کبگانیان خبر داد:
سند ملی صنایع و محصولات فرهنگی به تصویب نهایی رسید

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور از تصویب سند ملی صنایع و محصولات فرهنگی در جلسه 94 ستاد راهبري اجراي نقشه جامع علمي كشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، در تشریح دستور و مصوبات این جلسه گفت:  ابتدای جلسه تعدادی از اعضاء با توجه به مسائل و مباحث مطرح شده پیرامون سایر اهداف «سند توسعه پایدار 2030» موضوعاتی را مطرح کردند که با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و رهنمودهای مقام معظم رهبری )مدظله العالی( و تعامل شورا با دولت ان شالله این نگرانی‌ها بر طرف خواهد شد.

وی افزود: با توجه به اسناد بالادستی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه تعلیم و تربیت و اجماعی که بر اجرای کامل این اسناد وجود دارد، به نظر می رسد استفاده از هر الگوی دیگر در این حوزه مفید نیست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: با توجه به توضیحات ارائه شده در جلسه ستاد بخش زیادی از این نگرانی‌ها رفع و بخش های دیگری كه در این جلسه ذكر شد بررسی و در آینده با تعامل شورای عالی انقلاب فرهنگی و دولت محترم برطرف خواهد شد.

وی افزود: چوون ما اسناد بالادستی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را داریم و این اسناد بسیار  راهگشا و به روز هستند باید این چارچوب در همکاری‌های بین المللی حتما لحاظ شود.

كبگانیان ادامه داد: در همین زمینه یک سند جامع برای ساماندهی كلیه همكاری‌های بین الملی در حوزه‌های علم، پ‍ژ‍وهش و فرهنگ در حال تدوین است كه كار كارشناسی آن تمام شده است و به زودی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و  تصویب خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: اگر قرار باشد با  سازمان‌های بین المللی در حوزه علم، پژوهش و فرهنگ تعامل داشته باشیم در چارچوب اسناد خود تعامل خواهیم داشت.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، سپس به دستور جلسه 94 این ستاد اشاره کرد و گفت: در این جلسه گزارش  دستاوردها و برنامه‌های پیش روی شهرك علمی و تحقیقاتی اصفهان، به عنوان اولین شهرك علمی و تحقیقاتی کشور که با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شد، ارائه شد.

وی افزود: خوشبختانه بر اساس این گزارش شهرک فوق الذکر در زمینه اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های نقشه جامع علمی کشور دستاوردهای خوبی داشته است.

 عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: بر اساس آمار موجود در این گزارش، حدود 480 شركت فناوری در این شهرك مستقر است و حدود 4000 نفر نیروی متخصص به صورت تمام و قت و 2350 نفر نیروی متخصص به صورت پاره وقت در این شهرک به کار مشغول هستند و حدود 1300 پروژه نیز در این شهرک اجراء شده است.

 دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد:  فروش فناوری  و مشاركت سرمایه‌گذار در تجاری سازی شهرك علمی تحقیقاتی اصفهان 41 میلیارد تومان، حجم سرمایه‌گذاری 83 میلیارد تومان و ارزش محصولات صادر شده حدود 10 میلیون دلار است.

وی در ادامه با اشاره به پایان بررسی «سند ملی صنایع و محصولات فرهنگی و فناوری‌های نرم» گفت: در جلسه ستاد اعضاء و ساختار اجرایی این سند از تصویب نهایی گذشت و مقرر شد معاون علمی وفناوری رییس جمهور به عنوان رئیس ستاد و وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پروش، صنعت، معدن و معدن و ورزش و جوانان و هم چنین روسای مركز ملی فضای مجازی، سازمان میراث فرهنگی، سازمان صدا و سیما ، بسیج مستضعفین، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان برنامه و بودجه و غیره در این ستاد حضور داشته باشند.

تاریخ انتشار : 1396/04/17
کد : 74294
تعداد بازدید: 965