چهارشنبه 22 آبان 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

لاریجانی در همایش تجلیل از برگزیدگان دانش‌آموزی استان قم:
تربیت نخبگان پایه رشد کشور است

همایش تجلیل از برگزیدگان دانش‌آموزی استان قم، به همت بنیاد نخبگان استان و با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ همایش تجلیل از نخبگان و برگزیدگان دانش‌آموزی استان قم در عرصه‌های ملی و بین‌المللی و منتخبین پرسش مهر 96 ریاست‌جمهوری با حضور رئیس مجلس‌شورای‌اسلامی در قم برگزار شد.

در این مراسم، دکتر علی لاریجانی؛ نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آموزش و پرورش رکن مهم توسعه کشور و مرکز مهمی برای تکیه آیندگان است، اما با این وجود همچنان مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه بعد از انقلاب توجه خوبی به این حوزه شده است، گفت: بیش از یک دهم بودجه کل کشور به آموزش و پرورش اختصاص می یابد و مجلس شورای اسلامی نیز در جریان بررسی لایحه بودجه  3 هزار میلیارد تومان به میزانی که دولت تعیین کرده بود، اضافه کرد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به توجهاتی که نسبت به آموزش و پرورش شده است، گفت: هنوز مشکلات آموزش و پرورش پابرجاست و باید با استفاده از روش های مختلف این نقص را جبران کرد، ضمناً باید توجه داشت که وضعیت کشور به گونه ای نیست که بتوان گام بلندی برای رفع این مشکلات برداشت.

وی افزود: در جلسه  ای که با پیشکسوتان آموزش و پرورش داشتم، بسیار متاثر شدم، زیرا این افراد از میزان کم حقوق خود رنج می بردند. برنامه ما این است که معلمانی که دریافتی آنها پایین تر از 2 میلیون تومان باشد، مورد توجه بیشتری قرار گیرند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه کشور ما غنی است و نیروی انسانی متخصص نیز در کشور داریم، تصریح کرد: در ابتدای انقلاب 160 هزار دانشجو داشتیم ولی در حال حاضر 5 میلیون دانشجو داریم. همچنین تعداد اعضای هیات های علمی دانشگاه پیش از انقلاب 8 هزار نفر بوده ولی در حال حاضر بیش از 50 هزار نفر عضو هیات علمی داریم که همه این موضوعات نشان می دهد منابع غنی در کشور وجود دارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: افراد نخبه که برای اداره کشور در همه شئون تربیت صحیحی شده باشند، می توانند کشور را از این مشکلات رهایی دهند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه رهبری فرهیخته، هوشمند و پارسایی در کشور داریم که باید خدا را شاکر باشیم، گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران نظامی مردمی می باشد که این نیز نعمت بزرگی است. افرادی که پیش از انقلاب دوران تحصیل خود را پشت سر گذارده اند می دانند که بزرگترین مشکلات ما در آن زمان این بود که مدیران کشور عیاش، کم سواد و وابسته به آمریکا بودند، ولی در حال حاضر زمینه های رشد به خوبی فراهم است.

وی با بیان اینکه مسابقه ای در دنیا هست که هر کشوری از این فرصت بهتر استفاده کند، سرآمد خواهد بود، اظهار داشت: توانمند سازی مردم و تربیت نخبگان پایه رشد کشور است. باید توجه داشت که فقط مدرک ملاک نیست، در کشور ما طوفان مدرک به وجود آمده در حالی که ما باید رشد علمی پیدا کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در دانشگاه ها این خود انسان ها هستند که باید از فرصت استفاده کنند و صرف کسب مدرک یا علم آموزی به اراده انسان بستگی دارد.

دکتر لاریجانی با طرح این پرسش که چگونه یک انسان موفق می شود؟ گفت: زندگی انسان موفق عقلانی و مبتنی بر برنامه ریزی است و کسانی که دفعی زندگی می کنند و به شرایط تن می سپارند از کمال عقلانی برخوردار نیستند.

