مراسم «نکوداشت آیت‌الله فیض‌سرخه‌ای» برگزار شد

مراسم نکوداشت آیت‌الله فیض‌سرخه‌ای به‌همت بنیاد نخبگان استان سمنان در شهرستان سرخه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مراسم نکوداشت آیت‌الله فیض‌سرخه‌ای به‌همت بنیاد نخبگان استان سمنان  با حضور جمعی از مسؤولان کشوری و استانی، علمای برجسته استان و نخبگان استان سمنان در شهرستان سرخه برگزار شد.

در این مراسم، داود فیض؛ رئیس بنیاد نخبگان استان سمنان، تکریم و نکوداشت مقام علمی و فرهنگی عالمان و دانشمندان برجسته را از جمله وظایف مهم بنیاد ملی نخبگان برشمرد و گفت: برگزاری مراسم و همایش تکریم برای مفاخر کشور، یکی از اولویت‌های فرهنگی در سال‌جاری بود.

در ادامه، غلامرضا اعوانی؛ برگزیده جایزه علامه طباطبایی و فیلسوف برجستۀ کشور، ضمن اشاره به خصیصه‌های شخصیتی آیت‌الله فیض‌سرخه‌ای، گفت: علی‌رغم خدمات ارزشمند و کم‌بدیل علمی و فقهی متعدد، این عالم برجسته در تاریخ استان و کشور مغفول مانده است.

وی با اشاره به اینکه آیت‌الله فیض‌سرخه‌ای در علم و عمل سرآمد بود، افزود: این فقیه جلیل‌القدر یکی از علماء به‌نام عصر خود و در محضر بزرگانی چون مرحوم محمدکاظم یزدی و شیخ هادی تهرانی پرورش یافته بود.

برگزیده جایزه علامه طباطبایی با بیان اینکه عالمان بر زاهدان و عابدان ترجیح دارند، اظهار داشت: علماء وارثان انبیاء هستند.

چهرۀماندگار فلسفه تصریح کرد: اگر فرد علمی را بیاموزد و به آن عمل کند، شامل فضیلت الهی خواهد شد؛ بنابراین علمای الهی و ربّانی برکات زمین هستند که آیت‌الله فیض‌سرخه‌ای نیز در زمره این افراد قرار دارد.

در ادامه این مراسم، آیت‌الله عباسعلی اختری؛ عضو شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور با اشاره به لزوم الگوسازی از علماء بزرگ، گفت: آیت‌الله فیض‌سرخه‌ای نمونۀ بارزی از اجتهاد در علم، فقه و اسلام ‌بود که باید مسیرش ادامه یابد.

وی با اشاره به لزوم تربیت شاگردان نخبه، افزود: متأسفانه در برخی موارد با فوت عالم، علم او نیز دفن می‌شود.

آيت‌الله اختري علم را وجه برتری افراد نسبت به یکدیگر دانست و اظهار داشت: علم به انسان عزت و جايگاه مادي و معنوي خاصي مي‌بخشد و انسان را از جهالت به فهم و بصيرت رهنمود مي‌كند. با این دید می‌توان گفت آيت‌‎الله فيض‌سرخه‌اي مجتهدی مسلم بود و می‌توان گفت او به حق، آیتی از الله بود.

لازم به ذکر است، مراسم نکوداشت آیت‌الله فیض‌سرخه‌ای به‌همت بنیاد نخبگان استان سمنان و با مشارکت و همکاری فرمانداری، شهرداری و شورای‌شهر شهرستان سرخه، اداره فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی شهرستان، انجمن رسالت قلم سرخه و دفتر امام‌جمعه شهرستان سرخه برگزار شد.

 

تاریخ انتشار : 1395/12/25
کد : 73741
تعداد بازدید: 1426