دنیای کارآفرینان/
با علاقه و انگیزه، مشکلات را از پیش پا برداشتیم

مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان می‌گوید: در ابتدای راه از مخاطرات کار اطلاع نداشتیم و نمی‌دانستیم با چه مشکلاتی مواجه خواهیم شد، اما به‌مرور با علاقه و انگیزه، توانستیم تک‌تک مشکلات را از پیش پا برداریم.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: نقطه مشترک و حلقه اتصال افرادی که دور هم جمع شدند و شرکت دانش‌بنیان الماس طب کاسپین را تاسیس کردند، علم است؛ کسانی که در رشته‌های مختلف مهندسی و پزشکی فعال بودند و به ساختن ابزار مهندسی پزشکی علاقه داشتند. آن‌ها از طریق اختراعات و زمینه علاقه‌شان یکدیگر را پیدا کردند و تصمیم به تاسیس این شرکت در شهر قزوین گرفتند. هر چند به گفته انسیه رشوند، مدیرعامل این مجموعه، در ابتدای راه از مخاطرات کار اطلاع نداشتند و نمی‌دانستند با چه مشکلاتی مواجه خواهند شد، اما به‌مرور با علاقه و انگیزه‌ای که داشتند، توانستند تک‌تک مشکلات را از پیش پا بردارند و محصولاتی را براساس نتایج تحقیقاتشان به تولید و عرضه برسانند، که بعضی از آن‌ها در دنیا نمونه دیگری ندارد. با انسیه رشوند درباره فعالیت‌های این شرکت و مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان به گفت‌و‌گو پرداختیم.

شرکت الماس طب کاسپین در چه زمینهای فعالیت میکند؟

ما شرکت تجهیزات پزشکی هستیم و 15 ثبت اختراع داریم که یکسری از آنها را به تولید رساندهایم. یکی از مهمترین محصولاتمان کمربند رفع مشکلات گوارشی است که برای رفع مشکلاتی چون یبوست، نفخ، دردهای کرامپی شکم و مسائلی از این دست استفاده میشود. این کمربند حتی برای کسانی که بیماری آنها به دارو جواب نداده، مفید بوده و بیمار را به سمت بهبود برده است. این دستگاه در بیمارستان ولایت قزوین آزمایش شده و 95 درصد بهبودی بدون عارضه را شاهد بودیم. مجوزهای تولید آن را هم اخذ کردهایم. همچنین از دیگر محصولات ما بالش ماساژور برای درمان دردها و گرفتگیهای عضلانی است که از طریق تنظیم فرکانس لرزشی باعث کاهش دردهای عضلانی میشود. محصول دیگری هم به نام کنتراست تراپی داریم که هم سرمادرمانی را پوشش میدهد و هم گرمادرمانی. در مواردی که نیاز است به صورت ریتمیک، سرمادرمانی و گرمادرمانی شود یا فقط یکی از اینها، از این وسیله میتوان استفاده کرد. برخی از این تجهیزات و اختراعات دیگرمان را نمونهسازی کردهایم، ولی هنوز تولید انبوه نشده است. کلا تیم R&D ما دائما در حال ایدهپردازی و تولید محصولات جدید است.

¡ شرکت شما از چه سالی کار خود را شروع کرده است؟

حدود هفت سال از برنامه اختراعات گروه ما میگذرد، ولی شرکت را از سال 89 تاسیس کردیم. تقریبا زمان تاسیس شرکت به یکی دو سال بعد از شروع ثبت اختراعات بازمیگردد.

از چه سالی دانشبنیان شدید؟ چه محصولی را برای گرفتن گواهی ارائه دادید؟

فکر میکنم گواهی دانشبنیان شدن را در سال 92 دریافت کردیم. محصولی هم که ارائه دادیم، کمربند رفع مشکلات گوارشی بود.

این محصول نمونه داخلی یا خارجی دیگری ندارد؟

خیر، ما تنها تولیدکننده این کمربند هستیم. در واقع ایده آن برای گروه خودمان بوده و برگرفته از طب سنتی و ماساژ شکمی سنتی است و ما همین فنون سنتی را روی دستگاه پیاده کردیم.

باقی محصولاتتان چطور؟

همانطور که میدانید، محصولات ماساژوری در بازار زیاد است، منتها محصولی که تحقیق علمی پشتش باشد و اختصاصی روی موضوعات درمانی کار کرده باشد، نیست. اکثر ماساژورها معمولی هستند و روی فرکانسشان بررسی خاصی صورت نگرفته است. بعضی هم هدفشان لاغری است که اصلا اینها مضر هستند و به بدن آسیب میزنند. محصولات ما از این نظر که پشتوانه علمی دارند و اثرات پزشکی و درمانی دارند، بدون رقیب محسوب میشوند.

فکر میکنید مدیریت یک شرکت دانشبنیان چه تفاوتی با مدیریت شرکتی معمولی دارد؟

بسیار سختتر است. شرکتهای دانشبنیان دو دستهاند. یکی آن دسته از شرکتها که وجود داشتند و کار تولیدی میکردند، اما از چند سال پیش برای بهرهمندی از امکاناتی که به شرکتهای دانشبنیان تعلق میگیرد، بخش R&D را در شرکت خود راهاندازی کردند و به فعالیتهای دانشبنیان پرداختند. دسته دیگر از همان ابتدا با سرمایه علمیشان وارد کار شدند و شرکت دانشبنیان تاسیس کردند. دسته دوم اغلب از نظر مالی ضعیفتر هستند و این کار را برایشان سخت میکند. خصوصا که برخی از حمایتها بیشتر در حرف است تا عمل. اگر هم کسی سراغ این حمایتها برود، آنقدر کاغذبازی دارد که خیلی وقت شخص را میگیرد و فرم پر کردنها و پیگیریها فقط حجم کاری اضافه بر دوش شرکتها تحمیل میکند که تازه معلوم هم نیست به نتیجه برسد یا خیر. از طرفی کسانی که با دید علمی وارد کار شدهاند، دیدشان نسبت به بازار ضعیف است و این برایشان مشکلات زیادی ایجاد میکند.

