در بیرجند/
نشست هم‌اندیشی «سبک‌زندگی از منظر امام‌خمینی(ره)» برگزار شد

نشست هم‌اندیشی «سبک‌زندگی از منظر امام‌خمینی(ره)» با حضور سرپرست بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی و نمایندۀ مقام‌معظم‌رهبری در دانشگاه‌های استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست هم‌اندیشی «سبک‌زندگی از منظر امام‌خمینی» با حضور سرپرست بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی، نمایندۀ مقام‌معظم‌رهبری در دانشگاه‌های استان و جمعی از نخبگان، سرآمدان و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های استان برگزار شد.

در این نشست، حسن هاشمی؛ سرپرست بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی هدف از برگزاری نشست هم‌اندیشی را تبین مفهوم سبک‌زندگی از منظر امام خمینی (ره) و چگونگی نقش‌آفرینی نخبگان و سرآمدان استان در نهادینه‌کردن آن سبک دانست.

وی در ادامه به بیان مختصری از اهداف، وظایف و مأموریت‌های بنیاد ملی نخبگان پرداخت و افزود: این بنیاد، بنا بر منویات مقام‌معظم‌رهبری ایجاد شد و اولویت اصلی آن سیاست‌گذاری امور اجتماع نخبگانی با هدف شناسایی و پشتیبانی از اجتماع نخبگانی جهت ارتقاء تولید علم و پیشبرد توسعۀ علمی و فرهنگی است.

هاشمی ادامه داد: مطابق با سند راهبردی کشور در امور نخبگان، استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اجتماع نخبگان باید به‌گونه‌ای باشد که مدیریت تحولات کشور به این افراد سپرده شود.

رئیس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی اظهار داشت: با تقویت جایگاه معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری در دولت یازدهم و توجه جدی به امور نخبگان و تقویت دفاتر استانی بنیادهای نخبگانی کشور، زمینه و بستر لازم جهت شناسایی و حمایت و پشتیبانی از نخبگان، سرآمدان، مستعدان و مخترعان در راستای نخبه‌پروری، نخبه‌شناسی، نخبه‌گزینی و نخبه‌گماری فراهم شده است.

در ادامه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین جعفری؛ نمایندۀ مقام‌معظم‌رهبری در دانشگاه‌های خراسان‌جنوبی و عضو هیئت‌علمی دانشگاه بیرجند به تبیین مکارم‌اخلاق‌انسانی و همچنین سبک‌زندگی از منظر امام (ره) پرداخت و گفت: در سورۀ ابراهیمعلیه‌السلام، آیات 26-24 خداوند مَثَل کلمۀطیبه را آورده است و انسان موحد را به شجرۀطیبه تشبیه می‌کند.

وی افزود: انسان موحد، انسانی است که ارزش‌ها از وجود او تراوش می‌کند و بی‌توجهی به دنیا، شرح‌صدر، انس با خداوند، پرهیز جدی از گناه، مهربانی، دلسوزی و رفتار عادلانه و منصفانه با خلق‌الله، پرتلاشی و شجاعت در مقابله با دشمنان از مهمترین ویژگی‌های چنین شخصی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین جعفری ادامه داد: امام (ره) تأکید زیادی به نماز‌اول وقت داشتند به‌طوری که از شهید صیاد شیرازی نقل شده جلسه‌ای مهم در رابطه با جنگ در بیت امام (ره) داشتیم که ناگهان امام از وسط جلسه بلند شدند و رفتند. وقتی جویا شدیم، متوجه شدیم ایشان جهت نماز اول وقت جلسه را ترک کردند. ایشان در آخر عمر نیز که در بیمارستان بودند، تأکید بسیاری داشتند که به هنگام نماز، ایشان را بیدار کنند.

نمایندۀ مقام‌معظم‌رهبری در دانشگاه‌های خراسان‌جنوبی اضافه کرد: امام نسبت به خانواده‌شان بسیار متواضع بودند و هیچگاه امر نمی‌کردند. حقوق همسر و فرزندان را رعایت می‌کردند و در برخورد با فرزندان مهربان و در عین‌حال آنان را از خطا و لغزش نهی می‌کردند. ایشان غیبت را بسیار بد و حتی بسیار بدتر از گناهان‌کبیره می‌دانستند و اعتقاد داشتند غیبت ریشه اعمال را می‌سوزاند و توفیقات انسان را سلب می‌کند. همچنین وظیفه‌شناسی و اخلاص ایشان زبانزد بود. ویژگی‌های والای امام‌راحل فراتر از گنجایش در کلمات است. کار امام، امام‌گونه بود و تحولی که در دنیا به وجود آورد، بر جهانیان پوشیده نیست. امروز محرومین جهان با پیام امام (ره) خواسته‌هایشان را مطالبه می‌کنند.

 

تاریخ انتشار : 1396/03/21
کد : 74141
تعداد بازدید: 1094