رشد 105 درصدی ارسال پروزه به صندوق/100 میلیون گرنت پژوهشی برای 20 نفر

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی گفت: در سال 1396 با حمایت صندوق 20 نفر هیات علمی جوان که از دانشگاه های معتبر فارغ التحصیل شده اند و در دانشگاه های کشور مشغول فعالیتهای علمی هستند تا 100 میلیون تومان گرنت پژوهشی در اختیارشان قرار می گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، نصرت الله ضرغام رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی درباره اقدامات صندوق در سالی که گذشت اظهار کرد: در صندوق همواره سعی بر این بوده که روند انجام فعالیت ها به منظور توسعه علم و فناوری در کشور از نوعی پویایی برخوردار باشد تا به فعالیت‌های تکراری بسنده نشود بنابراین بر اساس رسالتی که داشتیم حمایت از پژوهشگران را انجام دادیم در ابتدا حمایت از کل ظرفیت علمی دانشگاه ها مد نظر نبود اما در روند کار ضرورت توجه به تمام ظرفیت های علمی کشور اعم از بالقوه و بالفعل برای ایجاد زیر ساختهای علمی بهتر مورد توجه قرار گرفت

حمایت از کل ظرفیت های بالقوه و بالفعل کشور

وی ادامه داد: ظرفیت بالفعل همان سرمایه های علمی کشور است که در مراکز آموزشی و علمی مشغول هستند. در کنار این ظرفیتها، ظرفیت های بالقوه ای نیز وجود دارد که اگر به آنها پرداخته شود به سرمایه های بالفعل اضافه می شوند بنابراین با توجه به این ظرفیت های بالقوه می توان نوعی تولید سرمایه داشت و میزان سرمایه کشور را کمی و کیفی افزایش داد. در سالی که گذشت سعی صندوق بر این بود تا تمام ظرفیت های بالقوه و بالفعل را برای توسعه علم و فناوری کشور حمایت شوند.

حمایت از پژوهش‌سراهای دانش آموزی

ضرغام با اشاره به لزوم تقویت زیرساخت های علمی و فناوری کشور گفت: دستیابی به سطح علم و فناوری بالاتر نیازمند این است که به همه  اقشار مختلف جامعه در این راستا پرداخته شود. بنابراین حمایت از پژوهش سراهای دانش آموزی یکی از اقدامات دیگر صندوق در سال جاری است که در قالب 4 برنامه در این زمینه فعالیت هایی انجام شده است. 1- مطالعات گروهی 2- آموزش ایده پردازی 3- آموزش روش تحقیق با هدف آشنایی دانش آموزان با کار آفرینی، خلاقیت و ثبت اختراع، 4- برگزاری کارگاه های آموزشی  در این مطالعات تیمی اهدافی همچون آموزش ایده پردازی با هدف آشنایی دانش‌آموزان با کارآفرینی، خلاقیت، آموزش و آشنایی آنها با کارآفرینی و ثبت اختراع دنبال شد.

انعقاد تفاهمنامه همکاری با خانه ریاضیات

وی همچنین ابراز کرد: با توجه به نقش و اهمیت درس ریاضی با خانه ریاضیات تفاهمنامه همکاری منعقد شد تا از فعالیت های این حوزه حمایت شود.
 
اجتماعی کردن علم و دانش در جامعه

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در بخش بعدی با اشاره به اهمیت مردمی سازی علم عنوان کرد: برنامه دیگری که در سال 95 با جدیت در صندوق دنبال شد مسئله مردمی سازی و اجتماعی کردن دانش بود. در این راستا صندوق برنامه هایی را تدوین کرده است، از جمله سبک زندگی با تاکید بر کیفیت زندگی، سلامتی، کمال و تعالی، اقتصاد خانواده با تاکید بر اقتصاد مقاومتی، مدیریت خانواده با پرورش استعداد فرزندان، آشنایی مردم با نقش سرمایه های انسانی در رشد و توسعه جامعه، آشنایی مردم با سرمایه های اجتماعی نیز از برنامه هایی در این زمینه است که حمایت از اجرایی سازی آن توسط صندوق انجام می شود.

رشد حمایت از رخدادهای علمی

ضرغام همچنین گفت: در زمینه حمایت از رخدادهای علمی نیز سال 94 از 174 درخواست ارسالی به صندوق حمایت از 48 رخداد مصوب شد در حالی که سال 95 شاهد رشد این حوزه بودیم و از 227 درخواست ارسالی 61 رخداد مورد حمایت قرار گرفت همچنین در سال 94 و 95 به ترتیب حمایت از برگزاری به ترتیب 170 و 262 کارگاه آموزشی انجام شد.

ضرغام افزود در کارگاه های برگزار شده در سال 94،  3768نفر و در سال 95، 4996 نفر آموزش دیدند.

وی ادامه داد: در سال 94 با حمایت صندوق 18 نمایشگاه علمی برپا شد در حالی که در سال گذشته این حمایت به 32 نمایشگاه رسید که تمام حمایت های صندوق با رقمی معادل 674 میلیون و 800 هزار تومان انجام شد. لازم به توضیح است تمام کمک های صندوق هدفمند است و برای جامعه و توسعه علم و اهداف صندوق بایستی خروجی داشته باشد.

