300 رنگ سنتی و ثابت گیاهی فرش توسط یکی از پیشکسوتان فرش‌بافی استان و آلبوم یک‌هزار و 200 رنگی سنتی و ثابت گیاهی یکی از دانش‌آموختگان علمی این رشته رونمایی شد.

در این همایش از مستند تلویزیونی فرش دستباف و آثار نفیس و قدیمی فرش دستباف استان و لوح‌فشره ثبت جهانی فرش بختیاری نیز رونمایی شد. در حال حاضر 104 هزار بافنده فرش در استان چهارمحال‌وبختیاری شناسایی شده و هم‌اینک 52 هزار دار قالی در قالب 9 تعاونی فرش روستایی، دو تعاونی قالیبافی شهری و یک اتحادیه ساماندهی شده است.

لازم به یادآوری است، كارگروه تخصصي فرش دستباف بنا بر مزیت‌ها و نیازهای بومی یک‌سال پیش با هدف شناسایی مشکلات و مسائل صنعت فرش بومی، در بنياد نخبگان استان چهارمحال‌وبختیاری تشکیل شد.

كارگروه فرش دستباف، پس از تشكيل 16 جلسه در طول فعالیت خود، به‌عنوان بازوی کمکی و خلاق به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال‌وبختیاری ارجاع داده شد تا به پشتوانۀ آن، برای حل مشكلات و معضلات فرش دستباف در ابعاد مختلف راهکارهای مناسب ارائه شود. برگزاری همایش ملی فرش ازجمله پیشنهادات این کارگروه تخصصی بود.تاریخ انتشار : 1396/04/25
کد : 74353
تعداد بازدید: 1039