از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی/
شبکه اجتماعی در حوزه علوم شناختی راه‌اندازی می‌شود

ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی به زودی شبکه‌ اجتماعی این حوزه را راه‌اندازی می‌کند تا متخصصان و محققان این حوزه در این شبکه به سهولت گرد هم آیند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ علیرضا کرد مسئول حمایت از پایان نامه ها در ستاد علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی خبر از راه اندازی شبکه ای اجتماعی برای ایجاد گردهمایی بزرگ از متخصصان علوم شناختی و محققان این حوزه داد و اظهار کرد: کمبود نیروی انسانی متخصص یکی از چالش های جدی در این حوزه است که ستاد برای این مسئله برنامه های مختلفی دارد.

وی در ادامه درباره شیوه حمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری حوزه شناختی از سوی ستاد گفت: یکی از شروط این حمایت این است که بیش از سه ماه از تاریخ تصویب موضوع پایان نامه ها نباید گذشته باشد. پس از ارسال طرح نیز اگر بیش از 50 درصد با حوزه شناختی مرتبط باشد حمایت انجام می شود. همچنین نوع حمایت ها در سه سطح قرار می گیرد که بستگی به عوامل مختلف همچون ایجاد دستاوردهای جدید، ایجاد کارآفرینی، عقد قرارداد با شرکت های دانش بنیان یا پارک های علم و فناوری دارد.

کرد همچنین بیان کرد: تمام پایان نامه های تایید شده در سطح سه قرار می گیرند تا زمانی که نتیجه مشخص شود. در واقع میزان حمایت واقعی در آخر و بعد از اتمام طرح مشخص می شود. بیشترین مراجعه کنندگان نیز در حوزه هوش مصنوعی، علوم اعصاب و روان شناسی هستند. رشته های دیگر همچون زبان شناسی، فلسفه و آموزش و پرورش کمترین متقاضی را دارند. از آنجا که به دنبال جذب دانشجویان از رشته های مختلف هستیم بر افزایش حمایت از این پایان نامه ها تاکید می کنیم.

به گفته وی، ستاد به طور میانگین هر سال از حدود 120 پایان نامه حمایت می کند. همچنین تا کنون 235 مقاله ISI از حمایت ستاد بهره برده اند. برای این مقالات و مقاله های پژوهشی تنها نویسندگان ایرانی مورد حمایت قرار می گیرند اما اینکه پژوهشگران ایرانی با محققان بین المللی کارهای تحقیقاتی انجام دهند برای ستاد مغتنم است. 

کرد درباره تاثیر حوزه حمایت از پایان نامه ها بر توسعه علوم شناختی گفت: افرادی که امروز دانشجو هستند و پایان نامه می نویسند بعد از مدت کوتاهی عضو هیات علمی یا استاد دانشگاه می شوند و می توانند علوم شناختی را توسعه دهند. حمایت از این تعداد مقاله که در نشریات بین المللی منتشر شده نشان از پیشرفت ایران در این حوزه دارد. حمایت های ستاد از سطح پایین که همین پایان نامه دانشجویان است آغاز می شود و به سطوح بالاتر می رسد.

وی با اشاره به چالش های موجود بر سر راه محققان و دانشجویان عنوان کرد:نیاز به تجهیزات و اساتید متخصص حوزه شناختی چالش بسیاری از دانشجویان است. از آنجا که علوم شناختی تنها در برخی از دانشگاه ها ارائه می شود و اساتید این حوزه نیز در همان دانشگاه حضور دارند بنابراین بسیاری از دانشجویان علاقمند به این حوزه از حضور استاد راهنما بی بهره هستند. در این صورت ستاد حمایت های مالی و تجهیزاتی نیز دارد تا این مشکلات مرتفع شوند.

کرد در پایان گفت: در حال حاضر شبکه ارتباطی موجود به این شکل است که دانشجویان با ستاد تماس می گیرند و ستاد افرادی را به عنوان استاد مشاور به آنها معرفی می کند تا دانشجویان بتوانند با اساتید خارج از کشور ارتباط برقرار کنند. در این راستا اقدامات اولیه برای راه اندازی شبکه اجتماعی حوزه شناختی در حال انجام است تا تمام اساتید حوزه های مختلف دور هم جمع شوند و به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

تاریخ انتشار : 1396/04/13
کد : 74275
تعداد بازدید: 998