معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی:
ارتقای مخترعان به صاحبان شرکت‌های دانشی‌مدار از اهداف جشنواره‌ رویش است

دکتر منتظر گفت: اختراع برگزیده باید طی یک برنامه مستمر، با بهره‌گیری از حمایت‌های مالی و مشاوره‌ای، به یک شرکت دانش‌بنیانِ نوپا تبدیل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیادملی نخبگان؛ دکتر غلامعلی منتظر؛ معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان نخبه‌گماری را هدف نهایی بنیاد ملی نخبگان دانست و گفت: بر اساس فرمایش رهبرفرزانۀ‌انقلاب، نخبه‌شناسی، نخبه‌پروری، نخبه گزینی و نخبه گماری از مهمترین وظایف بنیاد ملی نخبگان است.

وی هم‌افزایی درون‌استانی با برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان را یکی از اهداف برگزاری جشنواره‌های رویش برشمرد و افزود: کشور به شش پهنه جغرافیایی تقسیم شده و در هر پهنه جشنواره رویش به میزبانی یکی از بنیادهای نخبگان استانی برگزار می‌شود. جشنواره رویش سبلان آخرین جشنواره امسال است که در طول جشنواره، اختراعات توسط داوران ملی و استان‌های هم‌پهنه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

منتظر یادآور شد: جشنواره رویش سبلان با شرکت استان‌های آذربایجان‌غربی و شرقی، زنجان و اردبیل برگزار می‌شود که البته در این بین درصدی نیز برای حضور مخترعان دیگر استان در نظر گرفته شده است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان با تأکید بر لزوم هدایت و حمایت از اخترعات برگزیده برای تبدیل‌شدن به شرکت دانش‌بنیان، تصریح کرد: صرف اهداء جوایز نقدی به برگزیدگان، هدف بنیاد ملی نخبگان نیست بلکه بنیاد در نظر دارد اختراع برگزیده طی یک برنامه مستمر و ادامه‌دار سه تا پنج ساله، با بهره‌گیری از حمایت‌های مالی و مشاوره‌ای، به یک شرکت دانش‌بنیانِ نوپا تبدیل شود.

وی ضمن اشاره به اینکه ثبت اختراع به معنای تجاری‌سازی و یافتن بازارهای‌فروش نیست، اظهار داشت: طبق آمار جهانی از هر ‌هزار طرح، تنها سه اختراع به بازار می‌رسد. در جشنواره‌های رویش نیز سالانه از بین طرح‌ها و اختراعات داوری‌شده، حدود 1500 طرح در بخش مسابقه حاضر می‌شوند که از بین آنها حدود 200 اختراع و طرح که هم سطح علمی مناسب دارند و هم از قابلیت تجاری‌سازی برخوردارند به‌عنوان برگزیده انتخاب و معرفی می‌شوند. اگر از بین این تعداد 20 اختراع به مرحلۀ ایجاد شرکت برسند، نتیجۀ مطلوب حاصل شده است.

معاون برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان در پایان ضمن اشاره به لزوم برنامه‌‌ریزی صحیح برای شناسایی، هدایت و تقویت استعدادهای‌برتر، جامعه دانش‌آموزی، را یکی از اجتماعات نخبگانی مورد هدف بنیاد ملی نخبگان دانست و تصریح کرد: رسالت برنامۀ ملی شهاب، شناسایی استعدادهای‌برتر دانش‌آموزی است. این برنامه با همکاری بنیاد ملی نخبگان و وزارت آموزش‌وپرورش اجرا می‌شود.

لازم به ذکر است، جشنواره اختراعات و ابتکارات رویش سبلان با حضور استاندار زنجان، نمایندۀ ولی‌فقیه در استان و معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان به میزبانی بنیاد نخبگان استان زنجان برگزار شد.

 

 

 

تاریخ انتشار : 1395/12/22
کد : 73721
تعداد بازدید: 1728