معاون توسعه مدیریت‌ومنابع بنیاد ملی نخبگان:
معلمی حرفه و شغل نیست بلکه رسالتی بزرگ است

رویداد فرهنگی «یاد استاد» با حضور معاون توسعه مدیریت‌ومنابع بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ رویداد فرهنگی «یاد استاد» به‌همت بنیاد نخبگان استان تهران و با حضور معاون توسعه مدیریت‌ومنابع بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

در این مراسم، سیدمهدی موسوی‌کوهپر؛ معاون توسعه مدیریت‌ومنابع بنیاد ملی نخبگان با اشاره به نقش مهم معلم در تربیت نسل آینده، گفت: معلمی حرفه و شغل نیست بلکه رسالتی بزرگ است.

وی با اشاره به فرموده امام‌راحل (ره) که معلمی را شغل انبیاء نامیدند، افزود: ارتباط بین معلم و دانش‌آموز و یا دانشجو، ارتباطی عاطفی است.

موسوی‌کوهپر ادامه داد: متأسفانه در سال‌های اخیر، جایگاه معلمی و استادی به یک حرفه و شغل تنزل یافته و ارتباط استاد و دانشجو در اغلب موارد به ارتباطی رسمی و مکانیکی تبدیل شده و نقش روابط عاطفی و معنوی کم‌فروغ شده است؛ این درحالیست که ارتباطات عاطفی و محبت‌آمیز دوسویه سبب می‌شود فرد علاوه بر کسب علم و دانش، معلم و یا استاد را الگوی زندگی خود قرار دهد.

معاون توسعه مدیریت‌ومنابع بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: فضای آموزشی کشور در مسیری قرار گرفته است که رابطه میان استاد و دانشجو اغلب به تعاملات علمی و پژوهشی خلاصه می‌شود. در بسیاری موارد تنها تمرکز استاد و دانشجو بر مقاله، پژوهش و تحقیق است و همین عامل سبب شده نشاط و شادابی لازم در فضای دانشگاه کم‌رنگ شود.

وی اضافه کرد: وظیفه و رسالت استاد، تنها آموزش فرمول‌ها و راه‌حل‌های مسائل علمی نیست بلکه او باید به همۀ ابعاد وجودی و شخصیتی دانشجو به‌عنوان یک گنج نهفته توجه کند و تلاش خود را برای شکوفایی، ارتقاء روحیه و شادابی او بکار گیرد.

موسوی‌کوهپر با اشاره به اهمیت شناخت و تقویت هویت‌ملی در دانشجویان، بیان کرد: در خاطرات دکتر حسابی آمده که والدینش از کودکی او را باحافظ و مولانا و سعدی آشنا کرده و از همین‌رو ضمن موفقیت در حوزه تخصصی‌خود به هویت و گذشتۀ سرزمین خود افتخار می‌کرده است؛ اما امروزه بسیاری از دانشجویان نه‌تنها با اندیشه بزرگان و مفاخر فرهنگی سرزمین مادری آشنا نیستند بلکه بسیاری از آنان حتی هنر، ادبیات و شعر ایران را نمی‌شناسند و این درد ناشی از اهمال در انجام رسالت معلمی است.

معاون توسعه مدیریت‌ومنابع بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه دانشجوی ایرانی نباید با فرهنگ و هویت‌ملی خود بیگانه باشد، افزود: آشنایی با هویت ملی که ریشه در تمدن ایرانی-اسلامی دارد، می‌بایست به‌عنوان یک امر ضروری در آموزش‌های ما در سطوح مختلف مدرسه و دانشگاه در دستورکار قرار گیرد.

وی یادآور شد: آموزش‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف علوم برای پرورش نسلی خودباور و علاقمند به میهن و تأثیرگذار در سطوح ملی و بین‌المللی می‌بایست در یک بستر فرهنگی مناسب صورت پذیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: معلم یا استاد نباید از مأموریت اصلی خود که پرورش همراه با تعلیم است، غفلت کنند زیرا اوست که می‌تواند بیش از هر شخص دیگری در شکوفایی استعداد و توانایی‌های فردی دانشجو و دانش‌آموز خود تأثیر بگذارد و او را به مسیر صحیح هدایت کند و رسالت مهم خود را که همانا روش عشق‌ورزی به هم‌نوع و خدمت به مردم است به بهترین‌شکل به انجام رساند.

در ادامه، محمد قنادی؛ قائم‌مقام سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس پژوهشگاه علوم‌وفنون هسته‌ای با اشاره به تأکید قرآن‌کریم به تعلیم و تعلّم، گفت: در بسیاری از آیات و روایت دین مبین اسلام بر اهمیت علم و دانش و جایگاه معلم اشاره شده است.

