در چهارمحال‌وبختیاری/
کنگرۀ بزرگداشت «آیت‌الله نجفی‌دهکردی» برگزار شد

کنگرۀ «بزرگداشت آیت‌الله سید ابوالقاسم نجفی‌دهکردی» با حضور استاندار چهارمحال‌وبختیاری و نماینده ولی‌فقیه در استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ کنگرۀ «بزرگداشت آیت‌الله سید ابوالقاسم نجفی‌دهکردی» با حضور استاندار چهارمحال‌وبختیاری و نماینده ولی‌فقیه در استان، تعدادی از نمایندگان مجلس‌خبرگان‌رهبری و مجلس‌شورای‌اسلامی، رییس بنیاد نخبگان استان و جمعی از مسؤولان، محققان و پژوهشگران بومی در شهرکرد برگزار شد.

در این نشست، قاسم سلیمانی دشتکی؛ استاندار چهارمحال‌و‌بختیاری با اشاره به لزوم تکریم و بزرگداشت سرآمدان و دانشمندان برجسته در حوزه‌های مختلف، گفت: شناسایی و معرفی بزرگان و مفاخر کشور ضرورتی است که به خوبی عظمت تاریخ و فرهنگ ایرانی را آشکار می‌کند.

وی با تأکید بر نقش مهم روحانیت و مرجعیت در پیروزی نهضت انقلاب‌اسلامی، افزود: روحانیت پیشگام مهمترین نهضت‌های معاصر ایران از جمله انقلاب‌مشروطه و انقلاب‌اسلامی بوده و در زمان حاضر نیز نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای دارد.

در ادامه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی نکونام؛ نمایندۀ ولی‌فقیه در چهار‌محال‌وبختیاری و امام‌جمعه شهرکرد نیز معرفی مفاخر کشور را یکی از ضروریات جامعه امروز دانست و گفت: شخصیت‌ها و بزرگان بسیاری در حوزۀ دین و سایر حوزه‌ها در استان وجود دارند که ضروری است دوره‌های مختلف سیرۀ آنان بیش از پیش به مردم معرفی شود.

وی با اشاره به جایگاه فقاهت و مرجعیت در دین مبین اسلام، افزود: این مهم در همۀ امور و شئون اجتماعی، سیاسی و قضایی اثرگذار و ممتاز است؛ بنابراین فقها و مراجع در آموزه‌های دینی، امانتداران و وارثان پيامبران معرفی می‌شوند؛ یعنی اسلام از پیامبر به فقها و مراجع امانت داده شده و آنان امینان رسولان در حفظ و نگهداری، نشر و ترویج، تبلغ و اجرای دین هستند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی نکونام، بصیرت و زمان‌شناسی را از مهمترین ویژگی‌های آیت‌الله دهکردی قلمداد کرد و اظهار داشت: این فقیه والامقام هیچگاه در دستگاه طاغوت وارد نشد و همواره با روحیۀ انقلابی در مسیر مقاومت گام برداشت و مردم را نسبت به امور زمان آگاه می‌کرد.

نمایندۀ ولی‌‍فقیه در چهارمحال‌بختیاری یادآور شد: امام خمینی خود یکی از بزرگترین فقها و مجتهدان طراز اول اسلام بوده و همواره دو ویژگی وارد نشدن به دنیای مادی و دستگاه طاغوتی را سرلوحه خود قرار می‌دادند.

امام‌جمعه شهرکرد تصریح کرد: آیت‌الله دهکردی عالمی فقیه، مجاهد، دردمند و بصیر بود که همراه فراست مومنانه بر مصرف کالای داخلی اصرار داشت.

آیت‌الله علیرضا اسلامیان؛ نماینده مردم چهارمحال‌وبختیاری در مجلس‌‌خبرگان‌رهبری نیز با اشاره به حدیثی از پیامبر‌اکرم (ص)، اظهار کرد: در دین اسلام، علم امانت الهی در زمین و علما را امانت‌دار علم نامیده شده‌اند که این مهم به‌خوبی بیانگر جایگاه رفیع علم و عالم است.

وی افزود: روحانیونی مانند امام خمینی(ره)، آیت‌الله دهکردی و پیش از ایشان مرحوم خوانساری، مرحوم شیرازی نه‌تنها مرزهای اعتقادی، بلکه مرزهای جغرافیایی را نیز محافظت کردند به‌همین دلیل دشمنان در طول تاریخ، همواره با مرجعیت مبارزه می‌کردند گرچه هرگز تلاش‌هایشان به ثمر نرسید.

وی حمایت مسئولان کشور از تولیدات داخلی را امری ضروری دانست و اظهار کرد: همۀ مسؤولان باید به رهنمودهای مدبرانه مقام‌معظم‌رهبری توجه داشته باشند و نگاه خود را به درون و توان داخلی معطوف کنند.

در ادامۀ مراسم «بزرگداشت آیت‌الله سید ابوالقاسم نجفی‌دهکردی»، پیام دکتر سورنا ستاری؛ معاون علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان نیز قرائت شد.

در پایان این کنگره، حجت‌الاسلام‌والمسلمین جلالی به تبیین سبک و سلوک آیت‌الله سید ابوالقاسم نجفی‌دهکردی پرداخت.

لازم به ذکر است،  در این مراسم از تمبر یادبود و تندیس آیت‌الله نجفی‌دهکردی رونمایی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ انتشار : 1396/04/18
کد : 74306
تعداد بازدید: 983