استاندار فارس:
حرکت به‌سمت ایجاد اکوسیستم کارآفرینی مهمترین رسالت دانشگاه است

مراسم افتتاحییۀ «نشست هم‌اندیشی دانشمندان‌برتر کشور» با حضور استاندار فارس و اجتماع نخبگانی کشور در دانشگاه شیراز برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مراسم افتتاحییۀ «نشست هم‌اندیشی دانشمندان‌برتر کشور» با حضور استاندار فارس، رئیس بنیاد نخبگان فارس، جمعی از مسوولان کشوری و نخبگان، دانشمندان و محققان‌‎برتر به‌همت بنیاد نخبگان فارس و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) برگزار شد.

در این مراسم، سید محمدعلی افشانی؛ استادار فارس ایجاد انگیزه بیشتر در محققان و پژوهشگران جوان را یکی از نتایج برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی با نخبگان و دانشمندان‌برتر کشور برشمرد و گفت: برگزاری این همایش‌ها و نشست‌ها قدردانی و تقدیر از بزرگان ومفاخر علمی کشور است و به‌همین دلیل تأثیر بسزایی در ارتقاء انگیزه نسل‌جوان دارد.

وی یکی از عوامل سیطره بر دنیا را دانش و دانائی دانست و افزود: استقلال کشورها، مرهون موفقیت، جایگاه‌برتر و استقلال علمی آنها است. به‌همین دلیل رهبرمعظم‌انقلاب نیز همواره بر لزوم توسعه و رشد علمی و فناوری کشور تأکید دارند.

افشانی با اشاره به ضرورت تزریق تفکر نخبگانی به سیستم اداری جامعه، جامعه تنها زمانی به جایگاه مطلوب خود می‌رسد که نخبگان و متخصصان متعهد به‌درستی بکارگرفته شوند.

استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم توسعۀ فرهنگ‌کارآفرینی در کشور، دانشگاه را مهمترین نهاد ارتقاء مهارت و توانمندی کارآفرینی دانست و گفت: امروزه یکی از رسالت‌های مهم دانشگاه، حرکت به‌سمت ایجاد اکوسیستم کارآفرینی است.

وی تلاش برای رفع‌نیازهای جامعه بومی را یکی از راه‌های توسعۀ کارآفرینی برشمرد و افزود: تبدیل دانش به محصول مورد نیاز کشور و تلاش برای ارتقاء سطح کیفی زندگی با تولید محصولات دانش‌بنیان، راهکاری اساسی برای هدایت دانش‌آموختگان به‌سمت خوداشتغالی و کارآفرینی است.

افشانی تصریح کرد: دانشگاه و دانشگاهیان باید به این پرسش پاسخ دهند که تا چه میزان توانایی علمی و تحقیقاتی آنان در تأمین نیازهای جامعه بومی تأثیرگذار بوده است.

استاندار فارس در ادامه تصریح کرد: دانشگاه و دانشمندان باید علاوه بر کسب دانش به عنوان یک ضرورت، به خلق دانش نیز بپردازند چراکه خلق دانش یعنی ارائه پاسخ صحیح به پرسش‌ها و نیازهای روز؛ بنابراین هرچه توان جامعه علمی در پاسخ‌دادن به این سوالات ارتقاء یابد، شأن، جایگاه و استقلال کشور ارتقاء خواهد یافت.

افشانی توسعۀپایدار بدون از بین بردن منابع کشور و موهبت‌های ذاتی را مهمترین اهداف ایران امروز دانست و اظهار داشت: این مهم تنها از راه ارائه اندیشه و ایده نخبگانی و عملیاتی‌کردن آن تحقق می‌یابد.

در پایان مراسم افتتاحییه «نشست هم‌اندیشی دانشمندان‌برتر کشور» با حضور محمدعلی افشانی؛ استاندار فارس، عادل آذر؛ رئیس دیوان‌محاسبات کشور و جمعی از سرآمدان علمی کشور، از تمبر یادبود این همایش رونمایی شد.

تاریخ انتشار : 1395/12/02
کد : 73604
تعداد بازدید: 558