وی با بیان اینکه امیر‌المؤمنینعلیه‌السلامعلم را سلطان می‌دانند، افزود: در روایتی از پیامبراعظم صلوات‌الله‌علیه آمده اگر فردی برای رضای خداوند سبحان به علم‌آموزی بپردازد و در حین کسب علم و دانش از دنیا برود، در بارگاه خداوند متعال مقام شهادت دارد.

قنادی در بخش دیگری به دستاوردهای پژوهشی کشور در علوم‌هسته‌ای اشاره کرد و اظهار داشت: برخلاف تصور عموم که فناوری انرژی هسته‌ای را در تجهیزات جنگی خلاصه می‌کنند باید دانست فناوری هسته‌ای اثرگذاری بی‌نظیری در مهندسی، کشاورزی و صنعت دارد که خوشبختانه ایران امروز در هر زمینه از این فناوری در زمرۀ کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته محسوب می‌شود.

در بخش دیگری از این مراسم، امیرناصر اخوان؛ عضو هیئت‌علمی دانشکده مدیریت دانشگاه امیرکبیر با اشاره به تعریف نخبگی، مهمترین ویژگی فرد نخبه را بهره مندی از ایده و اندیشه بی‌بدیل دانست و گفت: پیشرفت و توسعه در سایۀ عملیاتی‌شدن اندیشه نخبگانی محقق می‌شود.

وی تصریح کرد: تجاری‌ساری ایده‌های نخبگانی، زمینه‌سازی برای تولید انبوه آنها و همچنین حمایت از محصولات دانش‌بنیان نه‌تنها منجر به اشتغال‌زایی می‌شود بلکه در ثروت‌آفرینی نیز نقش بسزایی دارد.

اخوان یادآور شد: زمینه‌سازی برای فعالیت نخبگانی، بهترین راه‌کار برای حفظ و نگه‌داشت اجتماع نخبگانی در چرخۀ خدمت‌رسانی به جامعه است.

در ادامه این نشست، طوافیان؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت‌مدرس با اشاره به نقش معلم در تربیت نیروی‌انسانی متعهد، گفت: دانشگاه باید به‌سمت تربیت نیروی‌انسانی کارآمد حرکت کند که بتواند مشکلات خود و جامعه را رفع کند.

وی افزود: معلم باید روی سلامت روانی و اجتماعی شاگردان خود تمرکز کند و آموزش خود را به رشته تخصصی محدود نکند. آموزش اخلاق حرفه‌ای، ارزش‌های بومی و هنجارهای اسلامی-ایرانی ازجمله مهمترین رسالت‌های استاد و معلم است.

طوافیان ادامه داد: دانشجو باید بگونه‌ای تربیت شود که در آینده به‌عنوان انسانی مصلح در جامعه حضور داشته باشد نه‌ اینکه خود، در برابر آسیب‌های اجتماعی ناتوان باشد.

محمدرضا ابریشم‌چی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به پتانسل بالای ایران در نیروی‌انسانی خلاق، گفت: تربیت نخبگانی که بتوانند در توسعه و پیشرفت کشور نقش‌آفرینی کنند، مهمترین رسالت دانشگاه و استاد است.

وی وجود ارتباط عاطفی بین استاد و دانشجو را مهمترین عامل در شادابی فضای آموزشی دانست و افزود: استاد باید مراقب هویت ملی و اسلامی دانشجویان خود باشد و سعی کند در فضایی دوستانه علاوه بر نیازهای علمی، هویت آنان را یادآوری کند تا فرد علاوه بر تخصص، به تعهد نیز زیبنده شود.

ابریشم‌چی در ادامه دولت کوچک، صنعت پویا و اجتماع نخبگانی منسجم را سه عامل توسعه‌یافتگی دانست.

در ادامه این نشست، محمدرضا نیستانی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان نیز با اشاره به اینکه معلمان در سه دسته، نامعلم، انسان دانشگاهی و انسان الهام‌بخش تقسیم می‌شوند، گفت: معلم برای الهام‌بخش بودن علاوه بر تسلط بر تدریس و موضوعات علمی و همچنین برخورداری از بیان مناسب و قدرت انتقال خوب، باید بتواند شکوه معلمی را به دانشجو و دانش‌آموز انتقال داده و جهان‌دیگری را برای او خلق کند.

وی افزود: گشودگی ذهن، گشودگی قلم، گشودگی دل و گشودگی دست مهمترین شاخصه‌های یک معلم الهام‌بخش است.

نیستانی در پایان گفت: معلم الهام‌بخش هرچه به سنین بالاتری برسد، جلوه‌گرتر می‌شود چراکه ارزش‌های انسانی او بروز بیشتری پیدا می‌کنند.


تاریخ انتشار : 1395/11/30
کد : 73590
تعداد بازدید: 1410