در گیلان/
کنگرۀ «تکریم و الگوسازی دکتر محمد معین» برگزار شد

کنگرۀ «تکریم و الگوسازی دکتر محمد معین» به‌همت بنیاد نخبگان استان گیلان همزمان با چهل‌وششمین سالروز درگذشت آن استاد فرزانه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ بنیاد نخبگان استان گیلان در راستای برنامه‌های فرهنگی بنیاد ملی نخبگان مرحلۀ نخست کنگرۀ علمی «تکریم و الگوسازی دکتر محمد معین» را با همکاری معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان و ستاد بزرگداشت استاد معین در چهل‌وششمین سالروز درگذشت آن استاد فرزانه، در آستانه‌اشرفیه برگزار کرد.

در این کنگره، محمدحسین قربانی؛ نمایندۀ مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس‌شورای‌اسلامی گفت: دکتر محمد معین تألیفات و آثار ارزشمندی از خویش بر جای گذاشته است که مهم‌ترین آن فرهنگ شش جلدی لغت‌نامه معین است که به‌عنوان مرجعی بی‌بدیل و گران‌سنگ و همچون نگینی درخشان در سپهر ادبیات کشور درخشان و ماندگار باقی مانده است.

وی در ادامه پیام رئیس مجلس‌شورای‌اسلامی قرائت کرد.

متن این پیام بدین شرح است: «تاریخ فرهنگ، ادبیات و هنر ایران در جای جای خود عرصه نقش‌آفرینی و تبلور شخصیت‌های نامدار و برجسته ای می‌باشد که آثار و دستاوردهای آنان به این گنجینه ارزشمند، غنا و اعتبار داده است. دکتر محمد معین در خانواده‌ای روحانی و اهل فرهنگ پرورش یافته است و از جمله مفاخر ممتاز و برجسته کشور در حوزه ادب و فرهنگ می‌‌باشد که در تمام عمر خویش به عنوان پژوهشگری سختکوش، ضمن پاسداری از ریشه‌های زبان فارسی، به تحقیق و بررسی ادبیات و لغت‌شناسی اهتمام و ممارست فراوانی داشت. ایشان در طول سال‌های متمادی به مطالعات گسترده در منابع و کتب مختلف در زمینه لغات فارسی و معانی پرداخت و به عنوان نخستین دکترای زبان و ادبیات فارسی خدمات فراوانی در نشر، گسترش و ماندگاری زبان شیرین فارسی عرضه داشته است. دکتر محمد معین تألیفات و آثار ارزشمندی از خویش بر جای گذاشته که مهمترین آن فرهنگ ۶ جلدی لغت نامه معین می‌باشد که به عنوان مرجعی بی بدیل و گرانسنگ و نگینی درخشان در سپهر ادبیات کشور، درخشان و ماندگار باقی مانده است.برگزاری مراسم گرامیداشت چهل‌وششمین سالگرد درگذشت استاد دکتر محمد معین فرصتی ارزشمند در راستای بازخوانی و تبیین اندیشه‌ها و آثار این شخصیت بزرگ فرهنگی کشور می‌باشد که شایسته می‌دانم از تلاش دست‌اندرکاران برگزاری آن تقدیر و تشکر کرده و امیدوارم همواره شاهد شکوفایی ، رونق و غنای فرهنگ و هنر کشور باشیم.»

در ادامه، فیروز فاضلی؛ مدیرکل اداره فرهنگ‌و‍‌‌ارشاد اسلامی استان گیلان، گفت: برگزاری چنین مراسم‌هایی باید در اولویت برنامه‌های فرهنگی قرار بگیرد.

وی افزود: گیلان مهد فرهیختگی است و بسیاری از اهالی قلم و ادبیات در این خطه رشد کرده‌اند.

فاضلی با اشاره به لزوم درونی‌شدن علم، اظهار داشت: مرحوم دکتر معین از راه درونی‌شدن علم به علمی پویا و پایدار رسیده بود. به‌عبارت دیگر، او هر آنچه در سال‌های متمادی آموخته بود، به جزئی از وجود خود تبدیل کرده بود و  هنوز آثارش به عنوان پیشینه تحقیق پژوهشگران است.

