در بیرجند/
نشست‌ هم‌اندیشی «دوست علمی» و «شهاب» برگزار شد

نشست هم‌اندیشی مدرسان و دست‌اندرکاران «طرح دوست علمی» و «برنامۀ ملی شهاب» به‌همت بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست هم‌اندیشی مدرسان و دست‌اندرکاران «طرح دوست علمی» و «برنامۀ ملی شهاب» با حضور سرپرست بنیاد نخبگان استان خراسان‌جنوبی و جمعی از معلمان و مجریان طرح ها برگزار شد.

در این نشست، حسن هاشمی؛ سرپرست بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی، نخبه‌پروری و نخبه‌گزینی را مهمترین هدف بنیاد ملی نخبگان دانست و گفت: نخبگی فقط در انحصار یک رشته خاص نیست بلکه بنیاد به همۀ حوزه‌ها و رشته‌ها توجه دارد.

وی با اشاره به لزوم شناسایی و حمایت از مستعدان‌برتر در سنین پایین، افزود: استعدادیابی و پرورش دانش‌آموزی در قالب برنامۀ ملی شهاب از سال 86 تاکنون اجرا شده است که استان خراسان‌جنوبی نیز به عنوان پایلوت از اولین‌های این برنامه است. ناگفته نماند، شهاب با همکاری آموزش‌وپرورش اجرا می‌شود و طرح‌ دوست‌علمی نیز به‌نوعی مکمل آن است.

هاشمی در ادامه با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت خیّران، گفت: از آنجایی که خراسان‌جنوبی سرمایه‌ای منحصربفرد در حوزۀ نیروی‌انسانی دارد و از سوی دیگر منابع مالی برای حمایت از این افراد محدود است، بهره‌گیری از ظرفیت وقف و تشکیل مجمع خیرین، می‌تواند گامی مثبت در مسیر نخبه‌پروری باشد.

میرزایی؛ معاون پژوهش متوسطه اداره‌کل آموزش‌وپرورش استان نیز گفت: برنامۀ ملی شهاب با همکاری نزدیک بنیاد نخبگان استان و در آموزش‌وپرورش خراسان‌جنوبی به صورت پایلوت اجرا شد و نتایج خوبی نیز در پی داشت که یکی از آنها تمرکززدایی از رشته‌های خاص علمی بود چراکه رسالت شهاب، شناخت استعدادهای دانش‌آموزی در حوزه‌های مختلف است.

وی افزود: با ورود شهاب به دورۀ متوسطه اول، نیاز است آموزش‌های لازم به معلمان و مجریان داده و بر مبنای چشم‌انداز مشخص، چالش‌های فکری رفع شوند.تاریخ انتشار : 1396/03/06
کد : 74071
تعداد بازدید: 1083