برپایی کارگاه «آموزش مبانی کار تشکیلاتی» در سمنان

کارگاه «آموزش مبانی کار تشکیلاتی» با هدف کادرسازی و تربیت‌محوری نسل جوان و مستعد ایرانی به‌همت بنیاد نخبگان سمنان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ بنیاد نخبگان استان سمنان با مشارکت بنیاد تبیین اندیشه‌های امام‌خمینی(ره) وابسته به نهاد نمایندگی مقام‌معظم‌رهبری(مدظله‌العالی) در دانشگاه‌ها و در راستای ارتقاء دلبستگی ملی نخبگان در چارچوب گفتمان انقلاب‌اسلامی کارگاه «آموزش مبانی کار تشکیلاتی» را برگزار کرد.

ضرورت کار تشکیلاتی از دیدگاه مقام‌معظم‌رهبری، شاخص‌ها و بایدهای تشکیلات موفق از دیدگاه مقام‌معظم‌رهبری، آثار و برکات کار تشکیلاتی، آفت‌شناسی کار تشکیلاتی و تبیین نمونه‌های موفق تشکیلات انقلابی از مهمترین محورهای این کارگاه بود.

در این کارگاه، عرب اسدی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه جامع امام حسینعلیه‌السلامبا اشاره به اینکه حسن‌خلق، عامل موفقیت پیامبراسلامصلوات‌اللهدر دعوت افراد به اسلام بود، گفت: برخورد مهربان و محبت‌‎آمیز با دیگران، اولین اصل اخلاقی کار تشکیلاتی است. هر انسانی در هر صنف و سازمانی علاوه بر اخلاق عمومی مانند عدالت‌دوستی، باید اخلاق تشکیلاتی نیز داشته باشد.

وی برخورداری از انگیزه، صبر و استقامت را اولین و مهمترین شرط مبانی اخلاق کار تشکیلاتی دانست و افزود: در مبانی دینی منظور از انگیزه، نیت است بنابراین در کار تشکیلاتی اخلاص و قرب‌الهی باید محور فعالیت‌های تشکیلاتی باشد.

اسدی ادامه داد: احساس مسؤولیت دومین مبنای اخلاقی کار تشکیلاتی است که انسان ابتدا با خودسازی و خویش‌درمندی دیگران را احساس می‌کند و با حق‌گرایی و بی‌تفاوت‌نبودن نسبت به مشکلات انسان‌های دیگر برای یاری‌دادن به آنان اقدام می‌کند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه جامع امام حسینعلیه‌السلامسپس به اصول اخلاقی کار تشکیلاتی پرداخت و اظهار کرد: تقوا، سعۀصدر، گذشت، وفای به عهد و رازداری تشکیلاتی را از عوامل دیگر اصول اخلاقی است.

وی با بیان اینکه پس از مرحله جذب، نگهداری نیرو در تشکل مهم است، تصریح کرد: خوش‌اخلاقی و خودسازی و گشاده‌رویی نقش مهمی در نگهداشت نیروی‌انسانی دارد.

اسدی خودباوری و عمل‌محوری را اولین شرط مقبولیت در تشکیلات دانست و گفت:  در کار تشکیلاتی  فرد باید به اصولی که ایمان آورده و اعتقاد پیدا کرده است، عمل کند تا مورد مقبولیت تشکیلات واقع شود. از سوی دیگر، اکرام و ارزش قائل‌شدن برای دیگران نیز یکی از دیگر مؤلفه‌های مقبولی تشکیلاتی است که با مشورت‌کردن و سپردن مسئولیت به افراد شایسته می‌توان به آن دست یافت.

لازم به ذکر است، نهادینه‌کردن ارزش‌های اخلاق‌اسلامی و انضباط حرفه‌ای و کادرسازی و تربیت‌محوری نسل جوان و مستعد ایرانی از مهمترین اهداف کارگاه یک‌روزه «آموزش مبانی کار تشکیلاتی» بود که با حضور اجتماع نخبگانی دانشگاه و حوزه در محل سازمان‌تبلیغات‌اسلامی سمنان برگزار شد.

 

تاریخ انتشار : 1395/11/30
کد : 73592
تعداد بازدید: 1113