معاون توسعه مدیریت‌ومنابع بنیاد ملی نخبگان:
دانشگاه پیشران توسعه است

موسوی‌کوهپر با اشاره به اهمیت و نقش مراکز آموزش‌عالی در پیشرفت و توسعه کشور، دانشگاه را پیشران توسعه دانست.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مراسم تجلیل از برگزیدگان علمی، رتبه‌های‌برتر کنکور و نفرات برگزیده المپیادهای علمی ملی و بین‌المللی غرب استان مازندران با حضور معاون توسعه مدیریت‌ومنابع بنیاد ملی نخبگان، تعدادی از نمایندگان استان مازندران در مجلس شورای اسلامی، رئیس بنیاد نخبگان استان مازندران، رؤسای دانشگاه‌ها و مدیران‌ارشد دستگاه‌های اجرایی استان برگزار شد.

در این مراسم، سیدمهدی موسوی‌کوهپر؛ معاون توسعه مدیریت‌ومنابع بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اهمیت و نقش مراکز آموزش‌عالی در پیشرفت و توسعه کشور، گفت: دانشگاه پیشران توسعه است.

وی تکریم و تقدیر از چهره‌های علمی را یکی از شاخصه‌های توسعه‌یافتگی دانست و افزود: پیشرفت در سایۀ تفکر دانش‌بنیان و سپردن مدیریت تحولات و سیستم‌اداره به نخبگان تحقق می‌یابد.

موسوی‌کوهپر اقتصاد دانش‌بنیان را اقتصادی پیشرفته دانست و ادامه داد: امروز دوره روش‌های سنتی در اقتصاد در جهان به پایان رسیده و زمان رویکرد نوین در اقتصاد بر پایۀ اندیشه و اندیشه‌ورزی است.

معاون توسعه مدیریت‌ومنابع بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه مستعدان‌برتر، سرمایۀاصلی کشور هستند، اظهار داشت: طی کردن مسیر نخبگی و تلاش برای رسیدن به نقطه اثرگذاری مثبت و کم‌بدیل از رسالت‌های مهم مستعدان‌برتر است.

وی با اشاره به لزوم نهادینه‌شدن و حفظ فرهنگ و تمدن غنی ایرانی در اجتماع نخبگانی، تصریح کرد: آگاهی از فرهنگ و تمدن هزاران‌ساله و آشنایی دقیق با باورها، ارزش‌ها و اعتقادات ملی و بومی با نگاهی جهان‌شمول ازجمله نکاتی است که اجتماع نخبگانی خاصه مستعدان‌برتر باید مورد توجه قرار دهند؛ چراکه هرگونه تغییر و اصلاحی در جامعه، در وهلۀنخست نیازمند بسترسازی فرهنگی است. پرداختن به هنر ملی، شعر و ادبیات فارسی از راه‌هایی است که می‌تواند این مهم را در مستعدان‌برتر تقویت کند.

موسوی‌کوهپر با بیان اینکه زبان، یکی از مؤلفه‌های اصلی هر فرهنگ و تمدنی است، تأکید کرد: متأسفانه زبان فارسی و زبان‌های بومی ازجمله مازندرانی در مرز تهدید قرار دارد بطوریکه معنای بسیاری از واژه‌های اصیل آن برای جوانان مازندرانی نامأنوس شده است.  

معاون توسعه مدیریت‌ومنابع بنیاد ملی نخبگان، مسؤولیت‌پذیری را یکی از شاخصه‌های اجتماع نخبگانی برشمرد و یادآور شد: درس و تحصیل تنها یکی از ابعاد شخصیتی مستعدان‌برتر را تشکیل می‌دهد بنابراین آنان باید در کنار پیشرفت و رشد علمی، انسانی متعهد، مسؤولیت‌پذیر و معتقد به ارزش‌های دینی، ملی و بومی باشند تا بتوانند توان خود را در راه تعالی جامعه و خدمت‌رسانی به آن، بکار گیرند.

وی با اشاره به اهمیت علوم‌انسانی و نقش آن در اصلاح فرهنگ جوامع، خاطرنشان کرد: در جامعه علمی کشور، شاخۀ علوم‌انسانی و هنر که پایۀ فرهنگ و ماهیت و حقیقت وجود انسان را در برمی‌گیرد مورد غفلت واقع شده است در حالیکه در کشورهای پیشرفته، بهترین‌های دانشگاه، مدارس و جامعه به سمت علوم‌انسانی سوق داده می‌شوند تا زیرساخت فکری مناسب برای رشد جامعه ایجاد شود.

موسوی‌کوهپر با اشاره به اینکه فرهنگ دیربازده است، تأکید کرد: علوم انسانی می‌تواند آینده کشور را بر اساس جامعه‌ای سالم و اخلاق‌محور ترسیم کند. متأسفانه در سال‌های گذشته عملکرد و نگاه نادرست به علوم‌انسانی سبب شد، بسیاری از ارزش‌های ملی و بومی در باور مستعدان‌برتر، بی‌ارزش و یا حتی ضدارزش قلمداد شوند.

معاون توسعه مدیریت‌ومنابع بنیاد ملی نخبگان در پایان با اشاره به پیشینۀ بی‌نظیر ایران در فرهنگ و هنر، خاطرنشان کرد: امید است با حرکت مستعدان‌برتر به‌سمت شاخه علوم‌انسانی و هنر و تجدیدحیات  ارزش‌ها و باورهای نیاکان، بار دیگر ایران به جایگاه‌برتر و بی‌نظیر خود در سطح جهان برسد.

تاریخ انتشار : 1395/11/25
کد : 73572
تعداد بازدید: 836