سه شنبه 31 اردیبهشت 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

ستاری در دیدار وزیر آموزش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا:
روابط علمی و فناوری ایران و ایتالیا راهبردی می‌شود

معاون علمی و فناوری ریس جمهوری گفت: ایران و ایتالیا با داشتن توانمندی‌های فناورانه و ظرفیت‌های علمی و پژوهشی می‌توانند تعاملات علمی و فناوری خود را در این حوزه گسترش دهند و آمادگی لازم برای حمایت از راهبردی شدن روابط علمی و فناوری میان دو کشور وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در دیدار والریا فدلی وزیر آموزش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا که در رأس هیاتی 150 نفره به کشورمان سفر کرده است، با اشاره به وجود زمینه‌های گوناگون هکاری‌های مشترک علمی و فناوری میان دو کشور اظهار کرد: ایران و ایتالیا با داشتن توانمندی‌های فناورانه و ظرفیت‌های علمی و پژوهشی می‌توانند تعاملات علمی و فناوری خود را در این حوزه گسترش دهند و آمادگی لازم برای حمایت از راهبردی شدن روابط علمی و فناوری میان دو کشور وجود دارد.

ستاری، گسترش روابط علمی و فناوری دو کشور را بر تعریف و حمایت از پروژه‌های مشترک استوار دانست و افزود: با توجه به ظرفیت‌ها ایران در حوزه فناوری، دانشگاه و پژوهشی اکنون زمینه‌های همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه بیش از پیش فراهم شده است و در این راستا معاونت علمی و فناوری و همچنین بنیاد علم ایران آمادگی دارند تا اعتبارهای مورد نیاز این پروژه‌ها را با همکاری طرف مقابل تامین کنند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری اقتصاد دانش‌بنیان را مبنای حرکت کشورمان  به سوی پیشرفت عنوان کرد و افزود: ایران به عنوان نخستین ذخایر هیدروکربنی و سومین دارنده منابع گازی جهان شناخته می‌شود، اما  در کنار این ظرفیت عظیم، ایران ذخایر ارزشمندی از نیروی انسانی جوان، خلاق و توانمند را در اختیار دارد که می‌توانند پایه اقتصاد دانش‌بنیان قرار بگیرند؛ بر همین اساس دولت تدبیر و امید از آغاز راه خود اقتصاد دانش‌بنیان را به عنوان راهبردی اساسی در توسعه کشور دنبال کرده است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به رشد فزاینده و پرشتاب کسب و کارهای نوپا، مراکز رشد نوآوری و شتاب‌دهنده‌ها به عنوان بستر اصلی برای بهره‌مندی از توانمندی 5 میلیون دانشجو و بیش از 30 میلیون نیروی انسانی جوان کشورمان، اظهار کرد: بیش از 40 پارک علم و فناوری در کنار بیش از 1000 دانشگاه و مرکز علمی در ایران مستقر هستند که مسیر را برای اشتغال جوانان تحصیل‌کرده در کسب و کارهای فناورانه خودشان هموار می‌کنند.

ستاری، سهم بیش از 50درصدی اینترنت منطقه متعلق به کاربران ایرانی و استفاده بیش از 50 میلیون کاربر ایرانی را بستری مساعد برای رشد کسب و کارهای فناورانه مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات دانست.

وی همچنین با اشاره به شکل‌گیری شرکت‌های ایرانی توانمند و فعال در دیگر حوزه‌های فناوری‌های همچون نانوفناوری، سلول‌های بنیادی و زیست فناوری گفت: توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی در حوزه‌های گوناگون فناوری رشدی چشمگیر داشته است به طوری‌که اکنون بیش از 98درصد داروهای مورد نیاز ایران توسط شرکت‌های داخلی تامین می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری سابقه تاریخی تعامل میان ایران و ایتالیا، زمینه بسیار خوبی است تا دو کشور بتوانند در حوزه‌های گوناگون به خصوص علم و فناوری تعامل کنند.

ستاری صندوق‌های مشترک پژوهشی را یکی از راه‌کارهای توسعه پروژه‌های علمی، فناوری مشترک میان ایران و ایتالیا عنوان کرد و افزود: دانشجویان، اساتید دانشگاه‌ها ، پژوهشگران یا شرکت‌های دو طرف می‌توانند پروژه‌های مشترک تعریف کنند و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک می‌توانند به تامین مالی و حمایت از پروژه‌های یادشده اثرگذار باشند که بر همین اساس تجربه‌ موفق ایران در ایجاد این صندوق‌ها با دو کشور چین و روسیه می‌تواند الگو قرار بگیرد.

گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی آینده‌‌ساز روابط کشورهاست

در ادامه این نشست وزیر آموزش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا با تاکید بر ضرورت گسترش همکاری‌های‌ پژوهشی و دانشگاهی دو طرف، از جمله تبادل اساتید، دانشجویان و پژوهشگران اظهار کرد: همکاری‌ها و ارتباط میان دانشگاه‌ها، مراکز فناوری پیشرفته و پژوهش حائز اهمیت بالایی است و ارتباط میان این مراکز می‌بایست مورد توجه قرار بگیرد زیرا آینده کشورها و نیز روابط با دیگر کشورها در گروی این همکاری‌هاست.

وی افزود: خوشبختانه پیشینه تاریخ کهن هر دوکشور زمینه بسیار خوبی است که می‌تواند پایه همکاری‌های گسترده و در هم‌تنیده در حوزه‌های گوناگون باشد.

وی با اشاره به آمادگی مراکز علمی و پژوهشی ایتالیا برای همکاری با همتایان ایرانی خود ابراز کرد: مرکز لرزه‌نگاری ایتالیا، مرکز ملی فیزیک ذرات هسته‌ای از جمله مراکزی هستند که می‌توانند با ایران همکاری‌های علمی و پژوهشی داشته باشند.

وی ادامه داد: با توجه به غنای فرهنگی و تاریخی دو کشور بستر مساعدی برای مشارکت در زمینه میراث فرهنگی وجود دارد، همچنین شکل‌گیری موسسه فرهنگی ایتالیا در تهران متناظر با مرکز فرهنگی ایران در رم ، در گسترش همکاری‌های این حوزه میان دو کشور اثرگذار خواهد بود.

تاریخ انتشار : 1396/02/02
کد : 73856
تعداد بازدید: 703

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601