مستعدان‌برتر از سد و نیروگاه سیاه‌‎بیشه بازدید می‌کنند

در ادامه برگزاری بازدیدهای تخصصی ویژه مستعدان‌برتر، برنامۀ بازدید از سد و نیروگاه سیاه‌‎بیشه اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در ادامه برگزاری بازدیدهای تخصصی ویژه مستعدان‌برتر، برنامۀ بازدید از سد و نیروگاه سیاه‌‎بیشه را اجرا می‌کند.

عملیات اجرایی سد سیاه‌بیشه که در حدفاصل مرز استان تهران و مازندران و در محدوده جغرافیایی استان مازندران واقع شده از سال 62 در کشور با آغاز مطالعه طرح زمین‌شناسی در این نقطه از شمال کشور پیگیری شد. از سال 62 تا 71 عملیات مطالعاتی این طرح توسط متخصصان ایرانی پیگیری و از سال 81 به بعد عملیات‌اجرایی سد به طور جدی پیگیری شد.

طرح سد و نیروگاه 1000 مگاواتی سیاه‌بیشه اولین نمونه از نیروگاه‌های تلمبه-ذخیره‌ای در ایران است که به‌عنوان یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها جهت تنظیم‌ بار شبکه در زمان‌های پر‌بار و کم‌بار مصرف بکار می‌روند. از آنجا که تونل‌های آب بر این نیروگاه به قطر 5 متر دارای بیشترین شیب در میان تونل‌های آب بر در ایران (حدود 65 درجه) هستند، ساخت و نصب پوشش فلزی مربوطه مستلزم بهره‌گیری از ماشین‌آلات، تکنولوژی‌ها و روش‌های منحصربه‌فردی است که تا پیش از این تنها از عهده چند شرکت معدود در جهان بر آمده است.

علاوه بر این، مرتفع بودن و مسیر سخت راه‌های دسترسی و همچنین شرایط دشوار جوی وزلزله‌خیز بودن منطقه، کار اجرا را با مشکلاتی دو چندان روبرو می‌سازد اما مهندسین و صنعتگران ایرانی با تکیه بر دانش فنی و پرسنل مجرب با ارائه راهکارهای مناسب جهت ساخت، نصب و همچنین تهیه و ساخت تجهیزات و سازه‌های مورد نیاز چالش‌های ذکر شده را پشت سر نهاده و با موفقیت در حال اجرای عملیات ساخت و بهره برداری هستند.

لازم به ذکر است، برنامۀ بازدید از از سد و نیروگاه سیاه‌‎بیشه، بیست‌ویکم تیرماه سال‌جاری اجرا می‌شود.

تاریخ انتشار : 1396/04/19
کد : 74318
تعداد بازدید: 1602