مدیر کانون پتنت خبر داد؛
درآمدزایی از ثبت اختراعات خارجی توسعه می‌یابد

همزمان با فرارسیدن سال جدید مدیر کانون پتنت از ترتیب رویدادهای سرمایه گذاری خارجی خبر داد تا کمکی به مسیر درآمدزایی از ثبت اختراعات خارجی باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، مهدی ضیغمی مدیر کانون پتنت معاونت علمی درباره فعالیت های این کانون در سال گذشته اظهار کرد: سالی که گذشت تمرکز فعالیت های کانون بیشتر بر توسعه دفاتر مالکیت فکری در دانشگاه ها بود تا از این طریق افراد بیشتریبا فعالیت های کانون آشنا شوند و به نوعی ترویج و فرهنگسازی مناسبی در این زمینه انجام شود. بعد از آشنایی دانشگاه ها با فعالیت های کانون درخواست حمایت آنها در این زمینه به کانون ارسال شد بنابراین دفاتر همکار کانون پتنت در دانشگاه ها تشکیل شد.

وی ادامه داد: این دفاتر در دانشگاه ها خدمات مختلفی همچون بحث آموزشی و برگزاری کارگاه های تخصصی این حوزه را دارند همچنین تسهیل ثبت اختراع اساتید و ترویج تولید پتنت و افزایش تعداد آن در دانشگاه ها از خدمات دیگری است که این دفاتر ارائه می دهند.

مدیر کانون پتنت با بیان اینکه در سال گذشته 44 دانشگاه و مرکز پژوهشی این دفاتر را ایجاد یا تقویت کردندگفت: در گام بعد کانون پتنت به منظور رشد هر چه بیشتر ثبت پتنت در کشور بخش پذیرش پرونده و بررسی همکاری با وکلای خارجی را ایجاد کرد و در کنار آن نیز برای تقویت کانون دوره های تخصصی جستجوی مالکیت فکری را برگزار کرد همچنین همزمان با این دوره ها کارگاه تخصصی جستجو و آشنایی با مالکیت فکری نیز برگزار شد.

ضیغمی همچنین ابراز کرد: سالی که گذشت شاهد اتفاقات خوبی در حوزه ثبت اختراع بودیم به گونه ای که شاهد رشد دو برابری ثبت اختراعات خارجی ایران بودیم بنابراین امیدوارم در ادامه این حرکت در سال جدید نیز شاهد رشد و ارتقاء بیشتر این حوزه باشیم و فعالیت های کانون با شتاب بیشتری پیگیری شود.

وی همچنین درباره برنامه های سال جاری کانون پتنت عنوان کرد: همچنان که برنامه های سال گذشته در کانون پیگیری می شود قصد تشکیل کمیته های تخصصی در کانون را داریم تا به دانشگاه ها خدمات کاملی را ارائه دهند و از این طریق کمک به توسعه و حرکت افزایش تولید پتنت در کشور کنیم تا از ظرفیت بالقوه ای که در کشور در حوزه پتنت وجود دارد بالفعل شود.

وی همچنین عنوان کرد: در سال جدید بیشترین تمرکز کانون کمک به شرکت هایی است که بخواهند در بازار های هدف و ادارات ثبت اختراع مختلف همچون چین،کره، اروپا اختراع خود را ثبت کنند از سوی دیگر رویدادهای سرمایه گذاری خارجی را ترتیب خواهیم داد تا کمکی به مسیر درآمدزایی از ثبت اختراعات خارجی باشد. یکی از موثرترین فاکتورهای رشد مالکیت فکری در کشور توجه دانشگاه ها به دفاتر تجاری سازی، tto یا otl ها است تا همیشه گروهی در دانشگاه ضمن حفاظت از دارایی های فکری اساتید، دانشجویان و دانشگاه مسیر تجاری شدن آنها را نیز تسهیل کنند ولی از این زیرساخت بیشتر از دانشگاه ها باید شرکت های دانش بنیان استفاده کنند.

تاریخ انتشار : 1396/01/08
کد : 73754
تعداد بازدید: 1683