عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهرکرد درگفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
رونق اقتصادی در گرو ​برنامه‌ریزی فرهنگی مناسب است

متقیان گفت: حمایت از شرکت­های دانش­بنیان و تولیدات ملی مبتنی بر تفکر و خلاقیت، زمینۀ اثرگذاری بیشتر اجتماع نخبگانی در مسیر توسعه را فراهم می‌کند.

حمیدرضا متقیان؛ عضو هیئت‌علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهرکرد درگفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان خرید کالای داخلی را یکی از عوامل رونق بخش تولید در کشورها دانست و گفت: در بسیاری از کشورها حتی کشورهای توسعه‌یافته، تولید بر پایۀ مصرف داخلی رونق پیدا کرده است؛ بنابراین حمایت از تولید داخلی یک امر بسیار مهم در اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی کشور است که این امر مستلزم برنامه‌ریزی فرهنگی مناسب است.

وی افزود: متأسفانه در کشور، فرهنگ استفاده از کالای ایرانی به‌خوبی نهادینه نشده در حالی که در بسیاری از موارد، کالای ایرانی منطبق با علم و فناوری روز تولید شده است.

متقیان در ادامه با اشاره به اشباع دستگاه‌های دولتی و دانشگاه‌ها از پذیرش نیروی‌انسانی تحصیلکرده، گفت: تلاش برای توان‌افزایی ومهارت‌آموزی به دانشجویان و دانش‌آموختگان و همچنین فراهم‌شدن بستر مناسب برای عملیاتی‌شدن ایده‌های نوآورانه و خلاقانه می‌تواند تا حد بالایی مسئله اشتغال را حل کند. از سوی دیگر دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و حکومتی نیز باید امکانات و داشته‌های خود را برای توسعۀ صنایع دانش‌بنیان بکار گیرند چراکه توسعۀ آینده تنها از این راه تحقق یافتنی است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهرکرد تصریح کرد: ایران به لحاظ حضور نیروی‌انسانی کاربلد و متخصص و همچنین داشته‌های سرزمینی کشوری غنی محسوب می‌شود با این‌حال در برخی موارد، هزینه‌کردن منابع ارزی کشور برای واردات کالاهای غیرضروری، فضای مناسب برای بروز قابلیت­ها را از بین برده است.

پژوهشگر برجستۀ کشاورزی با بیان اینکه آموزش عملیاتی و مهارت‌افزایی، زیربنای اشتغال و توسعه است، اظهار داشت: عدم‌توانایی در حوزه عملیاتی علم و گذراندن واحدهای درسی به صورت تئوری در دانشگاه‌ها از سویی و عدم‌تطابق حرفه و مهارت‌های تخصصی افراد از عوامل بروز مشکل اشتغال دانشگاهیان است.

متقیان تأکید کرد: حمایت از شرکت­های دانش­بنیان و تولیدات ملی مبتنی بر تفکر و خلاقیت، زمینۀ اثرگذاری بیشتر اجتماع نخبگانی در به ثمر رسیدن شعار اقتصاد مقاومتی فراهم می‌کند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهرکرد ایجاد انگیزه و تغییر دیدگاه نسبت به کار، صنعت، موفقیت و پیشرفت را عامل مهمی در برون‌رفت از چالش اشتغال برشمرد و گفت: حمایت و موفقیت طرح‌ها و ایده‌ها در بخش‌خصوصی و به ثمر رسیدن ایده‌های نو و فناورانه، باعث ایجاد انگیزه و تمایل هرچه بیشتر جوانان به بازار کار و صنعت می‌شود و مشکل کنونی که تقاضا برای حضور در دستگاه‌های اجرایی است، مرتفع خواهد شد. همچنین تأمین امنیت شغلی و ثبات اقتصادی در سایر بخش‌های جامعه به جز دستگاه‌های اجرایی، زمینه‌ساز جذب نیرو در سایر قسمت‌های کاری جامعه می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با ترویج فرهنگ ایده‌پردازی در دانشگاه‌های کشور، خلاقیت و ایده‌پردازی در بین دانشجویان افزایش می‌یابد و بستر مناسب برای رفع نیازهای بومی از طریق عملی‌شدن ایده‌های علمی و همچنین ثروت‌آفرینی و اشتغال‌زایی فراهم می‌شود.

 

تاریخ انتشار : 1396/02/17
کد : 73949
تعداد بازدید: 1291