جمعه 3 بهمن 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

مدرس حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
تشکیل هسته‌های نخبگانی از ملزومات پیشرفت است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین طاهری با اشاره به اینکه هستۀ نخبگانی ثروت کشور را به مسیر صحیح هدایت می‌کند، گفت: این اقدام علاوه بر ره‌آورد مالی بسیار، حس ارزشمند تأثیرگذاری مثبت در جامعه را به افراد القاء می‌کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر مهدی طاهری؛ مدرس حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به موضوع اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی، گفت: سرمایۀ مالی و اقتصادی کشور باید در خدمت دانش قرار بگیرد.

وی افزود: باتوجه به وضعیت استخدامی در دانشگاه و دولت، دانش‌آموخته باید در بازار تولید و صنعت فعالیت کند. از سوی دیگر استخدام با روح نخبگانی همگن و سازگار نیست چراکه استخدام در واقع قراردادن دانش در اختیار صاحبان سرمایه است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین طاهری ادامه داد: تشکیل هسته‌های فکری و نخبگانی که بتواند با تولید ایده و طرح نوآورانه و خلاقانه، ثروت کشور را به سمت تولید و اشتغال‌زایی جهت دهد یکی از ضروریات امروز است. به‌عبارت بهتر، دانش‌آموختگان دانشگاهی به جای اینکه در سودای استخدام در بخش‌دولتی و دانشگاه و حتی بخش‌خصوصی باشند؛ می‌توانند هسته‌های نخبگانی تشکیل داده و از این طریق سرمایه و ثروت موجود در جامعه را به مسیر صحیح هدایت کنند. این مهم نه‌تنها برای خود افراد ره‌آور مالی دارد بلکه حس ارزشمند تأثیرگذاری مثبت را به آنان القاء می‌کند. از سوی دیگر صرفه اقتصادی بسیاری برای کشور به همراه دارد.

مدرس دانشگاه باقرالعلومعلیه‌السلاماضافه کرد: ایجاد هسته‌های فکری متشکل از دانش‌آموختگان، بسیاری از مشکلات جاری جامعه و صنعت را رفع می‌کند و نقش بسزایی در ارتقاء کیفی و افزایش کمّی بخش‌های تولیدی دارد. از سوی دیگر، با این اقدام هزینه‌های حمایتی، مهارت‌آموزی و توان‌افزایی دانش‌آموختگان در عرصه‌های صنعتی و تولیدی نیز از مجاری بخش‌خصوصی تأمین می‌شود و به این ترتیب بارمالی وارده بر دولت کمتر خواهد شد.

وی با اشاره به لزوم رونق تولیدات داخلی در بازار بومی، بر نقش مؤثر آن در اشتغال‌زایی و حصول اقتصاد پایدار و پویا تأکید کرد و اظهار داشت: بی‌کیفیتی کالا و خدمات، یکی از دلایل اصلی که بازار داخلی به تولید ایرانی رغبت نشان نمی‌دهد. در این شرایط تنها راه زمینه‌سازی برای حضور فعال دانش‌آموختگان در بخش‌های تولیدی است. از سوی دیگر، امنیت اقتصادی یکی از پایه‌های امنیت کشور است بنابراین تمرکززدایی ثروت و سرمایه و صنعت یک اصل مهم است گرچه در گسترش هر صنعت باید به قابلیت‌ها و پتانسیل مناطق مختلف توجه کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین طاهری تصریح کرد: آمایش سرزمین و بررسی توان و ظرفیت‌های بومی، هزینه و انرژی را کاهش داده و نتیجه را بهینه می‌کند. باید دانست هر استان مقتضیات و شرایط محیطی منحصربفردی دارد بنابراین نیاز است باتوجه به استعداد مناطق، زمینه برای توسعۀ آنها فراهم شود. به‌عنوان نمونه در استانی که با مشکل آب مواجه است نباید صنایعی که نیازمند آب زیاد هستند، ایجاد کرد.

عضو مؤسسۀ پژوهشی امام خمینی (ره)، نیروی‌انسانی متخصص را مهمترین رکن توسعه‌منطقه‌ای دانست و با اشاره به مسئله مهاجرت اجتماع نخبگانی از شهرستان‌ به کلانشهر، تأکید کرد: برخی مغزها فراری هستند؛ یعنی حتی اگر تمام امکانات و ابزار لازم برای آنان فراهم شود باز سودای مهاجرت دارند. در این موارد کاری از دست دولت ساخته نیست اما در غالب موارد می‌تواند با مهیا کردن امکانات اولیۀ مغز خلاق و ایده‌پرور را در چرخۀ خدمت‌رسانی به جامعه حفظ کرد.

وی افزود: بررسی مشکلات و مسائل استان‌ها و ارجاع آنها به دانشگاه‌های بومی و فراهم‌کردن امکانات لازم برای حل آنها، یکی از راه‌هایی است که می‌تواند مهاجرت به کلانشهرها را به‌شدت کاهش دهد. از سوی دیگر شاید برخی دانشگاه‌های بزرگ کشور (که همگی در تهران هستند) با ایجاد پردیس‌هایی مأموریت‌گرا و منطبق با موهبت‌های ذاتی مناطق بتوانند نیروی‌انسانی را به مسیر بهره‌وری بهینه از داشته‌های منطقه‌ای سوق دهند.

مدرس دانشگاه باقرالعلومعلیه‌السلامدر پایان خاطرنشان کرد: دانش در خدمت ثروت نیست و نباید هم باشد بلکه ثروت است که با تزریق دانش، پویا، پایدار و زاینده می‌شود.

 

 

تاریخ انتشار : 1396/02/04
کد : 73880
تعداد بازدید: 871

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601