نشست شورای علمی بنیاد نخبگان استان گلستان برگزار شد

شورای علمی بنیاد نخبگان استان گلستان برنامه‌های سال 96 را به تصویب رساند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ ششمین جلسه شورای علمی بنیاد نخبگان استان گلستان با حضور رئیس بنیاد نخبگان استان برگزار شد.

در این نشست، ابوالقاسم خزاعیان؛ رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان ضمن بیان گزارشی از فعالیت‌‌های انجام‌شده در سال 1395، برنامۀ پیشنهادی سال 1396 را به اعضای شورای علمی ارائه داد.

وی شناسایی نخبگان را یکی از مهمترین رویکردهای بنیاد ملی نخبگان عنوان کرد و گفت: برنامۀ ملی شهاب سال گذشته در دو شهرستان گرگان و گنبدکاووس و در مقاطع چهارم و پنجم ابتدایی با حضور 19 هزار و 847 نفر اجرا شد. ضمن اینکه در سال تحصیلی 1395-1396 نیز چهار شهرستان آق‌قلا، کلاله، آزادشهر و علی‌آباد کتول به این طرح اضافه شدند.

خزاعیان به اجرای طرح دوست‌علمی هم اشاره کرد و افزود: مرحلۀ اول این طرح، برای دانش‌آموزان پسر انجام شده و مرحلۀ دوم آن نیز در 25 اسفندماه با همکاری اداره‌کل آموزش‌وپرورش استان انجام می‌گیرد.

رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان با اشاره به اهمیت حمایت از دانشجویان دانشگاه‌های استان، به افزایش سهمیه و اهدای جوایز تحصیلی در سال آتی اشاره کرد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بنیاد ملی نخبگان با برگزاری کارگاه‌های آموزشی با رویکرد پیشگیری از آسیب‌‎های فردی و اجتماعی به عنوان سبک‌نوینی از آموزش در نظر دارد زمینۀ مناسب برای تحقق نظام جامع اخلاق نخبگی مبتنی بر آموزه‌های اسلامی و تلاش برای ترویج آن به منظور رشد اخلاقی و معرفتی اجتماع نخبگانی و مصون‌سازی آنان فراهم سازد.

خزاعیان اضافه کرد: بر همین اساس، کارگاه‌های، تکنیک‌های ارتقاء سلامت روان ویژۀ استعدادهای‌برتر و خانواده‌های آنان را در سه جلسه برگزار کرد و باتوجه به استقبال خوب مخاطبین در سال 96 نیز این کارگاهها ادامه خواهند داشت.

رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان پیرامون اهمیت برگزاری اردوهای جهادی تخصصی نیز اظهار داشت: برگزاری این اردوها با هدف ارتقاء شناخت اجتماع نخبگانی از نیازها و شرایط واقعی جامعه به منظور اثربخشی نخبگان در تحولات جامعه یک امر مهم از مأموریت‌های بنیادهای نخبگان استانی است که این بنیاد در سال 95، سه اردوی جهادی در زمینه‌های آموزشی و بهداشتی در روستاهای کم‌برخوردار آلوفن، گوگ‌تپه و سلیمان‌تپه برگزار کرد.

وی با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت خیّران و واقفان، ادامه داد: همچنین شورای خیّرین علم و فناوری بنیاد نخبگان استان برای اجرائی‌سازی اقدام ملی 2-1-3 از سند راهبردی کشور در امور نخبگان، ساماندهی و گسترش پشتیبانی‌های مستقیم و غیرمستقیم مادّی به اجتماع نخبگانی در قالب بورس، جایزه‌های مقطعی و پژوهانه از سوی سازمان‌های دولتی، بخش‌خصوصی و نهادهای عمومی (وقف و خیریه) منطبق با پایش پیشرفت مرحله‌ای و اثرگذاری آنان، افتتاح شد.

خزاعیان ادامه داد: طرح جایزۀ کارآفرینی گلستان که با تأمین اعتبار از سوی خیّرین و به صورت اعطای وام قرض‌الحسنه بدون‌کارمزد درنظر گرفته‌شده نیز در فصل‌های پاییز و بهار هر سال اجرا خواهد شد. به گونه‌ای که صندوق این شورا هر سال در این دو فصل، طرح‌هایی که در شورا مطرح شده‌اند را بررسی می‌کند و طرح‌های مصوب شده را با پایش مرحلهای حمایت مالی می‌کنند.

انعقاد تفاهم‌نامه با نمایندگان حقوقی دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای اجرای برنامه‌های فرهنگی مشترک و نیز استفاده از ظرفیت نخبگان در پیشبرد امور از مصوبات این جلسه بود.

شایان ذکر است: نظارت بر اجرای طرح شهاب، استمرار برنامه گردآوری اطلاعات سرآمدان استانی، تشکیل و برگزاری کارگروه‌های تخصصی، نشست‌های اجتماعات نخبگانی، تجلیل و تکریم از نخبگان و مستعدان‌برتر و الگوسازی از آنان، برگزاری برنامه‌های تربیتی و آموزشی برای نهادینه کردن ارزش‌های اخلاق‌اسلامی، آداب ایرانی و انظباط حرفه‌ای، بازدید از مراکز علمی، تحقیقاتی، صنعتی و فرهنگی، اردوهای جهادی تخصصی، برگزاری طرح دوست‌علمی و شرکت در نمایشگاه هفته پژوهش از برنامه‌های بنیاد نخبگان استان در سال 96 است.

تاریخ انتشار : 1395/12/25
کد : 73744
تعداد بازدید: 1705