معرفی مجله‌های علمی/
«پرتو»؛ نشریه‌ای برای دانشجویان رادیولوژی

نشریه علمی، پژوهشی و فرهنگی «پرتو» تلاشی است از دانشجویان رشته رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد که علاوه بر پرداختن به مباحث علمی علوم تصویربرداری، مطالب فرهنگی و دست‌نوشته‌های خانواده بزرگ پرتونگاری و رادیولوژی را در خود جای داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، نشریات علمی، دانشجویی نقشی اساسی در ترویج فرهنگ علم دارند. عمده افرادی که وارد دانشگاه می‌شوند، آشنایی دقیقی با رشته تحصیلی خود ندارند و این وظیفه دانشجویان سال‌های بالاتر است تا از طریق انجمن‌های علمی دانشکده‌ها و چاپ نشریه‌های تخصصی، آن‌ها را با فضای علمی رشته‌ای که انتخاب کرده‌اند، آشنا کنند و باعث رشد و ارتقای دانش علمی‌شان شوند.

در همین راستا، نشریه علمی، پژوهشی و فرهنگی پرتو توسط دانشجویان رشته رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد منتشر می‌شود. این نشریه تلاشی است از سوی دانشجویان این رشته که با همکاری اساتید محترم، تاکنون موفق به انتشار چهار شماره اصلی و دو ویژه‌نامه شده است. اولین شماره گاهنامه پرتو در پاییز سال 1391 به چاپ رسیده است.

نشریه پرتو علاوه بر پرداختن به مباحث علمی علوم تصویربرداری، مطالب فرهنگی و دست‌نوشته‌های خانواده بزرگ پرتونگاری و رادیولوژی را در خود جای داده است تا دانشجویان و همکاران بتوانند ذوق و سلیقه هنری و ادبی خود را به عرصه نمایش بگذارند. مسئولان این نشریه اهداف خود را این‌گونه معرفی می‌کنند:

1. انتشار و توسعه دانش روز در محیط آکادمی گروه‌های رادیولوژی

2. بسترسازی برای انتشار مقالات دانشجویی

3. ایجاد انگیزه فعالیت در دانشجویان پرتونگاری

4. تقویت مهارت نگارش مطالب علمی

5. تقویت مهارت چگونگی استفاده از منابع علمی

6. ایجاد انگیزه فعالیت در حوزه‌های ادبی و هنری

7. کسب مهارت همکاری تیمی

8. بسترسازی بیان انتقاد سازنده و لزوم توجه به آن

9. تلاش برای تعالی رشته وزین پرتونگاری

نشریه پرتو در چشم‌انداز خود در نظر دارد این گاهنامه را به دوفصلنامه تبدیل کند و به سمت انتشار نشریه به صورت الکترونیک حرکت کند. هم‌چنین برگزاری کلاس‌های ژورنالیستی و جلب مشارکت بیشتر دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته‌های مرتبط، از دیگر چشم‌اندازهای کادر این مجله است.

صاحب امتیاز این نشریه بسیج دانشجویی دانشکده پیراپزشکی است. نشریه پرتو به مدیرمسئولی احسان ژرژ و سردبیری سیده اعظم حسینی، شماره پنج خود را در آذرماه 95 منتشر کرده است و در آن مطالبی با موضوعات رادیولوژی چیست، مصاحبه با دکتر اسدی‌نژاد، fMRI، هایپرترمیا، شیلداکتومی و... در اختیار خوانندگان مشتاق و علاقه‌مند است.

تاریخ انتشار : 1396/01/14
کد : 73760
تعداد بازدید: 1401