رشد 105 درصدی دریافت پروژه تحقیقاتی

ضرغام با بیان اینکه استقبال پژوهشگران از حمایت های صندوق رشد چشمگیری داشته است گفت: در سال 94 پژوهشگران 1627 پروژه تحقیقاتی را برای حمایت به صندوق ارسال کردند که در سال گذشته با رشد 105 درصدی 3351 پروژه تحقیقاتی به صندوق ارسال شد. در سال 95،  105 نشست علمی با اساتید مراکز مختلف علمی و تحقیقاتی برگزار شد و حدود 16 هزار پژوهشگر با خدمات، میزان، شرایط و نحوه حمایت صندوق آشنا شدند که خود این مسئله می تواند باعث افزایش کمی و کیفی پروژه ها شده باشد تا به نوعی عدالت علمی و توازن در حمایت ها ایجاد شود و حمایت ها محدود به پایتخت نباشد.

تولید 5 درصد علم در کشور

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران نقش صندوق در حمایت از پژوهشگران را هر سال پر رنگ تر نسبت به سال قبل دانست و بیان کرد: صندوق با اینکه در سال گذشته 2 در هزار از بودجه تحقیقاتی کشور را در اختیار داشت اما 5 درصد تولید علم در کشور با حمایت صندوق انجام شد همچنین 18.29 درصد مقالات ISIدر سطح "کی یو وان" با حمایت صندوق تولید شد.

وی با اشاره به اینکه در حمایت از اجرای پروژه ها فقط تولید مقاله مد نظر نبوده است عنوان کرد: دانش فنی، ساخت نمونه محصول، ثبت اختراع، تالیف کتاب و برگزاری همایش مواردی است که در حمایت ها به دنبال آن هستیم همچنین مرکز نوآوری صندوق نیز در کنار پژوهشگران قرار می گیرد و خدماتی همچون منتور، نود و سایت را در اختیار آنها می گذارد. 

تصویب 12 کرسی پژوهشی در سال 95

ضرغام تعداد کرسی های پژوهشی مصوب توسط صندوق در سال گذشته را 12 عدد عنوان کرد و گفت: از ابتدای حمایت ها تا کنون صندوق 56 کرسی پژوهشی را مورد حمایت قرار داده که در تمام کرسی های مصوب موضوعات مورد نیاز کشور مورد بررسی علمی قرار می گیرد و یا در مرز دانش کار تحقیقاتی انجام می گردد، همچنین 500 اختراع مصوب خروجی فعالیت صندوق در این سال ها است که 21.6 درصد از پتنتها تجاری‌سازی شده اند. حمایت از رساله های دکتری از دیگر اقدامات جدید صندوق در سال 95 بوده است که در این رابطه نیز از میان 782 درخواست تعداد 102 رساله برای حمایت در سال 95 مصوب شد.

همکاری های بین المللی

عضو هیات علمی دانشگاه تهران همچنین بیان کرد: استفاده از ظرفیت های خارجی نیز از دیگر اقدامات صندوق است که در این راستا نیز در سال گذشته صندوق عضو شورای جهانی پژوهش شد و به عضویت یاسا در آمد. همچنین انجام پروژه های همکاری مشترکی با بنیاد علم آلمان، چین، روسیه، ژاپن، اتریش و ایتالیا در دستور کار صندوق قرار دارد. به عنوان مثال سال گذشته کارگاهی با عنوان "تعادل زیستی خلیج فارس" درکیش توسط بنیاد علم آلمان با همکاری صندوق برگزار شد که نتیجه آن ایجاد آزمایشگاه مشترک در ایران است تا پروژه های حاصل از برگزاری کارگاه ها را عملی کنند.
همچنین 3 کارگاه مشترک بین ایران و یاسا (موسسه بین المللی تحلیل کاربردی سیستم ها) به منظور زمینه سازی انجام پروژه های مشترک پژوهشی در شاخه های علمی انرژی و محیط زیست، ریسک و تاب آوری و آب در ایران برگزار شد.

بررسی آینده علم در اتاق علم

وی درباره اتاق علم گفت: به منظور بررسی آینده علم در دنیا اتاقی با عنوان "اتاق علم" در صندوق تشکیل شد تا رصد وضعیت علم در حوزه های مختلف را انجام دهد تا در زمینه علمی از دنیا عقب نمانیم. تمام مواردی که گفته شد بخشی از اقدامات صندوق در سال 95 است. در سال آینده نیز تمام اقدامات صندوق با کمیت و کیفیت بیشتری انجام می شود و از آنجا که دانشگاه ها نیاز به اساتید جوان و خلاق دارند بنابراین با حمایت صندوق 20 نفر هیات علمی جوان که از دانشگاه های معتبر فارغ التحصیل شده اند و در دانشگاه های کشور مشغول فعالیتهای علمی هستند تا 100 میلیون تومان گرنت پژوهشی در اختیارشان قرار می گیرد.

تاریخ انتشار : 1396/01/14
کد : 73759
تعداد بازدید: 1266