رئیس بنیاد نخبگان گیلان:
وقف علمی جایگاهی ویژه در سنت جامعه ایرانی دارد

اصفهانی با اشاره به اینکه نیاز زمانه می‌تواند مسیر وقف را تغییر دهد، گفت: وقف علمی جایگاه ویژه‌ای در اسلام دارد و از دیرباز نیز این وقف علمی در سنت جامعه ایرانی حضوری فعال داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای بکارگیری ظرفیت خیبرین به‌منظور حمایت از اجتماع نخبگانی بومی، بنیاد نخبگان استان گیلان با همکاری مؤسسه خیریۀ امام علی‌علیه‌السلام از نخبگان، سرآمدان، مستعدان‌برتر دانشجویی و دانش‌آموزی و مخترعان گیلانی در قالب اعطای جایزه علمی امام علی‌علیه‌السلامحمایت می‌کند.

مسعود اصفهانی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان در این باره گفت: امروزه و به تناسب مقتضیات زمان و جامعه، وقف حتی در مفاهیم متفاوتی چون «وقف سایبری» یا «وقف وقت» شکل گرفته است. در این نوع وقف، افراد و بویژه جوانانی که به نرم‌افزارها و تولید محتواهای الکترونیکی مسلط هستند، مطالب مفیدی که به رفع نیازهای علمی، آموزشی و فرهنگی مخاطبان کمک می‌کنند، تولید و به صورت رایگان در اختیار سایرین قرار می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه نیاز زمانه می‌تواند مسیر وقف را تغییر دهد، افزود: وقف علمی جایگاه ویژه‌ای در اسلام دارد و از دیرباز نیز این وقف علمی در سنت جامعه ایرانی حضوری فعال داشته است.

اصفهانی ادامه داد: ایرانیان همواره طالب علم و حامی دانش بودند و پرورش نوابغی چون ابن‌سینا، سعدی و غزالی در دارالعلم‌ها و نظامیه‌ها و ربع رشیدی، با منابع وقفی آن زمانه تحقق یافته است.

رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان اظهار داشت: کشور برای نخبه تعریف خاصی در نظر گرفته و اهمیت خاصی برای نخبگان قائل است که این موضوع در یکی از بندهای برنامۀ ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور که اخیراً در مجلس‌شورای‌اسلامی به تصویب رسید، به صراحت مورد تأکید قرار گرفته، به‌گونه‌ای که تمام دستگاه­های اجرایی مکلف به تهیۀ برنامه‌های خود در حمایت و تکریم نخبگان شده و بنیاد ملی نخبگان نیز وظیفه نظارت و ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در این خصوص را دارد.

وی اضافه کرد: نشست صمیمی هر ساله مقام‌معظم‌رهبری با نخبگان و تأکید مؤکد ایشان بر حمایت از نخبگان، نشانۀ اهتمام نظام به شناسایی و حمایت از نیروی انسانی نخبه کشور است.

اصفهانی با بیان اینکه تشکیل صندوق خیریه علمی امام علی‌علیه‌السلاماقدامی برای فرهنگ‌سازی به‌منظور مشارکت خیرین استان در زمینه علم و فناوری محسوب می‌شود، یادآور شد: در استان نخبه‌پرور گیلان تعداد زیادی از مستعدان‌برتر در قشرهای مختلف دانش‌آموزی، دانشجویی و اخترعات هستند که بنیاد به دلیل کمبود منابع، قادر به پوشش کافی و وافی آنها نیست. سابقه مشارکت خیّرین استان در امور علمی از یک‌سو و وجود نیروهای انسانی مستعد در استان از سوی دیگر، انگیزه‌ای برای تشکیل یک صندوق به منظور حمایت از مستعدان‌برتر استان بود که با همکاری صمیمانه یک مؤسسه خیّریه پرسابقه، خوشنام و اعضای مؤسس برجسته، با نام امام علی‌علیه‌السلام تحقق یافته است.

***
 
فرهنگ‌سازی به منظور مشارکت خیّرین استان در حوزه‌های علم و فناوری، کمک به ایجاد زیرساخت‌های تحقیقاتی و رفاهی لازم برای پیشرفت نخبگان علمی و استعدادهای برتر، شناسایی و حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر دانش‌آموزی، دانشجویی و مخترعان کم‌برخوردار با استفاده از ظرفیت خیّرین، اعطای وام‌های بدون بهره و مقرری و بورس تحصیلی به دانش‌آموزان و دانشجویان مستعد کم‌برخوردار، کمک به تأمین تجهیزات و لوازم تحقیقاتی و فناوری مورد نیاز پژوهشگران و محققان کم‌برخوردار و همچنین اعطای جایزه علمی امام علی‌علیه‌السلام‌به نخبگان و استعدادهای برتر کم‌برخوردار از مهمترین اهداف جایزه علمی امام علی‌علیه‌السلام‌است.

 

تاریخ انتشار : 1396/02/11
کد : 73919
تعداد بازدید: 1183