همایش «بزرگداشت استاد رضا سیدحسینی» برگزار شد

همایش ملی بزرگداشت زنده‌یاد رضا سیدحسینی؛ چهرۀ ماندگار ادبی و از بنیان­گذاران نهضت ترجمه در ایران در اردبیل برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ همایش ملی بزرگداشت زنده‌یاد رضا سیدحسینی چهرۀ ماندگار ادبی و از بنیان­گذاران نهضت ترجمه در ایران با حضور رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل، مسؤولان استانی و سرآمدان بومی برگزار شد.

در این مراسم، حسین شایقی؛ رییس بنیاد نخبگان استان اردبیل، شناسایی نخبگان و رموز موفقیت آنان را امری مهم دانست و گفت: معرفی مشاهیر ایرانی در سطح ملی و بین‌المللی، الگوسازی شیوه زندگی و کاری نخبگان و تکریم مفاخر کشور از اهداف بنیاد ملی نخبگان است.

وی افزود: هدف از برگزاری همایش ملی بزرگداشت زنده‌یاد رضا سیدحسینی، تقدیر از مقام و جایگاه رفیع علمی و فرهنگی یکی از مفاخر استان و نیز شناخت بیشتر اجتماع نخبگانی از این ثروت‌های ملی است.  

شایقی تخصص، ذوق و فن‌بیان را مهمترین شاخص‌های علمی استاد سیدحسینی دانست و ادامه داد: دو اثر این استاد فرزانه به عنوان کتاب برگزیدۀ سال کشور انتخاب شده است. نبوغِ سرپرستی و هدایت او در گردآوری فرهنگِ آثار نیز کاملاً مشهود است که این فرهنگ آثار به میراث ماندگار در ادبیات و هنر تبدیل شده است.

در ادامه، محمد نریمانی؛ قائم‌مقام رییس دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اهمیت بزرگداشت نخبگان و بزرگان کشور، زنده‌یاد سیدحسینی را از مفاخر کشور دانست و گفت: نزدیک به 34 جلد کتاب از این استاد برجسته به یادگار مانده است که هر یک گویایی توان و سطح علمی وی است. 

وی با اشاره به اهمیت ترجمه و نقش آن در پیشرفت و اعتلای کشور، افزود: استاد سیدحسینی با بیش از 40 سال فعالیت در امر ترجمه، عمر خود را وقف اعتلای نام ایران کرده بود.

نریمانی ترجمه را فعالیتی بسیار سخت تر از تالیف دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه استاد رضا تمام عمر علمی و پژوهشی خود را در عرصه ترجمه سپری کرده و این کار یعنی استاد عمر خود را وقف ایران کرده است.

قائم‌مقام رییس دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: سرآمدان و بزرگان علمی و فرهنگی بسیاری در اردبیل حضور دارند و همچنان مشغول فعالیت هستند که تجلیل از آنان در زمان حیات و فعالیتشان می‌تواند نقش بسزایی در ایجاد انگیزه برای نسل جوان داشته باشد.

وی با اشاره به لزوم همکاری و تعامل دانشگاه‌ها با بنیادهای نخبگان استانی، افزود: دانشگاه محقق اردبیلی آمادگی هرگونه همکاری با بنیاد نخبگان استان خاصه در برگزاری بزرگداشت و نکوداشت سرآمدان بومی را دارد.

نریمانی از نامگذاری تالار سخنرانی دانشکده ادبیات و علوم‌انسانی دانشگاه محقق اردبیلی به نام «استاد رضا سیدحسینی» خبر داد.

دکتر حبیب ابراهیم پور؛ رییس دانشکده ادبیات و علوم‌انسانی دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه سردیس مرحوم احمدی گیوی در روزهای اخیر در دانشگاه محقق اردبیلی رونمایی شد، گفت: ساخت و رونمایی سردیس استاد رضا سیدحسینی نیز برنامه آتی دانشکده ادبیات و علوم انسانی است.

وی با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی و علمی استاد سیدحسینی، افزود: تواضع، فروتنی و ایثار از ویژگی‌های مشترک همۀ مفاخر و بزرگان علم و فرهنگ ایران است.

لوران کریکه؛ وابسته زبان فرانسه در ایران نیز در این همایش با ادای احترام به آثار پژوهشی استاد رضا سیدحسینی، گفت: حضور در بزرگداشت این استاد بزرگ، افتخار بزرگی برای من است چراکه زنده‌یاد سیدحسینی انسانی کم‌نظیر در بُعد علمی و شخصیتی بود.

وی افزود: بررسی شیوه زندگی و منش علمی سیدحسینی می‌تواند تأثیرات مثبتی در نسل‌جوان بر جا بگذارد.

وابسته زبان فرانسه در ایران، با اشاره به اثرگذاری بی‌بدیل مرحوم سیدحسینی در رونق زبان فرانسه در ایران، اظهار داشت: او پس از بازگشت از فرانسه به ایران، گام‌های بلندی برای رونق این زبان در ایران برداشت و در سال 1947 اولین ترجمه خود از زبان فرانسه را منتشر و ایرانیان را با آثار بزرگ فرانسه آشنا کرد. کشور فرانسه نیز به پاسداشت خدمات ارزندۀ این استاد برجسته،  با اهدای نخل آکادمیک در سال 2006، به شخصیت علمی و فردی سیدحسینی ادای دین کرد.

لازم به ذکر است، احمد سمیعی‌گیلانی؛ عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی، قدمعلی سرامی؛ استاد برجسته ادبیات کشور، موسی اسوار؛ رییس شورای عالی ویرایش سازمان صدا‌وسیما و الله‌شکر اسدالهی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه تبریز از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.

در پایان این مراسم، ضمن قرائت ارج‌نامه دکتر سورنا ستاری؛ معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان و همچنین بیانیه انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، با حضور خانواده استاد رضا سیدحسینی از تابلو نقاشی استاد رونمایی شد.

رضا سیدحسینی؛ مترجم پیشکسوت در سال ۱۳۸۰ عنوان چهره ماندگار را به خود اختصاص داد. وی همچنین نشان «شوالیه پالم آکادمیک فرانسه» در سال ۲۰۰۰ را نیز در کارنامه خود دارد. وی که در سال ۱۳۰۵ در اردبیل متولد شده بود، در اردیبهشت ۱۳۸۸ بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفت.

 

 

 

تاریخ انتشار : 1395/12/18
کد : 73704
تعداد بازدید: 1465