شورای خیّرین علم و فناوری در گلستان راه‌اندازی شد

شورای خیّرین علم و فناوری با هدف حمایت از طرح‌هایی که قابلیت تجاری‌سازی دارند، به‌همت بنیاد نخبگان استان گلستان تشکیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ شورای خیّرین استان گلستان با همکاری نهادهای عمومی (خیرین، واقفین و انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینیِ اجتماعی)، نهادهای خصوصی و نهادهای دولتی داوطلب (سازمان برنامه‌وبودجه، سازمان اوقاف و امورخیریه، به همت بنیاد نخبگان و با هدف حمایت از اجتماع نخبگانی خاصه افراد کمتربرخوردار راه‌اندازی شد.

ابوالقاسم خزاعیان؛ رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان، حمایت از طرح‌هایی که قابلیت تجاری‌سازی دارند را یکی از اهداف اصلی شورای خیبرین استان برشمرد و گفت: افتتاح این شورا گامی بلند برای تزریق ظرفیت‌ بخش‌خصوصی به نیازهای نخبگانی است.

وی افزود: با توجه به سیاست‌‎های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و تأکید بر مشارکت آحاد جامعه در گسترش و توسعۀ کارآفرینی، اولین اقدام شورای خیّرین علم و فناوری بنیاد نخبگان استان گلستان با آغاز «طرح جایزه کارآفرینی گلستان» کلید خورد.

خزاعیان ادامه داد: این طرح ابتکاری با تأکید بر هدفمند شدن تحقیقات پژوهشگران و به‌منظور ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان جوان دانشگاهی و رونق اقتصاد دانش‌بنیان، برنامه‌ریزی شده و با حمایت خیّرین به‌صورت پایلوت در استان گلستان اجرا می‌شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان تأکید کرد: طرح جایزه کارآفرینی گلستان که با تأمین اعتبار از سوی خیّرین و به‌صورت اعطای وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد در نظر گرفته شده، در فصل‌های پاییز و بهار هر سال اجرا خواهد شد. صندوق این شورا، هر سال در این دو فصل طرح‌های که در شورا مطرح شده‌اند را بررسی می‌کند و طرح‌های مصوب شده می‌توانند ضمن پایش مرحلهای، از حمایت مالی مقرر استفاده کنند.

وی تصریح کرد: این اقدام، حرکتی برای نهادینه‌شدن تفکر نخبگانی در جامعه خیّرین و مردمی‌شدن اقتصاد همراه با کارآفرینی دانش‌بنیان است.

در ادامه این نشست، حسین پیشقدم؛ رئیس سازمان برنامه‌وبودجه استان گلستان با تأکید بر اهمیت فعالیت شورای خیّرین، گفت: در سال آینده حمایت از این شورا در برنامه‌های استان گنجانده می‌شود تا با حمایت استانداری و همت خیّرین این طرح جایزه کارآفرینی اجرائی شود.

میثم جعفری؛ مدیر برنامه‌ریزی و نظارت ستاد اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان نیز در ادامه با بیان اینکه اجتماع نخبگانی، پیشگام اقتصاد دانش‌بنیان است، گفت: با استفاده از ظرفیت نخبگان میتوان موتور متحرک اقتصاد را به جریان انداخت و مؤلفه‌های این حوزه را شناسایی کرد.

وی خاطر نشان کرد: برای رسیدن به منابع پایدار در حوزه شناسایی و توانمندسازی مستعدان‌برتر، تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است که از آن جمله می‌توان به آغاز به‌کار  جایزه موقوفی امام‌صادقعلیه‌السلاماشاره کرد.

لازم به ذکر است، در افتتاحیه شورای خیّرین استان گلستان، صاحبان طرح‌های کارآفرینی، جزئیات و نیازمندیهای طرح خود را ارائه کرده و از بین آنان سه طرح کارآفرینیِ دانشجویی برای حمایت و اجرا برگزیده شدند.

تاریخ انتشار : 1395/12/18
کد : 73702
تعداد بازدید: 1380