وی با بیان اینکه کسب دانش به این معناست که ذهن فرد پرسش گر باشد و برای دست یافتن به پاسخ تلاش کند، گفت: استعداد انسان القوه ظرفیت های کوناگونی دارد و اگر در زمینه عقلانیت تمرین کند، رشد می یابد.

رئیس قوه مقننه کشورمان اضافه کرد: در عالم سیاست نیز همین طور است، اگر ذهن ورزیده باشد، در مقابل مشکلات به سحلت حل آن می رود، در غیر این صورت فرد در مواجه با مشکلات فقط "جیغ و داد" می کند.

وی افزود: هر کسی رشد عقلانی پیدا کرد در ابعاد شخصی و اجتماعی موفق خواهد شد، در غیر اینصورت  تنها مدرک می گیرد و کسب علم هم انجام نمی شود، همچنین باید توجه داشت که جهش های علمی مبتنی بر ابتکارات است.

دکتر لاریجانی گفت: شرط موفقیت در تحصیلات استفاده صحیح از وقت است، دانشجویان باید توجه داشته باشند که استفاده بهینه از زمان برای یک دانشجو بسیار مهم است. زمینه های اتلاف وقت زیادی وجود دارد ولی خود فرد باید تلاش کند تا از زمان بهترین استفاده را ببرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلام افزود: انسان در دوره تحصیل باید ذهن خود را از امور دیگر فارغ کند، زیرا اگر اشتغالات ذهنی فراوانی داشته باشد، خروجی ذهن ابتکاری را به دنبال ندارد.

وی با بیان اینکه در این تردیدی نیست که دین برای انسان ایجاد کمال می کند، گفت: از امام حسین (علیه السلام) نقل است در پناه دین انسان به کمال می رسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عمر انسان ها در دنیا بسیار محدود است، گفت: استفاده درست از زمان چه در زمینه تحصیل و چه در امورات دینی باید در جوانی انجام شود.

در ادامه این مراسم، محمد محمدرضایی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان قم با بیان اینکه بنیاد نخبگان استان قم در حوزه برنامه‌های فرهنگی با همیاری مسؤلان، رتبۀاول کشور در سال 94را کسب کرده است، گفت: همانطور که قم خاستگاه انقلاب‌اسلامی بوده، باید پیشتاز رشد و تعالی ارزش‌های انقلابی و فرهنگی نیز باشد.

 وی تاکید کرد: همکاری دستگاه‌های درون‌استانی سبب شده طرح‌های شناسایی و توانمندسازی مناسبی مانند برنامۀ ملی شهاب و یا دوست علمی به خوبی در سطح استان و در ردۀ دانش‌آموزی اجرا شود به طوری که در حال‌حاضر حدود 36 هزار دانش‌آموز در پایه‌های چهارم، پنجم و ششم ابتدایی تحت پوشش شهاب قرار دارند.

رئیس بنیاد نخبگان استان قم با بیان اینکه حمایت‌ها در قالب چهار گروه آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و فناوری اعطا می‌شود، اضافه کرد: بنیاد ملی نخبگان  از نفرات‌برتر کنکور سراسری و جشنواره‌های معتبر، در سال اول حمایت می‌کند اما استمرار حمایت‌ها وابسته به حفظ پویایی و کسب امتیاز در یک فرآیند رقابتی با دیگران است.

محمدرضایی در پایان با تقدیر از خدمات مدیران‌ارشد استانی خاصه استاندار قم در توسعۀ نخبگانی استان، تصریح کرد: با همکاری و همراهی مدیران استان، جشنواره منطقه‌ای رویش کوهرنگ با 182 اختراع از مخترعان استان‌های قم، مرکزی، چهارمحال‌وبختیاری، اصفهان، تهران، البرز و سایر استان‌ها به میزبانی بنیاد نخبگان استان قم برگزار شد که نقش مهمی در نهادینه‌شدن رویکرد فناورانه در استان داشت.

تاریخ انتشار : 1395/12/21
کد : 73717
تعداد بازدید: 1085

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601