مراسم نکوداشت استاد محقق برگزار می‌شود

مراسم نکوداشت استاد محقق به همت بنیاد نخبگان استان تهران و همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ بنیاد نخبگان استان تهران در نظر دارد در راستای تقدیر از مقام و جایگاه رفیع مفاخر علمی- فرهنگی و همچنین شناخت بیشتر اجتماع نخبگانی با این ثروت‌های ملی و الگوپذیری از آنان، رویداد فرهنگی «نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد دکتر مهدی محقق» را با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از چهره‌های برجسته کشور در سال 96 برگزار کند.

استاد محقق؛ رئیس اسبق انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، عضو و رئیس انجمن استادان زبان و ادبیات فارسی و عضو هیئت‌امنای انجمن فلسفه ایران را در کارنامۀ خود دارد و اکنون نیز مشاور علمی و عضو هیئت‌امنای بنیاد دایرۀ‌المعارف اسلامی و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.

وی همچنین عضو ایرانی فرهنگستان زبان و ادب مصر است و در فرهنگستان‌های اردن، سوریه، هند و مجمع بین‌المللی فلسفه در قرون‌وسطی و مجمع بین‌المللی تاریخ پزشکی نیز عضویت دارد.

ازجمله آثار فاخر دکتر مهدی محقق می‌توان به «بستان الاطباء»،«بیست گفتار در مباحث فلسفی و کلامی»، «تأثیر قرآن در اشعار ناصرخسرو»، «تحلیل اشعار ناصر خسرو»، «ترجمه شرح منظومه غررالفرائد سبزواری»، تصحیح کتاب «مفتاح‌الطب و منهاج‌الطلاب»، «تعلیقات، مقدمه و تصحیح اشترنامه عطار»، «تعلیقات، مقدمه و تصحیح وجوه قرآن تفلیسی»، «شرح الهیات شفا ملامهدی نراقی»، «شرح باب حادی‌عشر علامه حلی»، «شرح مشکلات و مقدمه بر پانزده قصیده از ناصرخسرو»، «شیعه در حدیث دیگران»، «فیلسوف ری»، «فیلسوف ری؛ محمد بن زکریای رازی»، «مقدمه در شرح احوال و آثار و افکار السیره‌الفلسفیه رازی»، «مقدمه و فرهنگ لغات لسان‌التنزیل»، «وجوه قرآن» و «یادنامه ادیب نیشابوری» اشاره کرد.

 

لازم به ذکر است، مستعدان‌برتر علاقمند به شرکت در این نکوداشت می‌توانند با مراجعه به سامانۀ visitfarhangi.bmn.ir، جهت حضور در این مراسم ثبت‌نام کنند.

 

 

تاریخ انتشار : 1396/01/21
کد : 73800
تعداد بازدید: 1381