برگزیدۀ جایزه علامه طباطبایی:
استاد معین پرچمدار و قافله‌سالار ادبیات کشور است

جعفر یاحقی؛ برگزیدۀ جایزه علامه طباطبایی، استاد معین را پرچمدار و قافله‌سالار ادبیات کشور نامید و افزود: استاد معین، ادبیات ایران را مهندسی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ جعفر یاحقی؛ برگزیدۀ جایزه علامه طباطبایی در کنگرۀ «تکریم و الگوسازی دکتر محمد معین» به بیان ویژگی‌های علمی و ارزشی دکتر محمد معین پرداخت و گفت: وی شیوه­ای در برخورد با متن فارسی بنیانگذاری کردند که همچنان در دانشگاه جریان دارد که در برخورد علمی، فنی و دقیق با متون فارسی است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد، استاد معین را پرچمدار و قافله‌سالار ادبیات کشور نامید و افزود: استاد معین ایران پیش از اسلام و ایران پس از اسلام را پیوند زد و با تألیف «فرهنگ معین» ادبیات ایران را مهندسی کرد.

یاحقی استاد معین را احیاگر فرهنگ تصحیح برهان‌قاطع و یادداشت‌ها و حواشی آن دانست و تصریح کرد: او در سن ۳۲ سالگی موفق به خلق چنین آثاری شد که نشان‌دهندۀ اوج کمال این استاد فرهیخته زبان‌و‌ادب فارسی است.

عضو فرهنگستان زبان‌وادب فارسی با بیان اینکه استاد معین مورد تحسین شاعری نوگرا و هنجارشکن همچون نیما یوشیج و ادیبی کهنه‌گرا و لغت‌شناس مانند علامه دهخدا بود، خاطرنشان کرد: من و بسیاری دیگر از شخصیت‌‍‌های ادبی ایران دکتر معین را ندیده‌ایم، اما با آثار استاد مأنوس هستیم و منظومۀ فکری او را همواره مورد تمجید و ستایش قرار داده و می‌دهیم.

 

تاریخ انتشار : 1396/04/19
کد : 74314
تعداد بازدید: 866