در سنندج/
همایش بزرگداشت شیخ بهایی برگزار شد

همایش بزرگداشت شیخ بهایی به‌همت بنیاد نخبگان استان کردستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ همایش بزرگداشت شیخ بهایی به‌همت بنیاد نخبگان استان کردستان و با حضور مدیران و مسؤولان دستگاه‌های اجرایی و اجتماع نخبگان بومی در سنندج برگزار شد.

در این مراسم، رحمت صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان، برگزاری مراسم بزرگداشت شیخ بهایی را یکی از اقدامات فاخر بنیاد نخبگان استان دانست و گفت: این اقدام احترام گذاشتن به ساحت مقدس علم و هنر اسلامی-ایرانی است.

وی افزود: شیخ بهایی؛ دانشمند نامدار ایرانی هم به لحاظ آثار و تألیفات، هم به لحاظ تربیت دانشمندان و نخبه‌پروری مانند تربیت فردی مانند ملاصدرای شیرازی و همچنین آثار و یادگارهای تاریخی چه در بخش ایده و چه اجرا، انسانی کم‌بدیل است. به‌همین دلیل روز ولادت او را به نام روز معماری نامگذاری کرده‌اند.

صادقی ادامه داد: آثار و بناهای تاریخی مانند مسجد جامع اصفهان، مهندسی تقسیم آب زاینده‌رود، کاریز نجف‌آباد، حمام معروف شیخ‌ بهایی، معماری حرم امام‌رضا‌علیه‌السلام، بقعۀ شیخ صفی‌الدین اردبیلی، دولت‌خانه و ده‌ها اثر دیگر را ایشان با فناوری و فکر برتر و فراتر از عصر معاصر خود، طراحی و اجرا کرده است.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان اظهار داشت: شیخ بهایی در علوم مختلفی مانند منطق، فلسفه، ریاضیات، ادبیات، نجوم و از جمله معماری، سرآمد روزگار خود بود بطوریکه یونسکو سال 2009 را به خاطر تلاش‌ها و خدماتی که او در زمینۀ نجوم ارائه کرده، به سال شیخ بهایی و نجوم نامگذاری کرد.

وی اضافه کرد: معماران امروز ایران خوب می‌دانند اگر بتوانند معماری امروزشان را با حکمت شیخ بهایی آمیخته کنند و او را الگوی کاری قرار دهند، می‌توانند آثار درخور ستایشی خلق کنند.

صادقی در پایان تصریح کرد: الگوسازی از مشاهیر، مفاخر و سرآمدان یکی از رسالت‌های مهم بنیاد ملی نخبگان است و امید است برگزاری این قبیل همایش‌ها بتواند امثال شیخ بهایی را به عنوان الگویی فاخر به جامعه علمی و تخصصی معرفی کند.

ابراهیم زارعی؛ فرماندار شهرستان سنندج و عضو هیئت‌علمی رشتۀ باستان‌شناسی دانشگاه بوعلی‌سینا همدان و کیومرث ایراندوست؛ رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.

همایش بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار به‌همت بنیاد نخبگان استان کردستان و با همکاری حوزه هنری استان کردستان، دانشگاه کردستان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج، دانشگاه پیام‌نور استان و سازمان نظام‌مهندسی استان کردستان برگزار شد.

 

تاریخ انتشار : 1396/02/11
کد : 73917
تعداد بازدید: 1714