عضو هیئت‌علمی دانشگاه نوشیروانی بابل در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
بکارگیری بهینۀ نیروی‌انسان بومی سبب رونق بنگاه‌های اقتصادی می‌شود​

واثقی با اشاره به اینکه اشتغال پایدار یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی است، گفت: بکارگیری بهینۀ نیروی‌انسان بومی و رونق بنگاه‌های اقتصادی یکی از نتایج ارتقاء تولید بومی است.

واثقی با اشاره به اینکه اشتغال پایدار یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی است، گفت: بکارگیری بهینۀ نیروی‌انسان بومی و رونق بنگاه‌های اقتصادی یکی از نتایج ارتقاء تولید بومی است.

جواد واثقی؛ عضو هیئت‌علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه نوشیروانی بابل در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، رونق تولید را از ارکان اولیۀ توسعه‌یافتگی اقتصادی دانست و گفت: بکارگیری بهینۀ نیروی‌انسان بومی و در نهایت رونق بنگاه‌های اقتصادی یکی از نتایج ارتقاء تولید بومی است.

وی با بیان اینکه اشتغال پایدار یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی است، افزود: توسعه در بستر حضور فعال نیروی‌انسانی متخصص، کاربلد و ماهر تحقق می‌یابد بنابراین نمی‌توان بدون ایجاد اشتغال پایدار، توسعه را تعریف کرد.

واثقی اظهار داشت: اشتغال پایدار از عوامل مهم در ایجاد انگیزه اجتماعی برای پیشرفت و توسعه است؛ در این بین اشتغال نخبگانی از اهمیت بیشتری برخوردار است بطوری‌که اگر در جامعه‌، نخبگان و سرآمدان با مشکل اشتغال روبرو باشند، داشته‌ها، دانسته‌ها و پتانسیل کشور در مسیر نادرست قرار می‌گیرند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه نوشیروانی بابل با اشاره به اینکه همۀ اجتماع نخبگانی نباید وارد استخدام شوند، تصریح کرد: حضور فعال این افراد در عرصۀ تولید، زمینه‌ساز تزریق ایده خلاقانه و نوآورانه است و سبب می‌شود محصولاتی باکیفیت و قابل‌رقابت با محصولات مشابه خارجی تولید شوند؛ البته در این بین زیرساخت لازم برای این حضور باید فراهم شود تا صاحبان سرمایه و بنگاه‌داران اقتصادی ظرفیت‌های خود را به این بخش تزریق کند.

استاد برجسته مهندسی عمران در ادامه آمایش سرزمین را یکی از ملزومات توسعه منطقه‌ای دانست و اظهار داشت: موقعیت و مقتضیات هر منطقه‌ای متفاوت است بنابراین بررسی دقیق داشته‌ها و مزیت‌های منحصربفرد هر استان اعم از نیروی‌انسانی متخصص و ماهر، موهبت‌های ذاتی و منابع طبیعی و زیرزمینی و همچنین برنامه‌ریزی برای بکارگیری آنها در راه توسعه استان و منطقه از ملزومات توسعه پایدار است.

واثقی نیروی‌‎انسانی بومی را مهمترین رکن توسعه استان دانست و با اشاره به لزوم نگه‌داشت آن در چرخۀ پیشرفت منطقه‌ای، گفت: یکی از مشکلات امروز استان‌ها، عدم‌وجود زیرساخت لازم برای بکارگیری توان و پتانسیل نیروی‌انسانی است که همین عامل زمینه‌ساز مهاجرت نخبگانی از شهرهای کوچک به سمت مرکز کشور شده است. 

وی افزود: این مهاجرت هم برای خود فرد و هم برای منطقه آسیب‌های بسیاری دارد که از آن جمله می‌توان به عدم‌توسعه متوازن و پایدار کشور و همچنین عقب‌ماندگی شهرستان‌ها از روند حرکتی کشور اشاره کرد. از سوی دیگر فرد مهاجر نیز به دلیل آشنانبودن با فرهنگ شهر  و تداخل فرهنگی با جامعه مقصد، دوری از خانواده و قرار گرفتن در مناسبات اجتماعی جدید، دچار آسیب‌های جدی خواهد شد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه نوشیروانی بابل، گسترش تعاملات بین‌دستگاهی را یکی از راه‌های حمایت از اجتماع نخبگان بومی برشمرد و با اشاره به لزوم اصلاح مقررات اداری درون‌استانی، گفت: این تعاملات می‌تواند امکانات و ابزار موجود در استان را برای حمایت از سرآمدان و مستعدان‌برتر بسیج کرده و زمینه‌ساز ماندگاری آنان شود.

تاریخ انتشار : 1396/01/26
کد : 73817
تعداد بازدید: 1479