سه شنبه 1 مهر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مطرح شد:
عملیاتی‌شدن طرح‌های نوآورانه، راهی برای مقاوم‌سازی اقتصاد است

دانشجوی‌برتر دكتري رياضي‌محض گفت: جلوگیری از خروج ارز، ذخیرۀ سرمایه داخلی و رشد اقتصاد مثبت از مهمترین اهداف اقتصاد مقاومتی است که اجرایی‌شدن طرح‌های فناورانه و نوآورانه نخبگاني گامی اساسی در دستیابی به این اهدف است.

جواد صديقي‌هفشجاني؛ دانشجوی‌برتر دكتري رياضي‌محض در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، گفت: شناسايي نياز واقعي اجتماع نخبگانی و طراحی تسهیلات مناسب برای رفع آنها، راهگشاي مشكلات و تسهيل‌کنندۀ مسير نخبگاني است.

وی با اشاره به لزوم حرکت مستعدان‌برتر به سمت اثرگذاری مثبت اقتصادی، دانشگاه را نهادی مؤثر در رونق‌ کارآفرینی دانست و افزود: فقدان مهارت‌هاي شغلي مناسب، عدم‌نهادینه‌شدن تفکر عملیاتی در جامعه علمی، فقدان‌ارتباط نظام‌مند دانشگاه و صنعت و همچنین علاقه اساتید به فعالیت‌های نظری و آماری ازجمله مواردی است که حرکت مستعدان‌برتر به‌سمت کارآفرینی و اثرگذاری آنان در شاخص‌های اقتصادی را مختل می‌کند.

صديقي‌هفشجاني با بیان اینکه يكي از بارزه‌های شخصیتی مهم فرد كارآفرين، روحيۀ مخاطره‌پذيري است، ادامه داد: قدرت ریسک‌پذیری بالا سبب می‌شود فرد در مراحل‌اوليه و در مواجهه با مشكلات و معضلات، از حرکت نایستد و با برنامه‌ریزی صحیح و مدیریت حساب‌شده منابع و امكانات را در مسیری صحیح بکار گیرد.

دانشجوی‌برتر دكتري رياضي‌محض تصریح کرد: در گام نخست دانشجو بايد با پی بردن به ضرورت اقتصاد دانش‌بنیان، با ادبيات این نگرش آشنايي كامل داشته و به‌خوبي در دانشگاه و در دوران تحصيل مهارت‌هاي لازم را كسب کند.از سوی دیگر بروکراسی اداری نیز باید تسهیل شود و تاکتیک‌های مناسبی برای تسریع روند طراحی و اجرا شوند.

وی اظهار داشت: ایجاد بانک‌اطلاعاتی از توانایی‌های دانشجویان دانشگاه و شناخت صحیح از نیازهای بومی استان و منطقه و از سوی دیگر برقراری ارتباط دوسویه با سیستم اداری و مدیریتی استان، می‌تواند زمینه‌ساز رفع موانع و مشکلات و همچنین حضور فعال اجتماع نخبگانی در پیشرفت و توسعه استان باشد.

دانشجوی‌برتر دانشگاه شهرکرد با اشاره به لزوم اعتماد به توان عملیاتی اجتماع نخبگانی، تصریح کرد: نخبگان و سرآمدان و پس از آنان مستعدان‌برتر تنها در صورتي مي‌توانند قابلیت خود را نشان داده و اثرگذاری خود را اعمال کنند که مسؤولیت به آنان سپرده شود. این مهم علاوه بر اینکه جامعه را منتفع خواهد کرد، در ارتقاء حس ‌تعلق‌به‌وطن آنان تأثیرگذار است.

صديفي هفشجاني در ادامه به لزوم بکارگیری انديشه و تفكر نخبگانی در پيشبرد اهداف اقتصاد مقاومتي و دانش‌بنيان اشاره کرد و یادآور شد: جلوگیری از خروج ارز، ذخیرۀ سرمایه داخلی و رشد اقتصاد مثبت ازمهمترین اهداف اقتصاد مقاومتی است و اجرایی‌شدن طرح‌های فناورانه و نوآورانه نخبگاني گامی اساسی در دستیابی به این اهدف است.

وي در پایان خاطرنشان کرد: تولید محصولات باتوجه به پتانسیل‌های داخل کشور و بهره‌گیری از نیروها و توانمندی‌های داخلی، در نهایت منجر به تولید محصولی با کیفیت و قیمت مناسب نسبت به نمونه‌های وارداتی خواهد شد که این موضوع علاوه بر استقلال اقتصادی کشور (که البته به اصلاح ذائقه مردم در خرید نیاز دارد)،  توان صادراتی را افزایش می‌دهد و هم در پویایی صنعت و اشتغال نخبگانی اثرات مثبتی دارد.

تاریخ انتشار : 1395/12/09
کد : 73649
تعداد بازدید: 903

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601