مستعدان برتر خراسان‌جنوبی از رصدخانۀ دکتر مجتهدی بازدید کردند

برنامۀ بازدید علمی از رصدخانۀ دکتر مجتهدی دانشگاه بیرجند، به‌همت بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ بازدید علمی جمعی از سرآمدان، اساتید دانشگاهی و استعدادهای‌برتر از رصدخانۀ دکتر مجتهدی دانشگاه بیرجند با حضور سرپرست بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی برگزار شد. 
 
در این دیدار، اجتماع نخبگانی استان با مدیران، پژوهشگران و محققین این مرکز دیدار و گفتگو کردند و از نزدیک در جریان مأموریت‌ها، اهداف و دستاوردهای این مرکز تحقیقاتی قرار گرفتند.
در ابتدای این برنامه، پژوهشگران رصدخانۀ دکتر مجتهدی، در یک کارگاه آموزشی 2 ساعته با حضور سرآمدان و مستعدان‌برتر، به بیان اصول و مبانی علم نجوم و معرفی سیارات و کهکشان راه شیری پرداختند و به سؤالات شرکت‌کنندگان در این خصوص پاسخ دادند. ادامه این برنامه، شامل رصد آسمان و اجرام آسمانی توسط تلسکوپ بود.
لازم به ذکر است، رصدخانه دکتر مجتهدی در فاصله 55 کیلومتری مرکز استان و 10 کیلومتری شهر مود، بر روی دومین قله مرتفع منطقه ارتفاع در ارتفاع 2617 متر از سطح دریا بنا شده است. این رصدخانه در چهارم مهرماه 1388 افتتاح شد و با توجه به دور بودن از شهرها و آبادی‌های اطراف و آسمان کویری و بسیار صاف و پرستاره با درصد بخار کم، برای انجام پژوهش‌های نجومی بسیار مناسب است.

تاریخ انتشار : 1396/04/04
کد : 74234
تعداد بازدید: 1613