پنج شنبه 3 مهر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

کارگاه فلسفۀ اخلاق برگزار شد

کارگاه مبانی اندیشه اسلامی با محوریت «فلسفه اخلاق» با حضور مستعدان‌برتر در بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ کارگاه مبانی اندیشه اسلامی با محوریت «فلسفه و اخلاق» با حضور مستعدان‌برتر طی دو جلسه در بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.

در این کارگاه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی خان‌بیگی؛ مدرس حوزه و دانشگاه گفت: فلسفۀ اخلاق شاخه‌ای از فلسفه است که به استدلال درباره پرسش‌های بنیادین اخلاقیات می‌پردازد.

وی افزود: درستی و نادرستی امور، شناخت امور خیر و شر و بازشناسی فضایل، مسائل بنیادین اخلاق را تشکیل می‌دهند. پرسش از این مسائل بنیادین منجر به شکل‌گیری دو حوزه نظری می‌شود؛ فرا اخلاق و اخلاق هنجاری که فلسفه اخلاق این دو حوزه را شامل می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین خان‌بیگی ادامه داد: فلسفۀ اخلاق یکی از رویکردهای علم اخلاق است و بدون در نظر گرفتن نقش و اهمیت آن و پیش کشیدن سؤالاتی که مطرح می‌کند، نمی‌توان فهم کاملی از اخلاق و اخلاقیات کسب کرد.

این مدرس برجسته دانشگاه و حوزه تصریح کرد: هنگامی که مکاتب گوناگون اخلاقی راه‌های متنوعی برای زندگی مطلوب ارائه می‌دهند، فلسفۀ اخلاق است که می‌تواند با کنکاش در مبانی اخلاق، ملاک گزینش مکتب معقول را بیابد. در واقع، فلسفۀ اخلاق با محور قرار دادن مسئله واقع‌گرایی در اخلاق، مکاتب گوناگون اخلاقی را بررسی کرده، با اثبات واقع‌گرایی در اخلاق، به ارائه معیار ارزش اخلاقی پرداخته و با استفاده از آن راه ارزیابی صفات اکتسابی و افعال اختیاری را بررسی می‌کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: روش بحث برای اثبات مبانی، عقلی است؛ اما از آیات قرآن‌کریم و روایات معصومینعلیهم‌السلامنیز در معرفی مکتب اخلاقی اسلام استفاده می‌شود.

تاریخ انتشار : 1396/02/04
کد : 73879
تعداد بازدید: 1036

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601