بسیاری از شرکتهای دانشبنیان در بخش جذب نیروی کار و نگهداشت آنها با مشکل مواجه هستند. شما چطور؟

خوشبختانه ما این مشکل را نداریم. بیشتر چنین مشکلی مختص شرکتهایی است که از قبل وجود داشتهاند و حالا میخواهند دانشبنیان شوند و این کار را از طریق جذب افراد با تواناییهای علمی انجام میدهند. اما از آنجا که اعضای اصلی شرکت ما همان افرادیاند که صاحب ایده و اطلاعات و علم کار هستند، به مشکل برنخوردیم.

به عنوان مدیر یک شرکت دانشبنیان، مشکلات این دسته از شرکتها را چه میدانید؟

شرکتهای دانشبنیانی که از طریق علم به سوی ثروت حرکت میکنند، به دلیل نداشتن مشاورهای خوب که افراد را هدایت کنند، درگیری زیادی دارند. مثلا منی که تا به حال در سیستم علمی بودهام، اگر بخواهم یک شرکت دانشبنیان تاسیس کنم، از کجا باید شروع کنم؟ گرفتن مجوزها چه مراحلی دارد؟ خب در این زمینه هیچ راهنمایی وجود نداشت و ما برای فهمیدن جواب این سوالها زمان زیادی از دست دادیم. در حالیکه با مشاوره صحیح، زمان و هزینه کمتری صرف میشد. البته الان اوضاع خیلی بهتر شده و مشاورههایی برای افرادی که میخواهند شرکت دانشبنیان تاسیس کنند، انجام میشود. ولی قبلا بسیار آزاردهنده و وقتگیر بود.

یکی دیگر از مشکلات مربوط به محصولاتی است که برای اولین بار وارد بازار میشوند و در حقیقت نوین و اختراعی هستند. این محصولات به دلیل شناخته نشده بودن برای مردم در کسب بازار موفق با مشکلاتی روبهرو میشوند. متاسفانه شناساندن یک محصول جدید نیاز به صرف هزینههای سنگین و برنامهریزیهای پیچیدهای دارد که قطعا برای یک شرکت نوپا دشوار است. مسائل مالی هم که جزء جداییناپذیر دغدغههای یک شرکت دانشبنیان است. ضمن اینکه متاسفانه اعتماد کم مردم به کالاهای ایرانی نیز جزو مشکلات تولیدکنندگان ایرانی است که امیدوارم در آینده نزدیک برطرف شود.

سرمایه اولیه تاسیس شرکت را چطور تامین کردید؟

افرادی که با هم اقدام به تاسیس شرکت کردیم، هرکدام شغلی داشتند. مثلا من دندانپزشک بودم و همکارم مهندس برق و بخشی از هزینهها از طریق شغل جانبی بچهها تامین میشد. مقداری هم از وامهای کمبهرهای که مختص شرکتهای دانشبنیان است و حمایتهای مرکز رشد، بهره گرفتیم.

نگران نبودید که همه درآمد و سرمایهتان را وارد کار کنید و شرکت هم به نتیجه نرسد؟

آن زمان این نگرانی را نداشتیم. نه به این خاطر که خطری وجود نداشت، بلکه به این دلیل که همگی ما بسیار به کارهای علمی علاقه داشتیم و دوست داشتیم اختراعات و ایدههایمان را به تولید برسانیم. اینکه از راه علم به درآمد و ثروت برسیم، برایمان خیلی ارزشمند بود.

تا به حال پیش آمده به عنوان مدیر یک شرکت دانشبنیان در جایی حضور پیدا کنید و با رفتارهای تبعیضآمیز از نظر جنسیتی مواجه شوید؟

نه، الان دیگر این مسئله که یک زن مدیریت شرکتی را بر عهده داشته باشد، عادی و پذیرفته شده است. شاید تا چند سال پیش این موضوع عادی نبود، اما با حضور گسترده خانمها در این عرصه، دیگر آن نگاه تبعیضآمیز گذشته در جامعه وجود ندارد. خوشبختانه من هم در تمام دوران مدیریت این شرکت هیچوقت با رفتارهای تبعیضآمیز اینچنینی مواجه نشدهام. ضمن اینکه من در مدیریت این شرکت تنها نبودم و همکار عزیزم آقای مهندس جعفری در هر زمان که لازم بوده در کنار من حضور داشتهاند و دارند. شاید بتوان گفت یکی از مسائل مثبت شرکت دانشبنیان ما که از عوامل اصلی موفقیت آن نیز هست، همین حس مالکیت و عرق اعضا نسبت به شرکت و محصولات آن و مشارکت همه جانبه در پیشرفت آن است. این عرق شاید در شرکتهای دانشبنیان نسبت به سایر شرکتها بیشتر باشد. „

تاریخ انتشار : 1395/12/08
کد : 73646
تعداد بازدید: 701