اصفهان بازی‌های رایانه‌ای ایران را گسترش می‌دهد

با افتتاح مرکز بازی‌های رایانه‌ای اصفهان که به همت ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته است، بازهای رایانه‌ای ایران به صورت تخصصی دنبال می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سال 1394 دانشگاه اصفهان میزبان یک جشنواره‌ی بزرگ در حوزه‌ی بازی‌های رایانه‌ای بود. اولین کنفرانس ملّی «بازی‌های رایانه‌ای؛ فرصت‌ها و چالش‌ها» که اولین رویداد پژوهشی مقاله‌محور کشور در حوزه‌ی بازی‌های رایانه‌ای بود، اولین ماراتون بازی‌سازی اصفهان، نمایشگاه بزرگ بازی‌های رایانه‌ای، لیگ دانشجویی بازی‌های رایانه‌ای و کارگاه‌های آموزشی متنوع، نگاه‌ها را متوجه این حوزه‌ی استراتژیک و کاربردی و نیز جایگاه دانشگاه اصفهان به‌عنوان یک دانشگاه جامع که دارای رشته‌های مرتبط با بازی‌های رایانه‌ای از جمله مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات، روانشناسی، جامعه‌شناسی، مدیریت، اقتصاد، حقوق است و از ظرفیت دانشگاه‌های هنر، علوم پزشکی و صنعتی اصفهان نیز بهره می‌برد، ساخت.

هدف دانشگاه اصفهان از جامعیت این رویداد، گردآوردن فعالان مختلف حوزه‌ی گیم (روانشناسان، جامعه‌شناسان، متخصصان کسب و کار، بازی‌سازان، بازی‌کنان و ...) در یک جوّ مشترک بود که به همگرایی سلایق و افزایش اطلاعات پراکنده‌ی این حوزه یاری رسانده و از این راه کمک شایانی به این صنعت نوپا در کشور داشته باشد.

این همایش فرصتی ناب برای هم‌اندیشی و ارتقاء همکاری میان متخصصان فنی و علوم انسانی کشور و همچنین، نمایش ظرفیت‌های صنعت ملّی بازی‌های رایانه‌ای به مدیران و سیاست‌گذاران فرهنگی و اجتماعی فراهم آورد و جایگاه کم‌نظیر دانشگاه اصفهان در حوزه‌ی توسعه و تحلیل بازی‌های رایانه‌ای و قابلیت آن برای جذب ظرفیت‌ها و سرمایه‌های استان‌های هم‌جوار در فلات مرکزی ایران را بیش از پیش آشکار کرد.

پس از برگزاری موفق این رویداد در بهمن 1394، دانشگاه اصفهان مسیر خود در زمینه‌ی توسعه‌ی زیرساخت‌های لازم در زمینه‌ی آموزش، پژوهش و توسعه‌ی کارآفرینی در حوزه‌ی بازی‌های رایانه‌ای را دنبال کرد و ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با تأسیس مرکز تخصصی بازی‌های رایانه‌ای به تقویت این حوزه همت ویژه‌ای گذاشت.

مرکز تخصصی بازی‌های رایانه‌ای دارای سه هسته‌ی «فناوری، تولید و تحلیل محتوا»، «آموزش و توانمندسازی» و «کارآفرینی و توسعه‌ی کسب و کار اجتماعی» است و بر اساس اسناد بالادستی و سیاست‌های کلان در زمینه‌های «اقتصاد مقاومتی»، «حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان» و «توسعه و توانمندسازی کسب و کارهای نوپا و اشتغال پایدار در حوزه‌ی بازی‌های رایانه‌ای» عمل می‌کند.

با جذب سرمایه‌ها و حمایت‌های لازم، این مرکز با برگزاری کارگاه‌های تخصصی با حضور بازی‌سازان موفق، حمایت از تیم‌های بازی‌ساز نوپا و حمایت از طرح‌های پژوهشی مرتبط، به قطب بازی‌های رایانه‌ای در فلات مرکزی ایران تبدیل خواهد گشت. مرکز تخصصی بازی‌های رایانه‌ای فضایی برای استقرار تیم‌های نوپای بازی‌ساز مهیا می‌کند و تجهیزات و نظارت تخصصی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

به‌علاوه برگزاری رویدادهای بازی‌سازی متنوع و کارگاه‌های آموزش مختلف، فرصتی برای ارتقاء توان تخصصی علاقه‌مندان و نیز شکل‌گیری تیم‌های جدید بازی‌ساز را فراهم می‌سازد و که منجر به افزایش ظرفیت تولید محتوای دیجیتال خواهد شد.

مرکز تخصصی بازی‌های رایانه‌ای دانشگاه اصفهان تا کنون دورهمی بازی و انیمیشن اصفهان، ایده شو بازی‌های رایانه‌ای، چالش بازی ازی با کانستراکت، ماراتن بازی سازی اصفهان، کنفرانس ملی «بازی‌های رایانه‌ای؛ چالش‌ها و فرصت‌ها» را برگزار کرده است.

این مرکز در برنامه‌های آینده خود راه اندازی دانشکده بازی‌های رایانه‌ای و رشته‌های مرتبط، راه اندازی انجمن علمی گیم و بازی‌های رایانه‌ای، باشگاه بازی سازان جوان اصفهان، آزمایشگاه وقعیت مجازی و بازی‌های جدی را در نظر دارد.

راه‌اندازی «مرکز تخصصی بازی‌های رایانه‌ای»  در تابستان سال 1395 در دانشگاه اصفهان، گامی روبه‌جلو در جهت ارائه‌ی آموزش‌های تخصصی، اشتغال‌زایی و نیز روزآمد کردن فرایندهای تولید و تحلیل محتوا در حوزه‌ی بازی‌های رایانه‌ای  است که با جذب حمایت نهادهای بالادستی و نیز سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، می‌تواند به افزایش ظرفیت ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه و درآمدزایی مستمر و پایدار و نیز کارآفرینی در این حوزه‌ی نوین فناوری اطلاعات کمک کند.

از سوی دیگر، این مرکز می‌تواند بستری برای تحلیل روانشناسی، جامعه‌شناسی و رسانه‌ای بازی‌های رایانه‌ای فراهم کند و متخصصان علوم انسانی را به ورود فعال به این حوزه‌ی استراتژیک ترغیب کند.

همچنین به گفته هوشنگ طالبی رییس دانشگاه اصفهان این دانشگاه در نظر دارد رشته بازی‌های رایانه‌ای را به رشته‌های تحصیلی خود اضافه کند. به گفته وی به را این که بتوان بازی‌های رایانه‌ای متناسب با فرهنگ کشور تولید کرد نیازمند تربیت نیروی متخصص این حوزه در کشور هستیم.

بازی‌های رایانه‌ای از جمله مقوله‌های مورد توجه در ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. در همین راستا مرکز بازی های رایانه ای دانشگاه اصفهان به همت این ستاد راه اندازی شده است تا در آینده بازی های رایانه ای ایران چونان پله ای برای بالا بردن جوانان در این عرصه عمل کند.

تاریخ انتشار : 1396/03/09
کد : 74094
تعداد بازدید: 2198