تفاهم‌نامه همکاری در زمینه توسعه گلخانه‌ها و کسب‌و‌کارهای دانش‌بنیان امضا شد

تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه علمی پژوهشی و فناورانه، به‌منظور توسعه گلخانه‌ها و کسب‌و‌کارهای دانش‌بنیان مرتبط و همچنین افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف انرژی و آب و ایجاد اشتغال ، امضاء شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ یدالله سبوحی دبیر ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست معاونت علمی و رئیس پژوهشکده علوم وفناوری انرژی شریف، طی بازدیدی از گلخانه هوشمند تحقیقاتی موسسه فنی و مهندسی کشاورزی تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه علمی، پژوهشی و فناورانه بین مؤسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی، پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف و همچنین پارک علم و فناوری شریف امضاء شد.

این تفاهم‌نامه در راستای توسعه گلخانه‌ها و کسب‌و‌کارهای دانش‌بنیان مرتبط، باهدف افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف انرژی و آب و ایجاد اشتغال پایدار از طریق به‌کارگیری ابزارها و ظرفیت‌های این سه مجموعه و سایر امکانات ملی و بین‌المللی امضا شد.

بر اساس این گزارش، به‌موجب این تفاهم‌نامه ضمن همکاری و حمایت از توسعه تحقیقات بنیادین درزمینهٔ سیستم‌های آب و انرژی گلخانه‌ای، پیگیری برای ایجاد کسب‌و‌کار دانش‌بنیان درزمینهٔ ترویج و تجاری¬سازی یافته¬های تحقیقاتی و دانش‌بنیان بومیِ در بین گلخانه‌داران کشور و همچنین تدوین نقشه راه توسعه گلخانه¬ها از منظر آب، انرژی، باز چرخه آب و محیط‌زیست موردتوجه قرارگرفته است.

در انتها یدالله سبوحی دبیر ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست معاونت علمی و عباسی با ابراز آمادگی برای همکاری¬های گسترده در این زمینه این تفاهم‌نامه را مقدمه‌ای برای ادامه همکاری در دوره‌های بعد دانستند.

بازدید از گلخانه هوشمند تحقیقاتی

در پی امضای این تفاهم‌نامه فریبرز عباسی ریاست موسسه فنی و مهندسی کشاورزی، قاسم زارعی مدیر بخش مهندسی گلخانه به همراه یدالله سبوحی دبیر ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست معاونت علمی و هیئت همراه از دستاوردهای فاز اول طرح‌های تحقیقاتی سیستم کنترل هوشمند اقلیم، سیستم تصفیه فوتوکاتالیستی در بستر نانو در گلخانه هوشمند تحقیقاتی بازدید کردند و هر یک از محققین طرح¬های خود را ارائه کردند.

سبوحی با اشاره به اهمیت موضوع آب و انرژی در بخش کشاورزی به‌ویژه گلخانه¬ها به‌عنوان کشاورزی پایدار توسعه فناوری‌های افزایش بهره¬وری در این زمینه و شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان جهت تجاری‌سازی و به‌کارگیری این طرح‌ها در گلخانه‌های کشور را از اولویت‌های کشور مطرح کردند.

عباسی نیز این همکاری سه‌جانبه و انجام طرح¬های مشترک این سه مجموعه را دستاورد ارزشمندی دانسته و حمایت جهت توسعه این همکاری را به‌عنوان اولویت بیان کرده و برنامه طرح ساخت گلخانه تحقیقاتی مجهزتر در فضای کنار این گلخانه را مطرح ساختند.

تاریخ انتشار : 1396/03/13
کد : 74112
تعداد بازدید: 1085