چهارشنبه 29 اسفند 1397

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

عضو هیئت‌علمی دانشگاه کرمانشاه در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
هسته‌های نخبگانی؛ زمینه‌ساز تزریق علم نوین به جامعه، صنعت و کشاورزی هستند

فرشادفر با اشاره به اینکه هسته‌های پژوهشی زمینه‌ساز تزریق علم نوین به جامعه، صنعت و کشاورزی هستند، گفت: می‌توان از ظرفیت انجمن‌های علمی برای تشکیل این هسته‌ها بهره برد.

عزت‌الله فرشادفر؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه کرمانشاه در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، حضور بخش‌خصوصی را یکی از مؤلفه‌های اصلی اقتصاد توسعه‌یافته دانست و گفت: بخش‌خصوصی یکی از ارکان مهم توسعه در کشورهای پیشرفته است.

وی با اشاره به موضوع اشتغال دانش‌آموختگان، افزود: دولت نه ظرفیت کافی برای استخدام دانش‌آموختگان دارد و نه این اقدام امروزه توجیه منطقی دارد.

فرشادفر ادامه داد: روند حرکتی باید به‌نحوی باشد که بخش‌خصوصی ظرفیت و پتانسیل خود را به سمت حوزه‌های علم و فناوری و همچنین عرصۀ دانش‌بنیان متمایل کند و در این مسیر دوشادوش دولت حرکت کند؛ البته این مهم در گام نخست نیازمند فرهنگ‌سازی است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه کرمانشاه با بیان اینکه صرف تعدد دانشجو نشان‌دهندۀ توسعه‌یافتگی نیست، اظهار داشت: توسعه کّمی و بی‌برنامه آموزش عالی در سال‌های گذشته بدون توجه به نیازها و ظرفیت‌های موجود، یکی از عوامل مهم در پیدایش معضل اشتغال دانش‌آموختگان است. این اقدام نه‌تنها خدمت محسوب نمی‌شود بلکه آسیب‌های فراوانی نیز در پی داشت که یکی از آنها توقع‌آفرینی در دانشجویان و نهادینه‌کردن فرهنگ اشتغال استخدامی در بین دانش‌آموختگان تحصیلات‌تکمیلی است.

وی با اشاره به لزوم زمینه‌سازی برای حضور فعال دانش‌آموختگان در کسب‌وکار دانش‌بنیان، تصریح کرد: در بخش‌های مختلف ازجمله کشاورزی می‌توان با فراهم‌کردن بستر مناسب و همچنین مهارت‌آموزی و توان‌افزایی، دانش‌آموختگان و دانشجویان را به سمت ایجاد کسب‌وکار و خوداشتغالی سوق داد که البته تصحیح فرهنگ اشتغال پیش‌نیاز این مهم است. از سوی دیگر این عرصه نیازمند حمایت‌ها و تسهیلات دولتی است.

محقق برجسته رشتۀ کشاورزی، کشت گلخانه‌ای را یکی از راه‌های مناسب درآمدزایی و خوداشتغالی دانش‌بنیان برشمرد و گفت: در بسیاری موارد می‌توان با توسعۀ کشت گلخانه‌ای در محصولات مورد نیاز، هم اشتغال‌زایی پایدار انجام داد و هم با حضور موفق در بازار رقابت به ثروت‌آفرینی دانش‌بنیان رسید.

عضو شورای علمی بنیاد نخبگان کرمانشاه رونق کشاورزی را مهمترین مؤلفۀ توسعه‌یافتگی کشور دانست و اظهار داشت: محور توسعه نه کالای لوکس است و نه قطعات خودرو؛ بلکه تولیدات کشاورزی و رفع نیازهای کشور در بخش کشاورزی و حتی دامپروری است. به‌عبارت دیگر، هیچ کشوری بدون توانمندشدن در بخش کشاورزی نمی‌تواند ادعای توسعه‌یافتگی داشته باشد.

وی گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی از راه‌های اصلی اشتغال‌زایی دانست و خاطرنشان کرد: تأکید بر گسترش کمّی و کیفی این شرکت‌ها نباید سبب غفلت از اصل نظارت شود. به‌عبارت دیگر تأکید بر لزوم توسعه این شرکت‌ها نباید سبب غفلت از اهداف اصلی که ایجاد اشتغال برای دانش‌آموختگان، حصول ارزش‌افزوده و ثروت‌آفرینی پایدار است، شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه کرمانشاه با اشاره به ضرورت مهارت‌افزایی دانشجویان، یادآور شد: فرد با گذراندن دو واحد عملی در دانشگاه، نمی‌تواند «کار» یاد بگیرد بلکه برای ماهر شدن در عرصه عملیاتی نیاز به آموزش‌های کافی و اصولی است.

فرشادفر در ادامه کنترل واردات را از اصول اولیه رونق کسب‌وکار دانش‌بنیان برشمرد و گفت: بازار داخلی نباید جولانگاه اجناس و خدمات وارداتی باشدچراکه واردات بی‌رویه به تولید داخل آسیب‌های جدی وارد می‌سازد. از سوی دیگر، نیازهای کشور برای رونق بخش تولید نیز باید با مواد، کالا و ابزار وارداتی باکیفیت تأمین شود تا تولیدکنندگان داخلی بتوانند محصولات و خدمات باکیفیت و رقابت‌پذیری به بازار ارائه کنند. گرچه در بخش کشاورزی، خوشبختانه بازارداخلی به تولیدات بومی استوار است.

محقق کشاورزی در پایان ایجاد هسته‌های پژوهشی را اقدامی ضروری دانست و با بیان اینکه این هسته‌ها زمینه‌ساز تزریق علم نوین به جامعه، صنعت و کشاورزی هستند، گفت: می‌توان از ظرفیت انجمن‌های علمی برای تشکیل این هسته‌ها بهره برد البته باید به چند نکته مهم توجه داشت؛ اول اینکه فرد علاوه بر توان علمی و پژوهشی، به کشور نیز متعهد باشد و دوم اینکه معدل دانشگاهی تنها ملاک مستعد بودن نیست بلکه می‌توان افرادی را یافت که در بُعد عملیاتی توان و مهارت چشمگیری دارند. بنابراین باید در تشکیل هسته‌های نخبگانی دقت شود تا خروجی مدنظر حاصل شود.

تاریخ انتشار : 1396/02/10
کد : 73912
تعداد بازدید: 765

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601