مدیرکل اداره فرهنگ‌وارشاد اسلامی استان گیلان تصریح کرد: در تحقیقاتی که در زمینه مزدیسنا، ریشه‌شناسی، ایران باستان و یا درباره حافظ می‌شود، نمی‌توان دکتر معین و آثار وی را نادیده گرفت. او همواره برای اهالی تحقیق یک الگوست.

فاضلی در ادامه، پیام سیدرضا صالحی‌امیری؛ وزیر فرهنگ‌وارشاد اسلامی به کنگرۀ علمی «تکریم و الگوسازی دکتر محمد معین» را قرائت کرد.

در این پیام آمده است: «مفاخر و بزرگان فرهنگ و ادب ایران‌زمین، سرمایه‌های گران‌قدری هستند که تجلیل و بزرگداشت آنان زمینه‌ساز حیات فرهنگی در جامعه است. لازمۀ تداوم حیات و زیست‌فرهنگی، توجه به ریشه‌های فرهنگی و الگوسازی برای نسل جوان و آینده است. در میان این گنجینه‌ها و ذخایر فرهنگی و ادبی، نام و یاد بزرگانی چون دکتر محمد معین، ماندگار و درخشان بوده و خواهد بود. دکتر محمد معین شخصیتی است فرهیخته که عمر ارزشمند خود را وقف علم و معرفت نمود و به شکرانه عنایتی که خداوند در این مسیر به او داشت، منشأ آثار گران‌قدر و ماندگار در عرصه فرهنگ و ادب این سرزمین شد. کارنامه پربار این بزرگ‌مرد ایران‌زمین و این فرزند شایسته گیلان، چنان درخشان و پربار است که به‌سادگی از کنار آن نمی‌توان عبور کرد، آثاری که هر یک حائز ارزش و اعتبار علمی و ادبی بسزایی است. فرهنگ معین، اثرمانای به یادگار مانده از دکتر محمد معین، تنها فرهنگ واژه نیست، بلکه فرهنگ تحقیق و دانش‌پژوهی است و فرهیختگان، اهل‌قلم و پژوهندگان دیر سالی است که از این اثر جاودان بهره می‌جویند. اگرچه فرهنگ‌نویسی و دانشنامه نگاری عرصه‌ای پویا بوده که همگام و همراه گفتگو و تحول در دانش بشری، نیازمند به‌روزرسانی است، پیشرو بودن مرحوم دکتر معین در استفاده از روش‌های علمی و دقیق، نه‌تنها مانع از کهنگی آثار او شده، بلکه آثار ماندگار این فرزانه سترگ، پایه و مبنایی برای تحقیقات آیندگان شده است .وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مفتخر است که در مراسمی با حضور بزرگان و اهالی فرهنگ و ادب از مقام رفیع این چهره تابناک فرهنگ و ادبیات ایران تجلیل می کند تا علاوه بر بزرگداشت آن ادیب فرهیخته، محفلی برای تبادل‌نظر و گفتگوی برای استادان، عالمان و فرهیختگان مهیا نماید. ضمن تشکر و قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری این همایش، امیدوارم جامعه علمی و دانشگاهی در بزرگداشت این مفاخر که سرمایه‌های بی‌بدیل فرهنگی هستند، فعال و بانشاط حضور یابند و شاهد ظهور اندیشمندان و فرهیختگان در آینده این سرزمین باشیم.»

مسعود اصفهانی رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان زنده نگه‌داشتن یاد و نام نخبگان و مفاخر علمی و فرهنگی کشور و همچنین آشنا کردن نسل‌های متأخر و جوانان مستعد با این مفاخر را یکی از رسالت‌های بنیاد ملی نخبگان برشمرد.

وی افزود: مرحوم دکتر محمد معین از مفاخر فرهنگی استان نخبه‌پرور گیلان و شخصیتی جامع‌الاطراف بود که این ویژگی ایشان در تنوع آثار کثیر تصنیفی، تألیفی، تحشیه‌ای و ترجمه‌ای وی مشهود است.

اصفهانی ادامه داد: مرگ جسمانی این دانشمند فاضل آغازی بر ادامه حیات جاودانه ایشان در عقول و افهام ادب دوستان و مروجین زبان و ادب فارسی است و برگزاری این مراسم ضمن تکریم از شخصیت علمی و فرهنگی ایشان، الگوسازی برای نسل آینده‌ساز است که بنیاد ملی نخبگان در راستای اجرایی‌سازی مفاد سند راهبردی کشور در امور نخبگان، آن را یکی از برنامه‌های مهم خود بشمار آورده و به اجرای آن در سطح کشور و برای نخبگان شاخص علمی و فرهنگی کشور اهتمام کرده است.

رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان اظهار داشت: امید است شناساندن نخبگان شایسته‌ای چون مرحوم دکتر معین که با دغدغه اعتلای وطن و فرهنگ ایرانی زیستند و با آن جان به جان‌آفرین تسلیم کردند، در اقصی نقاط این کشور نخبه‌پرور اشاعه یافته و زایش نخبگان آینده‌ساز ایران اسلامی را ببار آورد.

وی یادآور شد: بنیاد نخبگان استان گیلان با همکاری معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان مراسم تکریم و تجلیل از استاد معین را در پاییز سال جاری در سطح ملی و با شرکت نخبگان ادبی و هنری کشور برگزار خواهد کرد تا جمع بیشتری از مستعدان‌برتر کشور با ابعاد علمی و اخلاقی این دانشمند فرزانه آشنا شوند. این برنامه با ارائه مقالات و بررسی آثار و تألیفات استاد دکتر معین اجرا خواهد شد.

رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان در ادامه پیام آریا الستی؛ معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان قرائت کرد.

در ادامه رحیم حیدری؛ رئیس ستاد بزرگداشت دکتر محمد معین و فرماندار آستانه‌اشرفیه با تأکید بر نقش مهم تکریم و الگوسازی بزرگان و مفاخر کشور در رشد فردی و اجتماعی، گفت: این افراد به دلیل افق بلندی که دارند، غالباً در زمان حیات، شناخته و معرفی نمی‌شوند در حالیکه منشاء خدمات بی‌نظیری هستند و نقش مهمی در پیشرفت و اعتلای کشور دارند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بی‌نظیر رسانه برای معرفی بزرگان و الگوسازی از آنان، افزود: با استفاده از امکانات رسانه‌ها خاصه رسانه‌های مجازی و اینترنتی و تقویت این ابعاد، ضمن معرفی بزرگان به جامعه بومی، ایرانِ آینده جامعه‌ای متعالی‌تر خواهد داشت. 

حیدری ادامه داد: جامعه دانشگاهی و حوزوی باید در راستای شناسایی و معرفی بزرگان و مفاخر کشور، پیشرو باشد تا جامعه آینده دچار مهندسی معیوب نشود و چهره‌های برتر دینی و علمی جامعه به عنوان الگو مطرح شوند.

رئیس ستاد بزرگداشت دکتر محمد معین با بیان اینکه علم فی‌نفسه نور است، اظهار داشت: گرچه نور نیازمند تکریم نیست اما باید دانست، علم تنها زمانی نافع است که در خدمت خرد و عقلانیت قرار بگیرد و بتواند زمینه‌ساز رشد و اعتلای همه‌جانبه کشور باشد.

وی با اشاره به اینکه نام دکتر محمد معین، نامی هم‌پایه عمق ادب، زبان و فرهنگ است، تصریح کرد: بدون تلاش‌های وی فرهنگ ادبیات ایران به‌صورت کامل به معنای خود دست نمی‌یافت.

در بخش دیگری از این مراسم، مهدخت معین؛ دختر استاد دکتر معین نیز ضمن تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان این مراسم، به ذکر خاطراتی از زندگی زنده‌یاد دکتر محمد معین پرداخت.

در پایان این مراسم، خلاصه‌ای از زندگینامه استاد معین همراه با شرحی از اهداف بنیاد ملی نخبگان از برگزاری مراسم تکریم و الگوسازی نخبگان به شرکت‌کنندگان اعطا شد.

لازم به ذکر است، مرحلۀ دوم کنگرۀ علمی «تکریم و الگوسازی دکتر محمد معین» با تشکیل کمیته علمی و فراخوان مقاله از استعدادهای‌برتر ادبی و هنری از سراسر کشور با شروع سال‌تحصیلی آینده در پاییز سال 1396 در سطح ملی برگزار خواهد شد.

تاریخ انتشار : 1396/04/19
کد : 74313
تعداد بازدید: 1405