معرفی مجله‌های علمی/
«کاسبرگ»؛ نشریه‌ای در حوزه کشاورزی

در راستای اهمیت حوزه کشاورزی و بالا بردن اطلاعات دانشجویان این رشته، چندی است دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد میانه، نشریه‌ای را با نام کاسبرگ منتشر می‌کند.

پایگاه اطلاع‌رسای بنیاد ملی نخبگان: ایران به‌عنوان منطقه‌ای که اقلیم‌های مختلف آب‌وهوایی را دربر می‌گیرد و به تبع آن، محصولات کشاورزی متنوع دارد، همواره مطرح بوده است. کشاورزی از دیرباز یکی از مشاغل مهم ایرانیان بوده و امروزه نیز محصولات کشاورزی بخش مهمی از صادرات غیرنفتی ما را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل توجه به این حوزه در کشورمان از اهمیت بالایی برخوردار است. در راستای اهمیت حوزه کشاورزی و بالا بردن اطلاعات دانشجویان این رشته، چندی است دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد میانه، نشریه‌ای را با نام کاسبرگ منتشر می‌کند.

این نشریه با همکاری جمعی از اساتید و دانشجویان در مقاطع مختلف فعالیت خود را آغاز کرده است و شماره سوم آن که ویژه فصل پاییز بود، در پایان این فصل منتشر شد.

کاسبرگ در این شماره خود پس از سخن سردبیر، مطالبی دارد با عناوین «پژوهش از دیدگاه رهبری»، «زراعت زعفران»، «کاشت زعفران در سایت شماره 2 دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه»، «شیوع بیماری فایتوپلاسمایی تورم جوانه گوجه فرنگی در شهرستان میانه»، «نقش تجارت الکترونیک در بازاریابی محصولات کشاورزی»، «مروری بر شکست خواب و جوانه‌زنی بذر گیاهان دارویی»، «روش‌های تخمین تراکم در زراعت گیاهان زراعی»، «سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار»، «تاریخچه گیاهان دارویی در جهان»، «اثرات تحقیق و توسعه (R&D) در رشد اقتصادی و بهره‌وری در کشاورزی» و «معرفی کتاب».

در بخشی از مطلب «نقش تجارت الکترونیک در بازاریابی محصولات کشاورزی» به قلم جلیل اجلی و نسرین اسکوئی می‌خوانیم: «آلوین و هایدی تافلر در اثری که با عنوان «خلق یک تمدن نوین» در سال 1995 منتشر نمودند، بیان می‌دارند که اقتصاد الکترونیکی نمادین، اساسا با اقتصاد صنعتی قرن نوزدهم و بیستم متفاوت است. آن‌ها معتقد به ظهور تحول عظیمی به سمت کارهای فکری هستند.

برخلاف مشاغل سنتی، دیگر کارگرهای «کارگران فکری» هستند که اطلاعات را تفسیر می‌کنند. کشاورزان نیز برای محاسبه ترکیبات پرورش حبوبات، ترکیبات کود و میزان ورود مواد شیمیایی از کامپیوترها استفاده می‌نمایند. تافلرها به‌وضوح تصریح می‌دارند که تغییرات ساختاری عمیقی در اقتصاد در حال رخ دادن است و این‌که فناوری اطلاعات، تنها وسیله‌ای است که برای مدیریت تقاضاهای قرن بیست‌ویکم به آن نیازمندیم.»

سردبیر مجله کاسبرگ دکتر حسن نورمحمدی است، طراحی جلد را لاچین اسماعیلی انجام داده و اعضای تحریریه عبارت‌اند از دکتر سلیمان جمشیدی، دکتر حسن نورافکن، دکتر جلیل اجلی، محمد صالحی، زهرا محمودی‌راد، پریسا احمدنیا، نسرین اسکوئی، سیدوهاب علوی‌فر و شهرام محمدی.

پی‌دی‌اف آخرین شماره مجله کاسبرگ، در سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه موجود است و علاقه‌مندان به همکاری با این مجله می‌توانند از طریق آدرس پستی mohsale@gmail.com اقدام کنند. „

تاریخ انتشار : 1395/12/08
کد : 73645
تعداد بازدید: 692