جهانگیری در یاسوج:
تحقق اقتصاد مقاومتی مهم‌ترین اولویت جاری کشور است

معاون اول رییس جمهوری گفت: در سال جاری 120 برنامه به‌عنوان اولویت های سال 95 تدوین شد که اکثر این برنامه ها از پیشرفت خوبی برخوردار بوده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری برای افتتاح و بازدید از چند طرح مهم صنعتی و عمرانی، با همراهی سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت وارد یاسوج شد.

جهانگیری، تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را از مهمترین برنامه‌های کشور در مقطع فعلی توصیف کرد و گفت: در سال جاری 120 برنامه به‌عنوان اولویت های سال 95 تدوین شد که اکثر این برنامه ها از پیشرفت خوبی برخوردار بوده‌اند.

معاون اول رییس جمهوری، با اشاره به دستاوردهای دولت در بخش های کشاورزی و نفت و گاز تصریح کرد: گام مهمی در جهت توسعه بخش کشاورزی و تامین امنیت غذایی کشور برداشته شده و در بخش نفت و گاز نیز دستاوردهای خوبی به‌خصوص در میادین مشترک پارس جنوبی و میدان نفتی مشترک غرب کارون داشته ایم.

جهانگیری یکی دیگر از برنامه های اقتصاد مقاومتی در سال جاری را راه اندازی 7500 واحد تولیدی راکد و نیمه فعال عنوان کرد و اظهار داشت: با برنامه ریزی دولت در سال جاری بیش از 22 هزار واحد تولیدی از همین محل توانسته اند از منابع بانکی استفاده کنند و بیش از 15 هزار میلیارد تومان تسهیلات به آنان داده شده است.

وی کهگیلویه و بویراحمد را از استان‌های مهم کشور برشمرد و اظهار داشت: این استان از جهات مختلف مهم است و از نظر نفت و گاز، دومین استان تولید کننده کشور محسوب می شود که نقش مهمی در تامین نیازهای کشور ایفا می‌کند.

رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به منابع آب فراوان در استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: این استان در بخش کشاورزی نیز دارای ظرفیت های فراوان است و از نظر گردشگری نیز می تواند یکی از استان های موفق باشد.

معاون اول رییس جمهوری هم‌جواری استان کهگیلویه و بویراحمد با استان های مهم صنعتی نظیر اصفهان، فارس، خوزستان و بوشهر را از جمله فرصت های مهم این استان دانست و گفت: این همجواری فرصت مناسبی برای توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد است.

وی با اشاره به تکمیل بیش از 5 هزار واحد تولیدی که بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشتند گفت: از نظر صادرات غیرنفتی نیز در سال جاری رشد 33 درصدی داشته ایم و رشد ارزشی نیز وجود داشته که البته کمتر از رشد وزنی بوده است.

جهانگیری، نتایج و دستاوردهای حاصل از اقتصاد مقاومتی در سال جاری را رضایت بخش و امیدوار کننده ارزیابی کرد و افزود: در 9 ماهه نخست سال جاری رشد اقتصادی 7.2 درصد بوده است که این رشد اقتصادی بدون احتساب بخش نفت، 5 درصد است که امیدوارم در سال 96 نیز شاهد استمرار رشد اقتصادی باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد در این سفر موانع و مشکلات استان بررسی و برای حل آنها چاره اندیشی شود.

جهانگیری همچنین با همراهی ستاری و نعمت‌زاده ضمن افتتاح فاز دوم کارخانه سیمان مارگون، آگاهی از جزئیات فنی، اعتبار هزینه شده و برنامه زمان‌بندی تکمیل قطعه دوم پروژه محور پاتاوه به دهدشت، از شرکت دانش‌بنیان سینره بازدید می‌کند و در نشست شورای اداری و دیدار با فعالان اقتصادی رویکرد اقتصاد مقاومتی شرکت خواهد کرد.

محور پاتاوه به دهدشت 140 کیلومتر است که براساس گزارش مدیران اجرایی این پروژه، تا کنون 90 کیلومتر از این مسیر به اتمام رسیده و برای 50 کیلومتر باقیمانده دو پیمان‌کار در حال عملیات اجرایی هستند.

این محور دارای 9 کیلومتر تونل و 14 دستگاه پل به طول 1400 متر است و تاکنون 250 میلیارد تومان برای این طرح هزینه شده و برای تکمیل آن نیز 250 میلیارد تومان دیگر مورد نیاز است.

با تکمیل و راه اندازی این پروژه فاصله استان اصفهان و مرکز کشور به بنادر استان خوزستان حدود 200 کیلومتر نزدیک‌تر می‌شود.

تاریخ انتشار : 1395/12/14
کد : 73673
تعداد بازدید: 1190