همکاری‌های فناورانه ایران و چین گسترش می‌یابد

نشست مشترک صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و هیاتی از بنیاد ملی علوم طبیعی چین (NSFC) به منظور گسترش همکاری‌های بین‌المللی دو کشور ایران و چین برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست مشترک صندوق حمایت از پژوهشگران و  فناوران معاونت علمی ( بنیاد ملی علم ایران) و هیاتی از بنیاد ملی علوم طبیعی چین (NSFC) به سرپرستی معاون بین الملل این بنیاد پروفسور لیو به منظور گسترش همکاری های بین المللی در صندوق تشکیل شد.

در این نشست،  نمایندگان صندوق و NSFC ضمن  تاکید بر اهمیت همکاری مشترک میان پژوهشگران دو کشور و تقویت توانمندی های بالقوه و بالفعل طرفین به توافقاتی رسیدند. بر این اساس قرار شد تا ظرف مدت دو ماه تفاهم نامه همکاری در خصوص حمایت از طرح های پژوهشی، برگزاری کارگاه های آموزشی و تبادل پژوهشگر امضا شود. همچنین برنامه اجرایی این همکاری نیز پس از تعیین اولویت های پژوهشی، سقف حمایت و تعداد پروژه های مورد حمایت توسط طرفین تنظیم خواهد شد.

همچنین جهت آشنایی بیشتر این هیات با ساختار پژوهشی دانشگاه های کشور، نشست هایی با دانشگاه های صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر با هماهنگی صندوق برگزار شد. بنیاد ملی علوم طبیعی چین((NSFC، یک سازمان مستقل دولتی  است که سالانه بیش از 000/190 پیشنهاد طرح پژوهشی دریافت می کند و بخش قابل توجهی از حمایت های پژوهشی پژوهشگران آکادمی علوم چین توسط این بنیاد تامین می شود. همچنین NSFC نماینده  کشور چین در موسسه بین المللی تحلیل کاربردی سیستم ها (IIASA) است.

همچنین تاکید بر تقویت حمایت از فرایند تبادل پژوهشگران ( استاد، پژوهشگر پسا دکتری و دانشجویان دکتری) از دیگر موارد تاکید شده در این جلسه بود. در این راستا صندوق آمادگی خود را جهت حمایت از پژوهشگران پسا دکتری چینی در حوزه های زبان و ادبیات فارسی، بیوشیمی، دارو سازی، بیوتکنولوژی و سایر حوزه های دارای اولویت اعلام کرد تا پیگیری های لازم در این خصوص توسط واحدهای بین الملل طرفین انجام می شود. در پایان طرفین بر گسترش کیفی با نگاهی راهبردی به همکاری تاکید کردند.

تاریخ انتشار : 1396/02/18
کد : 73963
تعداد بازدید: 1281