برپایی کارگاه «مهارت ارتباط موثر» در شهرکرد

بنیاد نخبگان چهارمحال‌وبختیاری در راستای فعالیت‌های تربیتی و آموزشی خود، کارگاهی با عنوان «مهارت ارتباط موثر» برای مستعدان‌برتر و مخترعان برگزیده، برگزار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ یکی از ویژگی‌های انسان موفق، مهارت و توانایی برقراری ارتباط مؤثر و سازنده با دیگران است. کسب این مهارت مهم و ضروری در زندگی اجتماعی خیلی مشکل نیست و نیازمند آموزش و تمرین است.

بر همین اساس، بنیاد نخبگان استان چهارمحال‌وبختیاری به منظور اجرایی‌سازی گام نخست نظام مشاوره و با رویکرد پیشگیری از آسیب­های فردی و اجتماعی، کارگاه«مهارت ارتباط موثر» برگزار کرد.

محمد ربیعی؛ عضو هیئت‌علمی گروه روانشناسی و مشاوره دانشگاه شهرکرد در این کارگاه، با بیان اینکه ارتباط از مؤلفه‌های اصلی زندگی اجتماعی است، گفت: مهارت برقراری ارتباط مؤثر یکی از مهمترین پیش‌بینی‌کننده‌های سلامت روابط بین فردی است.

وی افزود: امروزه، فنون برقراری ارتباط مؤثر به عنوان یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های آموزشی مهارت زندگی در نظر گرفته می‌شود.

ربیعی با اشاره به اینکه ارتباط از فرآیند ارسال و دریافت پیام صورت می‌گیرد، اظهار داشت: هر ارتباطی مستلزم حضور دو یا چند واحد اجتماعی است. یعنی ارتباط می‌تواند بین دو یا چند نفر، یک نفر و یک رسانه و غیره صورت گیرد. هدف اصلی از برقراری ارتباط انتقال پیام است. این پیام می‌تواند به صورت کلامی یا غیرکلامی منتقل شود. از سوی دیگر باید دانست، هرگونه اشکال در انتقال پیام می‌تواند باعث اختلال در ارتباط شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهرکرد اضافه کرد: ممکن است پیام به صورت کامل و یا درست منتقل نشود و یا اینکه فرد پیامی را ارسال کند اما مخاطب، مفهوم دیگری را دریافت کند؛ بنابراین ارتباط مؤثر، ارتباطی است که راه را برای سوء‌تفاهم احتمالی می‌بندد.

ربیعی، به الگوی پنجره جو-هاری و رابطه باز و بسته پرداخت و چهار شاخصۀ معلوم، نقطۀکور، ظاهرسازی و ناشناخته را تشریح کرد و با تشکیل گروه‌های دو و سه نفره مفهوم شاخصه‌ها را به صورت عملی آموزش داد.

ربیعی در پایان به تکنیک حل رابطه پرداخت و بازخورد را مهمترین تکنیک رابطه مؤثر دانست و گفت: بازخورد و نظرسنجی در مورد رابطه، می‌تواند چگونگی ارتباط سالم و مؤثر با دیگران را اصلاح کند.

 

تاریخ انتشار : 1395/12/22
کد : 73723
تعداد بازدید: 1375